Vlieland 4) A 24 M ANGELA KIJKT TV r Bij het verschijnen van zijn tweede soloalbum Goed Jaar heeft Paul de Munnik (47) een duidelijke boodschap: zijn zalen zitten misschien niet zo vol als toen hij deel was van Acda De Munnik, hij heeft het wél naar zijn zin. Afgelopen dinsdag stond er een ingezon den brief over Dokter Deen in het AD. „Zoveel narigheid binnen één uur is haast niet te verwerken. Een prachtig vakantie eiland, Vlieland, verwordt tot horroreiland." Ik moest er om grinniken. Om Vlieland nu meteen als horroreiland te bestempelen gaat wat ver, maar als hartstochtelijk Dokter Deen fan moest ook ik even slikken bij de herstart twee weken geleden. Huisarts Maria kreeg het behoorlijk voor haar kiezen: zelf hartpatiënt, echtgenoot Oscar in een rolstoel door ALS, ome Jan longkanker en oma inmiddels zó dement dat thuis blijven wonen geen optie meer is. Nu horen ongeloofwaardige plotwendingen bij Dokter Deen als boeren bij Yvon Jaspers, maar hier was een redelijke verklaring voor. Er werd in die eerste aflevering een sprong ge maakt van vier jaar. En dan slaat het leven soms harder toe dan je wil, ook in een dramaserie. Bovendien is dit het laatste seizoen, dus er wordt naar een einde toegewerkt. Afgelopen donderdag ging de ellende daarom nog even verder. Had Ome Jan einde lijk ingestemd met bestraling, kwam hij alsnog om het leven doordat hij tijdens het strandjut ten klem kwam te zitten tussen de trekker en de kar. Met zijn rug naar de zo door hem ge liefde zee, ook dat nog. Maar gelukkig was zijn vrouw Klaart je op tijd om een spiegeltje om hoog te houden zodat hij ineen kon zijgen met een laatste blik op de golven. De haters zullen het nu wel weer uitproes ten om zoveel toeval en pathetiek. Die be ginnen ook altijd meteen over het soms ram melende acteerwerk en de ongeloofwaardige dialogen. Om iedereen gerust te stellen: heus jongens, ik zie ook verschillen tussen bijvoor beeld Hollands Hoop en Dokter Deen. Zo'n scene tussen Maria en de verzorgingshuisdirectrice die patience zat te spelen op de computer ter wijl de bewoners pyjamadag hadden vanwege 'werkdruk' en 'bezuinigingen', is niet bepaald subtiel. Maar dat is Dokter Deen. Het is niets meer en minder dan een streekroman op tv, een dok tersroman zo u wil in het meest fotogenieke decor van Nederland. Waarin de huwelijkspro blemen van dochter Isa hand in hand gaan met het illegaal fabriceren van een geneesmiddel door nieuwe huisarts Pip. Waarin Oscar ge woon even belt met een staatssecretaris en pro blemen tussen de eilanders ontstaan én wor den opgelost met een biertje in 't Praethuys. I love it. Zodra Maria met gekwelde blik op haar paard over het strand galoppeert, het helmgras wuift en de meeuwen krijsen, dan ruik ik de Noordzee en ben ik op vakantie op mijn eigen bank. Kom daar eens om bij Hol lands Hoop. Quote van de dag Ik was ineens van mijn benauwdheid af. Het was een genezing van bijbelse proporties - ,v Driedelige The Passion Acda solo theater in „Het is nog steeds zoeken", zegt Paul de Munnik over de drie jaar dat hij nu los is van zijn muzi kale wederhelft Thomas Acda. „Maar juist dat zoeken maakt het leuk. Ik probeer uit te vinden wat ik nu precies zelf heb te vertellen. Het zou jammer zijn als ik het nu alweer helemaal snapte." Na het door hem in gang gezette pensioen van het succesrijke nederpopduo verschijnt vandaag De Munniks tweede soloalbum Goed Jaar. Met de liedjes gaat hij op tournee, om daarna een tweede eigen cabaretprogramma te maken. „Naar de vorm die het best bij me past. In de stu dio gaat het lekker, ben ik geïnspireerd en bezig met mijn derde album. Maar op het theaterpo dium is het nog puzzelen. Als ik naar het vorige programma kijk, denk ik: 8o procent geslaagd, maar ik moet nog bedenken hoe ik mezelf het best presenteer, hoe ik tegen het publiek praat. De mensen vonden de liedjes leuk, maar het verhalen vertellen kwam geforceerd over." „Missen gaat wat ver. Maar Thomas is inderdaad heel sterk in het direct praten met de zaal. Dat is niet mijn natuur. Ik kon altijd op hem reageren. Nu niet meer. Dus ik moet zelf iets verzinnen." „Geen duopartner, maar ik ga wel weer met een muzikant, Wouter Planteijdt, het podium op. Het vorige programma was geheel solo. Dat wilde ik per se een keer meemaken. En ook al waren er nare momenten, het was gewoon spannend om in je kleedkamer je eigen spiegel beeld te zien en te denken: Ja Paul, nu moet je het alleen doen." Misschien had ik realistischer moeten zijn. Het is logisch dat mensen afwachtend zijn „Als je in je eentje naar pakweg Venlo bent gere den en er zitten 50 man in de zaal, denk je: Ja shit, waarom wilde ik dit ook al weer? Waarom heb ik de volle theaters achter me gelaten?" „Dat jezelf af en toe de ruimte moet geven om opnieuw te beginnen. Thomas en ik maakten in het begin hetzelfde mee. Stonden we voor 30 man te spelen. Vonden we vreselijk. Tot we be dachten: Die 30 zijn er wel speciaal voor ons. Ze vinden het al leuk als we opkomen. Die ge dachte houd ik mezelf op dat soort momenten nu ook voor." „Ik dacht inderdaad: Als ik straks iets anders ga doen, houd ik vast wel de helft over. Dat was niet zo. Misschien had ik realistischer moeten zijn in mijn verwachtingen. Het is logisch dat mensen een beetje afwachtend zijn." „De voldoening en de opwinding van een op treden zijn helemaal niet afhankelijk van hoe veel mensen er kijken, heb ik geleerd. Ik hoef daarom straks ook niet per se terug naar de grote zalen. Het middenformaat bespelen, dat zou mooi zijn. Die grootte past goed bij mijn muziek." „Ik heb me niet willen profileren als vooral niet die ene van dat duo, hoor. Op mijn eerste album Nieuw was het vooral zoeken wat ik al lemaal wilde verkennen. Paskal Jakobsen van Blof noemde het een 'ingewikkelde plaat'. Hij werd een beetje moe van alle verschillende in geslagen paden. Op Goed Jaar is dat iets min der. Ik heb meer durven kiezen." „Die waren er op de eerste plaat inderdaad niet bij, ik wilde het toen graag helemaal zelf doen. Nu ben ik daar veel makkelijker in: ik maakte een lied met Helge Slikker en dacht meteen: waarom zingt hij niet gewoon met me mee?" „Waarschijnlijk wel. Mensen vroegen me er vorig jaar vaak naar. 'Ik heb het afgesloten, ben met iets nieuws bezig', antwoordde ik dan. Maar zonder me met hem te durven vergelij ken: Paul McCartney zag ook snel in hoe zonde het was het Beatles-materiaal uit zijn solo shows te weren. Iedereen wil het graag horen én hij heeft het zelf geschreven. Ik ben nu aan het onderzoeken welke liedjes ik wel weer eens wil spelen. Het zullen niet de grote hits zijn. Zonder Thomas Het regent zonnestralen spelen is onzin, maar er zijn nummers die al tijd een beetje onder de radar zijn gebleven. Het is zielig voor die liedjes als ze liggen te ver stoffen." „Dat is het thema van de plaat: omzien naar waar je vandaan komt en bezien hoe je leven is geworden. Als ik terugkijk, heb ik veel dingen best goed gedaan. Tegelijk is er het besef geen aanstormend talent meer te zijn. Ik ben 47 jaar, nog niet in de herfst van mijn leven zoals Frank Sinatra zong, maar net iets over de helft. En over die eerste helft ben ik tevreden. Mijn wijn is nu goed op dronk." Bennie Jolink (71) vertelt aan RTV Oost dat hij fit genoeg is om weer op te treden zaterdag 17 maart 2018 GO TELEVISIE EO en KRO- NCRV zenden een driedelige reportage uit over de tot standkoming van The Pas sion. De uitzen dingen zijn op de drie dagen voorafgaand aan Witte Don derdag. Renze Klamer, bekend van Radio 1, presenteert het. THEATER Thomas Acda gaat een solo maken waar mee hij vanaf oktober langs de theaters reist. De werkti tel luidt Motel LAX en telt 110 shows. De voor stelling gaat vol gens Acda over een man op het vliegveld van Los Angeles. 3 ■u 'Het zoeken Stefan Raatgever Waarnaar ben je dan precies op zoek? Mis je Thomas daarbij? Is het denkbaar dat je weer iemand zoekt om via hem met het publiek te praten? 44 Wat waren die nare momenten? En hoe luidde het antwoord dan? Had je verwacht zover terug te moeten in publieke belangstelling? Acda De Munnik verkochten makkelijk 2.000 kaarten per avond in Carré. Hoe voelt het om weer voor 50 mensen te spelen? Jacqueline Govaert deed op haar eerste so loalbum haar best 'vooral niet als Krezip te klinken'. Herken je dat? Ik hoor ook weer af en toe een tweede stem, zoals die bij Acda De Munnik altijd was te horen. Ga je op het podium ook weer songs van Acda De Munnik zingen? Op Goed Jaar vergelijk je je leven met 'een wijn van een bijzonder goed jaar'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24