T J 31 Milaan San Remo WIELRENNEN MILAAN-SAN REMO Grol eindelijk weer op de mat Heiner blijft optitelkoers - Krajicek terug in Fed Cup duel Philippe Gilbert won in zijn loopbaan al drie van de vijf 'monumenten', de belangrijkste wielerklassiekers. Vandaag bij Milaan - San Remo kan de Belg nummer 4 aan zijn erelijst toevoegen en dan gloort een magisch vijfluik. Weinig renners kennen het on voorspelbare ka rakter van Mi laan - San Remo zo goed als Philippe Gilbert (35). Wanneer hij vanochtend wegrijdt van het Piazza Castello in Milaan begint hij aan zijn veertiende edi tie. Van alle 175 renners bij vertrek reed alleen Filippo Pozzato de Ita liaanse klassieker een keer vaker. Desondanks heeft Gilbert nog al tijd niet het idee dat hij La Prima- vera kan doorgronden. „Het is een moeilijke wedstrijd om te begrij pen", zegt de Belg. „Ik was een paar keer dichtbij, maar winnen lukte niet." Hij werd twee keer derde, in 2008 en 2011. Van opgeven wil Gilbert niet weten. Hij weet dat er niet één draaiboek bestaat voor een zege op de Via Roma. Het kan solo, via een sprint met een kleine groep of in een massasprint. Gilbert: „Het verandert elk jaar. Winnen kan in veel scenario's en is zo moeilijk te voorspellen. Ik droom ervan het eens te doen. Het maakt me niet uit hoe." Juichen in San Remo zou hem een stap dichter brengen bij het volbrengen van een megalo maan plan. Na zijn zege in de Ronde van Vlaanderen van vorig jaar, na een solo van ruim 75 kilometer, maakt Gilbert serieus werk van winst in alle vijf de monumentale klassie kers. Dat zijn naast Milaan - San Remo ook de Ronde van Vlaande ren, Parijs - Roubaix, Luik-Baste naken-Luik en de Ronde van Lombardije. Met de hashtag Strive- ForFive jaagt Gilbert op de ontbre kende twee: Milaan - San Remo en Parijs - Roubaix. EddyMerckx Vijf monumenten winnen: de eni gen die het ooit deden waren Rik Van Looy, Roger De Vlaeminck en Eddy Merckx. Lang geleden dus. Het tekent de buitensporige ambi tie van Gilbert, aangezien het wielrennen sinds de jaren zeven tig compleet veranderd is. Was het overgrote deel van het peloton toen afkomstig uit West-Europa, inmiddels komen de renners uit alle windstreken. Een nog belangrijker verschil met het wielrennen van toen: Merckx reed alles: van grote ron den tot eendaagse klassiekers. Anno 2018 is dat schier onmoge lijk. Bovendien vraagt elke klassie ker weer andere kwaliteiten. Wie goed uit de voeten kan op de kas seistroken in Parijs-Roubaix is ogenschijnlijk kansloos op be klimmingen als Madonna del Ghi- sallo in de Ronde van Lombardije of de Cöte de la Roche-aux-Fal- cons in Luik-Bastenaken-Luik. Toch kent het peloton van nu wel een aantal alleskunners in eendaagse wedstrijden. Gilbert is niet de enige. Ook Michal Kwiat- kowski, Greg Van Avermaet en drievoudig wereldkampioen Peter Sagan zijn omnivoren als het om klassiekers gaat. Kwiatkowski won vorig jaar in San Remo, houdt van Vlaamse kasseihellingen getuige zijn winst in E3 Harelbeeke, won de Amstel Gold Race al en wil dit jaar win nen in Luik-Bastenaken-Luik. Ja, vijf monumenten is ook in zijn ogen een wel 'een heel grote Milaan-San Remo is een moeilijke wedstrijd om te begrijpen. Ik was een paar keer dichtbij droom'. Kwiatkowski twijfelt niet of Gilbert het kan. „Al komt bij Milaan - San Remo ook geluk kij ken. Daar gaat het niet alleen om wie de sterkste is. Soms moet je juist de slimste zijn." Maar kan Gilbert ook Parijs - Roubaix, de wedstrijd waar hij nog nooit in de top 10 eindigde, op zijn naam schrijven? Kwiatkowski is ervan overtuigd. „Als hij zulke ge weldige dingen kan doen zoals in de Ronde van Vlaanderen vorig jaar, dan kan hij het ook in Rou baix." Kan hij het zelf: the big jwel Kwi atkowski is zeven jaar jonger dan Gilbert, dus hij heeft nog even. „Ooit hoop ik ook Roubaix te rij den, maar ik moet het stap voor stap bekijken. Maar vijf monu menten? Waarom niet?" Na drie regenboogtruien op rij wordt Sagan door sommigen op geblazen tot een wielrenner van mytische proporties. De grote vraag is of hij een hoofdrol kan op eisen in de klimklassiekers. Dan zal hij zich moeten aanpassen - ge wicht verliezen, minder instinc tief koersen - en de vraag is of hij dat wil. Greg Van Avermaet noemt winst in de vijf monumenten 'nog een ver van mijn bed show'. „Ik weet hoe moeilijk het is om een monument te winnen. Ik heb er nog maar één", zegt hij over zijn zege op de wielerbaan van Rou baix vorig jaar. „Er valt nog heel veel te winnen, maar alle vijf is écht extreem." Eerst maar eens La Primavera winnen. „Elk jaar ga ik van start met het idee dat ik kan winnen, maar ga ik ontgoocheld naar huis. Van allemaal is Milaan - San Remo de moeilijkste." Gilbert weet er alles van. 2017: RONDE VAN VLAANDEREN zaterdag 17 maart 2018 PC JUDO Henk Grol maakt dit weekeinde zijn rentree tij dens de Grand Slam in het Russische Jekaterinen- burg. De zwaargewicht kwam sinds november niet meer op de tatami. Hij komt in Rusland uit in de klasse boven 100 kilogram. Grol (32) nam na de Olympi sche Spelen in Rio, die voor hem teleurstellend verliepen, een lange pauze waarin hij zich liet opereren aan een schouder. In november judode hij in het Marokkaanse Marrakech zijn eerste wedstrijd als zwaargewicht, maar hij lag er al snel uit en hield er knieklachten aan over. ZEILEN Nicholas Heiner blijft op koers voor de Europese titel in de Finn- klasse. De 28-jarige Heiner gaat de afsluitende medal- race vandaag in met vijf punten voorsprong op de Brit Edward Wright. Heiner eindigde in de enige race die gisteren kon worden gevaren voor de kust van de Spaanse stad Cadiz als veertiende, Wright zat drie plaatsen achter hem. Heiner veroverde vier jaar geleden de wereldtitel in de Laserklasse. Hij wist zich niet te plaatsen voor de Spelen van Rio en stapte daarom over naar de Finn. In die boot wil hij naar de Spelen van Tokio in 2020. Heiner haalde in 2017 brons op het WK Finn. I I TENNIS Captain Paul Haar huis heeft Michaëlla Kraji cek (foto) weer opgeroe pen voor een wedstrijd in de Fed Cup. De tennisster is geselecteerd voor de wedstrijd in en tegen Aus tralië, op 21 en 22 april. Krajicek speelde voor het laatst voor Nederland in het duel met Wit-Rusland, ruim een jaar geleden. Ook Lesley Kerkhove en Demi Schuurs zijn geselecteerd. Wie de nummer vier wordt, liet Haarhuis nog in het midden. „Het is lastig voor de speelsters om zich in die periode vrij te maken voor de reis naar Austra lië." Kiki Bertens en Richèl Hogenkamp zullen om die reden ontbreken. Philippe Gilbert gaat voor het onmogelijke Daan Hakkenberg Milaan - Philippe Gilbert (35) MILAAN PaviaV TURIJN Campo Ligure Turchino Genua Le Manie, 50 km Ceriale San Remo Turchino (532m) Poggio (160m) Cipressa (239m) i 1 Campo Ligure Ceriale 291 km I I Vandaag 14.30 uur Eurosport 2011: LUIK-BASTENAKEN-LUIK 2009: RONDE VAN LOMBARDIJE i ►•4 Philippe Gilbert won al drie van de vijf 'monumen ten'. Volgt vandaag de vierde? fotos COR VOS.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31