27 Ik weet heel goed hoe ik het beste uit mezelf haal. Dat hoeft niet van een ander te komen Overwinningen Toen was hij nog echt een knulletje, zo vindt hij zelf ook, als hij nu foto's van zijn debuutseizoen bij Toro Rosso on der ogen krijgt. „Ik ben veel sterker ge worden. Breder ook, ja. Deze winter weer, zo lieten de cijfers zien. Ben ik wel blij mee, hoor. Gewoon wéér ver beterd." Want denk vooral niet dat Verstap pen stil gezeten heeft, de laatste maan den. „De eerste twee, drie weken is het op zich nog wel relaxed om niks te doen. Maar als je heel je leven lang al bezig bent met racen, dan is een nor maal leven redelijk saai", ervaart hij elke winter weer. „Je staat altijd aan, bent altijd bezig. Kunt niet uitschake len. Zelf op vakantie niet. Je bent in je achterhoofd toch altijd bezig met fit blijven. Geen gekke dingen doen. Niet geblesseerd raken. En dan wil je die adrenaline uiteindelijk ook weer door je aderen voelen gaan." Niet tijdens een testdag, maar als het circus weer echt op gang geschoten wordt. Volgende week in Melbourne, Australië. Het kriebelt bij de coureur van Red Buil Racing. Hij wil weten wat hij daar met zijn nieuwe RB14 kan gaan bereiken. Dat de fans in Neder land daar al massaal enorme verwach tingen bij gevormd hebben, het zal hem een zorg zijn. „Ik sta daar vrij neutraal in, zie het wel straks. Hoop vooral op een constanter seizoen ten opzichte van vorig jaar. Op een stuk minder uitvalbeurten. Een keertje meer winnen, misschien ja. En die eerste pole-position, dat zal wel lekker zijn, ja." Dat iedereen al twee jaar praat over een titel? Prima. Het woord 'druk', hij kent het amper. „Positieve druk, mis schien. Maar, nee joh, mij verandert dat allemaal niet. Dit seizoen geeft mij écht niet meer druk dan vorig seizoen of dat seizoen daarvoor. Wat andere mensen van mij verwachten, dat maakt me niks uit. Dat ik gezien word als de exponent van een nieuwe gene ratie? Daar ben ik niet mee bezig, ei genlijk. Net als wat er allemaal om me heen gebeurd, ik krijg er weinig van mee. Ik ben gewoon mezelf en dat blijkt aardig te werken. Dat gaat prima. Ik doe gewoon m'n ding. Probeer altijd zo hard mogelijk te rijden. En echt, hoe langer ik in de sport zit, hoe relax ter dat begint te worden." Daar heeft zelfs zijn achtbaansei zoen van vorig jaar positief aan bijge dragen. „Na jaren dat het alleen maar beter en beter ging liep het nu eens niet allemaal goed. Maar dat hoort er óók bij. Ik wist ook wel dat me dat een keer zou gaan overkomen. Daar leer je ook weer van..Als je zo vaak uitvalt, heb je er ook wel een keer genoeg van. Maar je moet jezelf blijven oppeppen. Je kunt er wel negatiefin blijven staan, maar dat werkt door in je prestaties. Je moét blijven denken: volgende keer beter." Een les die hij al als kleuter al mee kreeg van zijn vader Jos, ex-coureur. „Uiteindelijk ben ik zelf degene die me de meeste druk oplegt. Weet heel goed hoe ik het beste uit mezelf haal. Het zou ook niet goed zijn als dat van iemand anders moet komen." De rol van zijn vader is anders ge worden door de jaren heen. „Ik moet wat meer op mijn eigen benen staan nu, met het team. Daar zit m'n vader niet meer zo tussen, met belletjes waar ik moet zijn en zo. Op zich is dat ook wel normaal op deze leeftijd, ze ker in deze wereld. Maar we hebben nog elke dag contact en ik vind het fijn dat hij er nog veel bij is, bij de races. Zonder hem stond ik hier zeker niet. De basiseigenschappen kwamen alle maal van hem. Nu is het aan mij om die uit te breiden." zaterdag 17 maart 2018 Max Verstap pen: „Als je heel je leven lang al bezig bent met racen, dan is een normaal leven redelijk saai." FOTO ANP Max Verstappen begint in Melbourne aan zijn vierde sei zoen als Formule 1-rijder. In de afgelopen drie jaren won hij een drietal races: in Spanje (2016), Maleisië (2017) en Mexico (2017) kwam hij als eerste over de streep. - Max Verstappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27