WEER EVEN THUIS M rwvTü 19 Caroline Janssen-Zandburg (48) is geboren in hetzelfde huis als haar moeder. Om precies te zijn in de karakteristieke woning naast molen De Pere aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Ze komt uit een mole naarsfamilie. Daardoor kreeg Caroline als baby ongevraagd een bijnaam. „Ik werd altijd 'het meisje van de molen' genoemd. Laatst vroeg mijn dochter op school aan mijn oud-gymleraar of hij Caroline Jans sen-Zandburg kende? 'Nee, nooit van gehoord'. Waarop ze reageerde met 'Weet u wie het meisje van de molen is?' Ja, die kende hij wel." Caroline heeft geen broers of zus sen, maar dat miste ze niet in haar jeugd. „Eenzaam was ik niet, want er mochten altijd vriendinnetjes mee op vakantie. Mijn vader kreeg als 21- jarige kerel de bof, wat veel mannen onvruchtbaar maakt. Mijn ouders is het toch gelukt een kindje te krijgen, al duurde het jaren voordat mijn moeder zwanger werd. Daardoor is het denk ik bij één kind gebleven." Drie maanden voordat Caroline werd geboren, kochten haar ouders het molenhuis over van haar groot ouders. „De woning moest volledig worden gerenoveerd. Er is een foto uit die periode, met ons huis volledig in de steigers. Het leek net een bun ker. Er stonden alleen nog een paar muren, de rest was eruit gesloopt. Bijna alles werd gemoderniseerd, we kregen onder meer nieuwe ramen en een nieuwe keuken. Mijn opa en oma hadden een winkel aan huis, die ruimte werd omgebouwd tot de slaapkamer van mijn ouders." Caroline groeide op vanuit het principe 'niet klagen, maar dragen'. „Als het regende zei mijn vader, 'ga maar gewoon fietsen, ik reed vroeger ook met kletsnatte kleren door hoos buien heen'. Klinkt wellicht als een harde opvoeding, maar het ontbrak me aan niets. Mijn ouders sliepen be neden, dus ik had de volledige bo venverdieping voor mij alleen; drie slaapkamers en een overloop. Als ik met barbies speelde, zei mijn moeder 'laat maar staan dan kun je morgen weer verder spelen'. Opruimen was niet nodig." In de keuken hing een grote foto van de molen en in de woonkamer een afbeelding uit 1953. De Kanaal straat vol met water en bootjes. „Ons huis stond tijdens de Watersnood ramp onder water. Niet alleen de foto herinnerde daaraan, in de achterka mer was het zelfs tastbaar: scheuren in de muren als gevolg van het vre tende zout." Zo draagt de woning de nodige herinneringen met zich mee. Iedereen die binnenstapte, was vol gens Caroline onder de indruk. „Van het huis, maar ook van het leuke plekje. En natuurlijk van de molen, daar kun je niet omheen." Allebei de opa's van Caroline wa ren beroepsmolenaar en ook voor haar vader Krijn was de molen zijn levenswerk. De molen is vernoemd Mijn ouders sliepen beneden, dus ik had de volledige bovenverdieping voor mij alleen naar Cornelis de Pere, de eerste eige naar van 1725 tot 1746. De opa van Ca roline, Cees Kasse, kocht de molen en het naastgelegen huis in 1937. Krijn Zandburg nam later het werk van zijn schoonvader over. „De passie van mijn opa's en mijn vader deel ik niet", moet Caroline be kennen. „Ik moest ooit een keer mee helpen met het vervoeren van meel. Dat was niet 'mijn ding' en in de mo len kwam ik zelden. Voor mijn vader was dat compleet anders. De molen was zijn lust en zijn leven. Eerst kwam de molen, daarna het gezin, in die volgorde. Maar mijn moeder en ik zijn niets tekortgekomen, we geno ten juist van zijn passie. Ik ben enorm trots op mijn vader." De inmiddels 85-jarige Krijn Zand burg is sinds enkele jaren niet meer actief als molenaar, maar dankzij col lega Patrick Desmedt draait de molen nog steeds. Caroline: „Mijn vader was altijd aan het werk, zelfs op zaterdag. Hij had maar één hobby en dat was 'toevallig' ook zijn werk: de molen. Hij maalde zelf en bracht het meel naar bakkers. De balen van 50 kilo droeg hij op zijn nek. Soms twee te gelijk. In mindere tijden stond hij om 4.00 uur op om in Sas van Gent extra meel te halen. Laatst zei hij: 'Ik heb me vanaf m'n 14e verrot gewerkt, maar nooit met tegenzin'. „Mijn vader wilde nooit verhuizen. 'Al ga ik dood in de molen, ze dragen me er maar uit'. Het is verdrietig dat zijn gezondheid achteruit is gegaan en hij vorig jaar zijn favoriete woon plek heeft moeten inruilen voor een verzorgingshuis." zaterdag 17 maart 2018 GO 'Molenmeisje' trots op pa Hans Puik Caroline Janssen-Zandburg voor haar ouderlijke woning naast de molen in Oost-Sou burg. FOTOMARCELLEDAVIDSE Vader Krijn Zandburg aan het werk in de molen. -Caroline Janssen-Zandburg Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55