14 WEE Sonja Kingma zet al drie jaar elke donderdagmorgen haar huisdeur open voor mensen die gezellig een kop koffie willen drinken. „Even een bakkie troost met gelijkgestemden of andersdenkenden doet iedereen goed." PORTRET SON JA KINGMA Er zijn veel leuke mensen, zuur pruimen vallen alleen meer op lk kan me ergeren aan mensen die zeuren over kleine dingen, terwijl ze niet zien wat ze wel hebben e heeft twee goede benen. Met het verkeerde been uit bed stappen, kan Sonja Kingma dus niet I overkomen. Natuurlijk is zelfs Sonja wel eens neerslachtig. Maar in zo'n stemming blijven han gen, vindt ze tijdverspilling. Nog voor je de deur aan de Westerscheldestraat in Oost-Souburg binnenstapt, weet je al hoe de achter die deur wonende familie in het leven staat. Een in het oog springend bordje roept de aan bellende bezoeker toe: 'Als het weer niet meezit, zorg dan voor een goede bui.' Die spreuk is voor Sonja geen loze kreet. Ze is met weinig tevreden en wordt blij van dingen waar ande ren aan voorbijgaan. Een zonnestraal tijdens een regenachtige dag, een la chend kind, een opgeruimd huis: Sonja gaat ervan stralen. En deelt dat met anderen op haar Facebookpagina. Ze inspireert veel volgers - vriendin- nen, buren, leden van de Evangeli sche Gemeente en een groeiend le gertje nieuwe kennissen en onbeken den - om de dagelijkse sores ook meer van de zonnige kant te bekij ken. „Zo zie ik mezelf niet. Maar ik sta wel positiefin het leven. Ik kan me erge ren als mensen zeuren over kleine dingen, terwijl ze niet zien wat ze wél hebben. Als ze nou proberen om een oplossing te vinden, dan wil ik graag helpen, al is het maar door een luisterend oor te bieden. Maar met klagen om het klagen schiet niemand iets op. Mensen moeten ook verant woordelijkheid nemen voor hun ei gen welzijn." „Ik spring niet 24 uur van vreugde in het rond. Ik krijg veel positieve reac ties op mijn Facebookpagina's, maar ik hoor of lees ook wel eens iets van mensen die me helemaal niet kennen en wel van alles van me vinden. Als ik een actie voor weeskinderen in de Fi lippijnen of voor misbruikte vrou wen in Indonesië houd, vinden ze dat ik me beter kan inzetten voor arme mensen in Nederland. Ook als je arm bent in ons land, ben je nog rijk voor het grootste deel van de wereld. Dus denk ik soms: 'maak je niet zo druk over wat een ander doet'. Als het te gen mij is gericht, denk ik 'ach, het hoort bij het leven'. En als het tegen anderen is, laat ik hun weten dat ze zich er niets van aan moeten trek ken." „Ja, natuurlijk wel. Ik ben ook maar een mens en soms grijpen zaken die naasten of mezelf overkomen me aan. Maar ik put kracht uit de weten schap dat ik een kind van God ben. Dat helpt me om tegenslagen te lijf te gaan en niet bij de pakken neer te zitten. Mocht ik mijn of andermans ellende toch eens willen uitschreeu wen, dan kruip ik achter de piano en speel een oude psalm. Als ik met hart en ziel Maar de Heer zal uitkomst ge ven galm, voel ik me meestal snel een stuk beter. Schrijven op Facebook helpt ook. En koffie natuurlijk, koffie kan ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat drinken. Alcohol vind ik niet lekker, koffie is mijn ziels- drank." „Zo had ik het nog niet bekeken, maar het klopt wel. Ik speelde des tijds al langer met de gedachte ons huis open te stellen voor anderen. Nadat ik het boek Zet de deur van je huis maar open van predikant Arjen ten Brinke en zijn vrouw Annemarie had gelezen, ging ik het echt doen. Eén morgen in de week is iedereen welkom. Koffie, thee en koek staan klaar voor iedereen die gezellig en ongedwongen samen met anderen wat wil kletsen." „Nee zeg, iedereen is welkom. King- ma's Koffiehuis staat open voor ie dereen en alle gezindten: gelovig of niet gelovig. Ik haal zelf kracht en in spiratie uit mijn geloof, maar dat wil niet zeggen dat ik niet om wil gaan met mensen die anders denken. De koffieochtend is geen bijbelkransje. Erover praten, is niet verboden, maar de gespreksonderwerpen zijn aan de mensen zelf. Het kan over de belas tingaanslag gaan, over problemen met de kinderen, maar ook over koe tjes en kalfjes. Dat ligt aan de gasten die binnenvallen. Soms hebben een PASPOORT paar dames al afgesproken dat ze naar de koffiemorgen komen en hebben ze elkaar al dingen te vertel len. En andere keren ontstaan er spontaan gesprekken." „Een aantal mensen stapt regelmatig binnen. Ze komen lang niet altijd bij elkaar over de vloer, maar zoeken el kaar en anderen wel regelmatig in het Koffiehuis op." Lachend: „Dat is fijn, want dames die zich thuis voe len, nemen meestal wat lekkers mee. De deur staat voor iedereen open, dus het is niet zo dat je eerder ge weest moet zijn om welkom te wor den geheten. Het is juist leuk dat er af en toe nieuwelingen opduiken, want die kunnen dan tegelijk ken nismaken met Son's Snuisterijen- hoek." „Nee, geen winkeltje. Gewoon een hoekje met cadeautjes en hebbedin getjes die je kunt aanschaffen voor het goede doel. Dienbladen, kopjes en mokken, kaarsen, bad- en douchespullen, zeepjes, bak- en koekblikken, keukengerei en borden met religieuze of andere tegeltjes wijsheden worden niet verkocht om eraan te verdienen, maar om mensen blij te maken. Met de opbrengst maak ik andere mensen blij, want die is voor diverse goede doelen. Ik zamel het hele jaar geld in voor de International Justice Mission (IJM), een organisatie die zich richt op het uitbannen van moderne slavernij, waaronder seksslavernij en mensen handel. Ik houd soms ook acties voor speciale doelen: wel altijd voor kin deren en vrouwen." „Waarschijnlijk uit mijn geloof, de overtuiging dat elk mens gehoord moet worden. Ik besef wel dat wat ik doe een druppel op een gloeiende plaat is. Maar als je ellende een klein beetje kunt verzachten, is dat al de moeite waard. Ik vind het gewoon leuker om te geven dan te krijgen en ik ervaar dat ik daar niet alleen in sta. Anderen geven mij spullen om te verkopen. Soms geven ze ook iets voor ons gezin. Een vriendin die spontaan een rekening voor me be taalt of een buurman die mij een raar mens vindt, maar met een groot kerstpakket voor de deur staat, om dat wij 'het wel kunnen gebruiken'. Prachtig toch." „Ja, ik ben opgegroeid in Meliskerke als jongste van tien kinderen en lid van de Gereformeerde Gemeente. Een groot gezin, waar ik aanvanke lijk als klein, stil en verlegen meisje opgroeide. Maar wel een warm nest, met een kastje van mezelf waar ik me voor mijn gevoel in kon terug trekken. Door mijn man kwam ik bij de Evangelische Gemeente terecht. Die kerk voelt als een warm bad en biedt me precies wat ik nodig heb: de overtuiging dat de Heer het onmo gelijke mogelijk maakt." „We hebben het kastje met etenswa ren nog niet zo lang in de voortuin staan. Mensen die het nodig hebben, kunnen daar wat uithalen om die dag een maaltijd te kunnen maken. Het is mooi als ze weer iets terugzet- ten dat ze niet direct zelf nodig heb ben. Maar er zijn ook mensen die er alleen wat uithalen of die alleen wat komen brengen. Ik laat op Facebook vaak zien wat er in het kastje zit, ze ker als mensen verse, bederfelijke waren naar het ruilkastje brengen. Heel mooi als dat snel wordt opge pikt door iemand die het goed kan gebruiken." „Misschien een enkele keer. Als ik ie mand wat langer zie rondscharrelen, loop ik weieens naar buiten en dan merk ik snel genoeg of hij of zij te goeder trouw is. Mensen lopen niet graag te koop met het feit dat ze het niet zo goed hebben. De enkele bot terik met een grote mond neem ik voor lief. Tegen mijn kinderen zeg ik als ze eens worden afgesnauwd ook altijd dat de meeste mensen aardig zijn. Maar de zure mensen vallen nu eenmaal meer op en daarom ont houd je die vaak langer." zaterdag 17 maart 2018 GO Ik vind het gewoon leuker om te geven dan te krijgen' René Hoonhorst Ben je echt zo'n blij ei? Als moeder in een gezin met vijf kinderen en een man die het ar beidsproces even te veel is, zul je toch weieens chagrijnig zijn? Nooit verdrietig? De opening van Sonja's Koffiehuis lag dus voor de hand? Komen er alleen dames die naar dezelfde kerk gaan? Sonja Maljaars groeide op als jong ste in een gezin met tien kinderen in Me- liskerke. Het gezin behoorde tot de Gereformeerde Ge meente Meliskerke. Ze volgde de oplei ding HBO-V tot ver pleegster en werkte een poos met dementerende ouderen. Toen Sonja (45) haar man Allard Kingma leerde ken nen, voelde ze zich aangetrokken tot de Evangelische Gemeente. „Een kerk waarbij God meer de hele week aanwezig is, niet al leen op zondag." Sinds haar trouwen, is ze vooral moeder voor hun vijf kinde ren. Ze zit onder meer in de identi- teitsraad van de Graaf Jan van Nas- sauschool, de refor matorische basis school in West-Sou burg. Daar is ze ook een paar keer per week pleinwacht. Komt er een vast groepje naar het Koffiehuis? Son's Snuisterijenhoek? O, het winkeltje bij de voordeur... Waar komt die drang om je in te zetten voor anderen vandaan? Speelt het geloof altijd al een grote rol in je leven? Moet het SoGoed-winkeltje in de tuin nooddruftigen laten weten dat er mensen zijn die om hen ge ven? Wordt er nooit misbruik van ge maakt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50