Snelle betalers Goedkoop op vakantie 13 uiten de provin ciegrenzen ken nen ze over het algemeen één woord Zeeuws: zuunig. Dat bleek een paar weken geleden nog, in een grootscheeps onderzoek van het Brabants Dag blad naar de cateringkosten in de provinciehuizen. In joviaal Bra bant tikken ze jaarlijks 1,3 miljoen euro af voor de broodjes en bij voorkeur vers geperste sapjes voor bestuurders en ambtenaren. 'Ons Zeeuwen' in Middelburg zijn met een post van nog geen half mil joen euro in de vier jaar oneindig bescheidener. „Zeeuwse provin ciebestuurders betalen zélf hun lunch, zonder uitzondering", ont dekten de Brabantse onderzoe kers. Om er nog aan toe te voegen dat op ambtenarensalarissen kof fiegeld wordt ingehouden. Zo zijn we weer bij het cliché waar we zo vaak uitkomen: Zeeu wen laten het zelden of nooit breed hangen. Ze potten op, ver bruiken weinig gas en elektrici teit, gaan goedkoop op vakantie, zijn voorzichtig met hypotheken. Dat beeld van de deltabewoners is zo oud als het Zeeuws Meisje van de firma Unilever. In 1894 werd ze als Zeeuwsch Meisje voor het eerst van stal gehaald, en in 1930 ging ze voor het margarinemerk op een boerenkar het hele land door. Ons bin zuunig en geen cent te vee hee - de reclamecampagnes in de jaren zestig, zeventig en tachtig van de vorig eeuw versterkten het Zeeuwse imago van spaarzaam en goedkoop. Toen de multinational in het jaar 2000 besloot grote schoonmaak te houden in het merkenbestand, zou ook het Zeeuws Meisje afgevoerd worden. Tot grote opluchting van de toen malige commissaris van de Ko ningin Wim van Gelder, die maar wat blij was verlost te worden van wat hij 'het margarinetrutje' noemde. Desondanks ligt het meisje met de Zeeuwse kap acht tien jaar later nog steeds in de schappen van de supermarkt. Vragen die elke keer opduiken als het zoveelste onderzoek is losgela ten op het huizenbezit, de spaar tegoeden, de voorkeur voor twee dehands auto's, de aankoop van dure keukens. Rinus Spruit (1946) uit Nieuwdorp heeft een antenne voor het Zeeuwse wel en wee. Als romanschrijver is hij een laat bloeier, hij debuteerde in 2008 met Zwieg stille, over het rietdek kersgezin waar hij uit stamt. Hij stoort zich niet aan het mogelijk zuinige imago. Het calvinisme speelt een rol, denkt hij: „Dat is de reden waarom ze op Walcheren nóg zuiniger waren. Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen wa ren voor een deel katholiek, dus minder zuinig. Op Walcheren vroegen ze aan voorbijfietsende vakantiegangers met droge keel een dubbeltje voor een glaasje wa ter. Althans, dat wordt door de Zuid-Bevelanders nog steeds be weerd." Dat valt te bezien. De Zeeuwse volkskundige Piet Meertens (1899-1985) ging in 1938 heel ver terug in de tijd toen hij Theofried van Echternach aanhaalde, die de Zeeuwen in zijn Vila S. Willibrordi rond het jaar 1100 als een 'ruw, vermetel en oorlogszuchtig volk' omschreef. Dat beeld van onbe houwen eilandbewoners heeft lang standgehouden. Meertens heeft daarvoor wel een verklaring. De Zeeuwen hebben altijd tegen het water moeten vechten, waar ze vandaag ploegden, kon morgen de vloed heersen. Dat maakte hen dapper en strijdvaardig en tegelijk godsvruchtig. Die verbondenheid met de Schepper resulteerde in een grote mate van soberheid, zo als Meertens het zegt: 'Eenvoud, soms tot in het uiterste gedreven, in kleding en huisraad'. Daarmee stuiten we dan wel op 'zuinig heid', die niet van vandaag of gis teren is. De in Tholen geboren historicus Paul Brusse (1957), supervisor van de tussen 2012 en 2014 verschenen vierdelige Geschiedenis van Zee land, denkt dat men verantwoor delijk omging met geld, want „het leven was kwetsbaar en tegen spoed was nooit ver weg." „Maar", voegt hij er meteen aan toe, „daar uit concluderen dat Zeeuwen zui nig waren, is flauwekul. Net zulke flauwekul als dat Nederlanders al tijd hun stoepje vegen. Of dat we allemaal op klompen lopen. Er waren zeker zuinige Zeeuwen, maar de elite gaf in de achttiende eeuw veel uit en leefde als lokale vorstjes in mooie huizen in Mid- delburg en op hun prachtige bui tens op Walcheren. Het tonen van welvaart was niet ongewoon. Ook de klederdrachten waren vaak uit bundig, met goud en sieraden. 'Zuinige Zeeuwen' allitereert mooi, maar het is een cliché, dat ook nog eens niet klopt." De provincies waren er eerder dan Nederland. Pas in 1813 werd een nationale eenheidsstaat gevormd. De provincies hielden door een sterk isolement - de trekschuit was hét vervoermiddel - nog een duidelijke eigen identiteit. Ook Zeeland, met zeker op de eilanden zwaar godsdienstig, in streek- dracht gehuld publiek. De ont sluiting van het gebied begon rond 1870 met de aanleg van de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen. De deltawerken maakten vanaf 1960 helemaal een eind aan het eilandkarakter. Sinds de opening van de Westerschelde- tunnel in 2003 kun je overal in Zeeland komen zonder scheep te gaan. Oppervlakkig gezien zijn we nu een provincie als alle andere. Paul Brusse zegt het zo: „Het is net als met dat recente onderzoek naar zwarten, die minder intelligent zouden zijn. Mensen die daarmee aan komen zetten, doen dat om zichzelf te profileren. Voor wie Zeeuwen nu zuinig noemt, geldt dat ook." Oud-Rabo-topman Her man Wijffels (1942) ziet geen enkele reden om vandaag de dag Zeeuwen meer op de cent te noemen dan wie ook. Wijffels is geboren op een boer derij bij het gehucht Turkeye, tussen IJ- zendijke en Water landkerkje, en wijst net als Rinus Spruit op de ver schillen binnen de provincie, zelfs binnen zijn eigen regio. Maar dan vooral om vraag tekens bij de Zeeuwse zuinig heid te zetten: „Aan mijn kant van de Westerschelde, langs de Belgische grens, daar zijn de men sen nooit het toonbeeld van zui nigheid geweest. Integendeel." Voor een antwoord op die vraag moeten we naar Seroos op Wal cheren. Daar neemt Jan Zwemer (1960) in onvervalst Oostkappels de telefoon op. Als historicus heeft hij studie gemaakt van - onder an dere - de sociale geschiedenis in zijn provincie. De kleine boeren op Walcheren hadden het niet breed - dat droeg misschien bij aan het beeld van ingetogen en spaarzaam. Het Zeeuws Meisje van Unilever is wat hem betreft doorslaggevend geweest. Zwemer ziet geen reden om moeilijk te doen over het zuunige imago. Hij zegt: „Zuinig, dat betekent dat je lang met dingen doet. Voorzichtig omgaan met spullen, dat past toch helemaal in deze tijd? Duurzaam. Zelfben ik hartstikke zuinig. Ge woon, omdat ik niet wil dat din gen kapot gaan. Ik ben tegen ver spilling, hoe dan ook: kleding, voedsel, alles." Zo krijgt het Zeeuws Meisje een nieuwe uitstraling. Ze betaalt nog steeds geen cent te veel en is daar door meteen duurzaam. De pro vincie geeft dan misschien weinig uit aan catering, de rekening voor imagocampagnes wilde nogal eens oplopen. Voortaan hoeft er geen geld meer naar weer een glad pr- bureau. We hebben onze duur zame deerne met Zeeuwse kap. Inderdaad, ons bin zuunig. zaterdag 17 maart 2018 GO Ons bin zuunig, ons bin duurzaam Jan van Damme Ze houdt stand. Net als het zui nige imago van de Zeeuwen. Waar komt dat vandaan? Klopt het? Storen we ons eraan? Is Zeeuws altijd hetzelfde ge weest als zuinig? Zeeuwse ondernemers betalen gemiddeld het snelst (38,7 dagen) hun rekeningen. Dit weten we dankzij Graydon, een bureau dat gegevens over de Neder landse economie verzamelt. Jan Henk Verburg van de Kamer van Koophandel heeft een aantal ver klaringen: „Er zijn hier relatief veel familiebedrijven. Die zijn over het algemeen conservatie ver als het gaat om krediet. Hun liquiditeit is beter, waardoor ze sneller kunnen betalen." Maar er is meer. „Het geloof en de aard van de bevolking spelen ook een rol bij de betaaldiscipline, zeker in de Bible Belt", denkt Ver burg. Misschien wel de belang rijkste oorzaak van het vlotte be taalgedrag is het goede onder linge contact tussen onderne mers. PZC 30 mei 2017 Zijn Zeeuwen de spreekwoorde lijke zuinige mensen onder de Ne derlanders? Als het om vakantie bestedingen gaat, lijkt het erop, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zeeuwen spenderen het minst aan buitenlandse vakanties: ge middeld 697 euro. Dat is een stuk minder dan mensen uit Noord- Holland, die gemiddeld 902 euro per vakantieganger uitgaven. Ook bij de vakantievierende Gro ningers mag het geld rollen. Ze geven gemiddeld 871 euro uit aan een vakantie over de grens. Net als de Zeeuwen zijn de uitgaven van Friezen (724 euro) en inwo ners van Overijssel (733 euro) aan buitenlandse vakanties ook relatief bescheiden. PZC 8 augustus 2017 Is het werken met provinciale ty peringen als 'stugge Friezen', 'corrupte Limburgers' en 'zuun- ige Zeeuwen' niet ontzettend achterhaald? Daarmee zou je zeggen dat de 'zuunige Zeeuw' is ingehaald door de tijd. Nu doen we een beetje zuinig over dat begrip 'zuunig'. Maar is dat wel terecht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49