Niet piepen -r VRIJDAG 26 In Australië start volgende week zijn vierde Formule 1-seizoen. Weer zijn de verwachtingen hoger, maar Max Verstappen (20) blijft de rust zelve. S JOERD MOSSOU FORMULE 1 START SEIZOEN morgen maandag dinsdag donderdag Column We zaten bij El Porvenir tegen Ferrocar- ril Midland, in de diepste krochten van het Argentijnse voetbal, toen al vrij snel de naam van Bas Nijhuis viel. Ergens op het mid denveld werd een snoeiharde tackle ingezet. Een zwaar behaarde voorstopper zaagde met twee benen door op zijn tegenstander, als een soort blinde beenhouwer, schavend in de traditie van Alberto César Tarantini en Sergio Batista. Naast twee enkels, een knie, een oksel, een nek- wervel en een jukbeen, raakte de verdediger stom- toevallig ook de bal. 'Doorspelen!', gebaarde de scheidsrechter monter. En door ging het, op weg naar het volgende grondgevecht op leven en dood. Mijn vrienden en ik zagen deze week zes Argen tijnse voetbalwedstrijden. Bij allemaal viel de naam van Bas Nijhuis wel een keer. Zo zagen we de Bas Nijhuis van Patagonië, de Basje Nijhuis van Belgrano, de Bas Nijhuis van Mendoza en de Basje Nijhuis van Avellaneda. Wat ze gemeen had den: ze floten alleen als het echt niet anders kon. Alleen wanneer er ergens een losgerukte ledemaat over de zij lijn vloog, of een hoofd, gaven ze - met enige tegenzin - een vrije trap. Behalve wij Hollan ders, vond niemand dat raar. Dat gaf enigszins te denken. Het valt moei lijk te ontkennen dat wij Nederlanders best Wat ze gemeen hadden: ze floten alleen als het echt niet anders kon. Als er een ledemaat over de zijlijn vloog wat kunnen leren van de overlevingsdrang van Argentijnse voetballers. Van de ernst, de genadeloosheid, de concentratie, de overgave, de teamgeest, de hardheid. De echte Bas Nijhuis vindt dat ook, sterker: Bas beschouwt zichzelf als één van de redders van het Nederlandse voetbal, als de grote beschermheer van wat hij zelf'mannelijk voetbal' noemt. Zou ie dere scheidsrechter voortaan fluiten zoals Bas Nij huis, aldus Bas Nijhuis, dan worden we vanzelf wat weerbaarder. Het probleem is alleen: niemand fluit in Neder land zoals Nijhuis. Wij zijn nu eenmaal een volkje van regels, van punctualiteit, van niet te gek, van netjes binnen de lijntjes en keurig op tijd. De straat, het slagveld en de sloppenwijk bestaan hier niet of nauwelijks. Wij voetballen niet zozeer om te overleven, maar gewoon, om lekker te voetballen. Bas Nijhuis gaat dat niet in zijn eentje verande ren natuurlijk. Als ons huidige voetbalprobleem inhoudt dat we overlevingsdrift tekortkomen, dan is dat ook gewoon een cultureel probleem. Maar toch: een procentje of dertig meer Nijhuis in Zeist en omstreken. Wat minder verkrampt ge fluit om alles. Wat meer uitdelen en wat meer in casseren. U had woensdagavond eens bij Boca Juniors-Ri- ver Plate moeten zijn, of zondag bij Huracan tegen San Lorenzo, of dinsdag bij Colegiales tegen De- fensores de Belgrano. De intensiteit van het spel, nog los van de hysterie op de tribunes: het is fasci nerend. Alle Argentijnse Bas Nijhuizen die we zagen, bleven voortreffelijk overeind, consequent als ze waren in hun standvastige houding van 'speel maar door'. Minder piepen, meer poetsen. Een verademing. Beenbreuk Kniepijn train mg (2-X). ZATERDAG Vrije training ZONDAG en kwalificatie. Vlucht vanuit Nice naar [Aelhourne. Aankomst in Australië. Rustdag. Alleen uitlopen. WOENSDAG promotieactiviteit Red 3 Mediadag. Interviews in Nederlands. In het knulletje Max huist anno 2018 een vent. Dat is wat drie seizoenen in de koningsklasse van de autosport met hem gedaan hebben. Achter het stuur is de tiener volwassen gewor den. Rustiger, nóg zelfverzekerder. „Ik denk dat ik alleen maar relaxter ben geworden sinds ik met Formule 1 be gonnen ben", vertelt Verstappen in een tv-studio van Ziggo, waar hij zo juist een nieuw driejarig partnership met de grootste internet- en content- provider van Nederland heeft onder tekend. „Je hebt natuurlijk de wereld van de Formule 1 gehaald. Dan is nog altijd hét doel om bij een topteam te komen. En voor overwinningen te gaan. Als je daar eenmaal bent en je hebt die eerste paar zeges binnen, dat voelt goed. Natuurlijk staat de druk er nog altijd vol op, maar dan wordt het wel relaxter", merkt hij. „Anders dan in mijn eerste jaar." zaterdag 17 maart 2018 GO @sjoerd mossou GEEN WK Verdediger Filipe Luis van Atlético Ma drid is lange tijd uitge schakeld. De Braziliaan brak in het uitduel met Lokomotiv Moskou zijn linker kuit been. Hij ging per brancard van het veld, nadat hij hard op zijn onder been was ge raakt. Luis moet zeer waarschijnlijk een streep zetten door het WK in Rusland. GEEN WK (2) Alexander Kokorin moet het WK in eigen land vrijwel zeker ook missen. De aanvaller van Zenit is geblesseerd aan de rech terknie en moet enkele maanden rust houden. De Rus liep de blessure op tegen Leipzig. Kokorin miste vorig jaar ook al de Confe- derations Cup, toen overigens we gens gebrek aan vorm. 'Druk? Ik doe gewoon m'n ding' o Q. 0) Arjan Schouten Hilversum Max Verstappen tekende gisteren in Hilversum een nieuw driejarig partnership met Ziggo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26