4 VERKIEZINGSSERIE LANGS ZEEUWSE GEMEENTEN De raadsverkiezingen staan voor de deur. Stemt u op een partij of toch vooral op een persoon? Of heeft u geen idee? BN DeStem helpt u op weg. Met een digitale kieswijzer én een serie in de krant over alle Zeeuwse gemeenten. Vandaag de dertiende en laatste aflevering: wat speelt er in de gemeente Schouwen-Duiveland? Ravage door botsing van twee auto's Verkeersruzie loopt uit op mishandeling verkiezingen gemeenteraad Dc B.R.O.U.W.E.R.S.E.I.L.A.N.D. Zeg het langzaam en met nadruk. Geen zaak heeft de afgelopen raadsperi ode de gemoederen zo beziggehou den als het geplande luxe resort van 314 strandbungalows op eilandjes in het Grevelingenmeer. Het miljoe nenproject van architect Matthijs Zeelenberg verdeelt de Schouwen- Duivelandse politiek tot op het bot. Het was ook nog nooit zo druk op de publieke tribune dan in juni toen de raad ermee instemde. Negen maanden later verwijten fractieleden van PvdA en D66, maar vooral van SP en Alert! de voorstem mers nog steeds dat zij niet luisteren naar de bevolking. Alert! doet niet meer mee met de verkiezingen. Raadslid Jos Hoeijmakers schrijft in zijn politieke testament dat hij alle vertrouwen in de lokale politiek heeft verloren: „De arrogantie van de coalitiepartijen LSD, WD, SGP en Christenunie - gesteund door het CDA - is beschamend. We zagen tientallen insprekers, 160 zienswij zen, een menselijk lint van 600 per sonen, 19.000 handtekeningen, aan toonbaar verzonnen cijfers van de projectontwikkelaar en negatieve landelijke publiciteit." Er werd aan voorbij gegaan: „Voor het gewin van een bevriende projectontwikke laar." Het kan niet anders of het 'ja' van de overgrote raadsmeerderheid voor Brouwerseiland werkt komende woensdag door in het stemhokje. En dat is dan niet te wijten aan wrok kige actievoerders die de Schouwse politiek haar besluit nog dagelijks nadragen op social media. Maar aan die partijen zelf, Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) voorop. Be vreesd voor een afrekening door de kiezer kwam deze partij in decem ber met het voorstel geen nieuwe vakantieparken meer toe te staan. Een beperkte uitbreiding kan nog wel. CU en CDA waren mede-indie ner van dit amendement. KRUININGEN Twee auto's zijn gisterochtend frontaal op elkaar gebotst op de Oude Rijksweg bij Kruiningen. Eén bestuurster liep nekletsel op. Zij werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Beide auto's waren flink beschadigd. De brokstuk ken lagen over de hele weg. De auto's werden door een ber gingsbedrijf weggesleept. Het verkeer moest tijdelijk worden omgeleid. TERNEUZEN Een verkeersruzie op de Hoofdweg in Terneuzen is donderdagmiddag uitgelopen op een mishandeling. Een 26-jarige Vlissinger werd geschopt en ge slagen. Het slachtoffer had last van een bumperklever en drukte als signaal zijn rem in. Vervol gens werd hij ingehaald en klemgezet. De automobilist stapte uit en trok het portier van de Vlissinger open. Na de mis handeling reed de dader weg. De politie zoekt getuigen. Eindelijk is de naam van dichter Ed Leeflang zicht baar op Neeltje Jans. Leef lang schreef de dichtregel: 'hiergaan over het tij de maan de wind en wij'. Die tekst staat in een langwerpige, driehoekige beton nen balk langs het fietspad bij het Topshuis. Gisteren werd een roest vrijstalen plaatje met de naam van Leeflang en zijn geboorte- en sterfjaar (1929-2008) bevestigd op de zijkant van de steen. Daarmee wordt gehoor gegeven aan de oproep van collega-dichters van Leeflang, die al jarenlang ijveren voor zijn naamsvermel ding op het voormalige werkei- land in de Oosterschelde. Anton Korteweg, oud-directeur van het Letterkundig Museum in Den Haag, is één van de bekendste pleitbezorgers. Afgelopen maan den drongen onder anderen de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, Perry Moree van ZB I Planbureau Bibliotheek van Zee land en de Vlissingse kunstenaar schrijver Wim Hofman bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat aan op actie. Ook werd Rijkswa terstaat benaderd. Dat contact met Rijkswaterstaat (RWS) leverde tastbaar resultaat op. RWS-voorlichter Eric van der Weegen op Neeltje Jans vertelt: „Zo'n naamsvermelding zien wij als erkenning van de dichter. We hebben Leeflangs naam laten gra veren in offshore-roestvrijstaal, dat bestand is tegen zout. Het plaatje wordt op de zijkant van de steen bevestigd, zodat het karakter van het monument niet wordt aangetast." De in Amsterdam geboren en overleden Ed Leeflang was twaalf Residence Oud Bommenede, een project van zeventien zorgchalets in Zonnemaire kon nog net. Maar de val sloeg dicht voor Ecomaire: het plan voor vijftig ecolodges wegge werkt in een dijk. „Dit is té toevallig: een paar weken voor de verkiezin gen", fulmineerde Anita de Vos van de SP. Ze zei serieus de indruk te hebben dat de voorstemmers van destijds hun blazoen proberen op te jaar leraar Nederlands op Rijks scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. Hij debu teerde in 1979 met de bundel 'De hazen en andere gedichten'. Minister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat besloot vlak voor de officiële opening van de stormvloedkering in 1986 dat er een 'monumentaal gedicht' op Neeltje Jans moest worden ge plaatst. Op haar uitnodiging maakten 21 dichters en schrijvers op 12 september van dat jaar een boottochtje van Zierikzee naar de stormvloedkering. Met deelne mers als Bert Schierbeek, Ad Zui derent, Wim Hazeu, Anton Korte weg en Hans Warren. En Ed Leef lang. Tijdens het afsluitende diner poetsen door nu met strenge regels te komen. Dat was ook de indruk van Remco Deïst, initiatiefnemer van Ecomaire. „Het lijkt erop alsof ik de dupe ben van de waan van het moment", zei hij in de vergadering waar hij zijn plan in duigen zag val len. Deïst werd het slachtoffer van de naderende verkiezingen. Maar de partijen, die deze weken niets nala ten om bij de kiezer in het gevlij te komen, wijzen ook winnaars aan. De stadsraad Brouwershaven is zo'n winnaar. Die wilde graag, vooruitlo pend op de mooie plannen uit de Stadsvisie, alvast de Markt opknap pen en een parkeeronderzoek laten doen. Prompt kwam LSD met het voorstel daar extra geld voor uit te trekken. De raad was donderdag unaniem voor, want cadeautjes af wijzen, zo kort voor de verkiezin gen, dat doe je niet. Dol-fijn In Nieuwerkerk hebben ze dit me chanisme waarschijnlijk door. Bij de verkiezingsstrijd van 2014 was de dreigende sluiting van zwembad Dol-fijn onbedoeld een thema ge worden. Wekt het dan verwonde ring als het zwembadbestuur in ja nuari 2018 met een toekomstvisie komt waarin om zestig mille wordt gevraagd? Bijna alle partijen hebben inmiddels geroepen dat ze vóór be houd van Dol-fijn zijn. Alleen de WD laat zich niet gek maken. Het technisch onderzoek van het zwem- in Ouwerkerk kregen ze te horen dat van hen voor het einde van de maand - in de woorden van Korte weg - 'een kernachtig gedicht tot meerdere eer en glorie van de stormvloedkering' werd verwacht. Uit de inzendingen werd het ge dicht van Leeflang als winnaar ge kozen. Zo'n naams vermelding zien wij als erkenning van de dichter De betonbalk met zijn dichtre gel werd in 1988 onthuld. Zonder naamsvermelding. Erg tevreden over het monument was de dich ter niet. In 1994 schreef hij in een brief aan de toen net aangetreden minister Annemarie Jorritsma van Verkeer en Waterstaat: „Het heeft mij altijd verbaasd en gehinderd dat de dichtregels die door uw mi nisterie zijn gekozen voor een van de meest prestigieuze bouwwer ken in onze geschiedenis, zo op een koopje, in zulk lelijk, saai en kwetsbaar materiaal en zo onartis tiek werden vormgegeven." Vandaag, zaterdag, wordt in theater Perdu in Amsterdam her dacht dat Leeflang precies tien jaar geleden overleed. zaterdag 17 maart 2018 Brouwerseiland houdt Schouwse politiek verdeeld Ton van den Nouweland Zierikzee Naam van dichter Ed Leeflang staat eindelijk op Neeltje Jans Danny Nieuwdorp bevestigt het plaatje met de naam van Ed Leef lang op de betonnen balk met diens dichtregel, fotos marieke mandemaker Jan van Damme 0 W Wij helpen u een keuze te maken. Vul de kieswijzer in op pzc.nl/kieswijzer - Eric van der Weegen, RWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40