Met boldErman.nl naar Italië bolclErman.nl m 17 Laat Poetin zich in 2024 tot president voor het leven kronen? Rusland kiest komende zondag een nieuwe president. Kiezen is een groot woord, want Poetin wint. Veel Russen laten het over zich heen komen. „Interessanter is wat er in 2024 gebeurt." Een serieuze tegenkandidaat is er niet meer. Oppositieleider Aleksej Navalny mag niet meedoen van het Russische Constitutionele Hof. Een voorwaardelijke celstraf-wegens het zonder toestemming organiseren van politieke bijeenkomsten - bleek genoeg om hem buitenspel te zetten. Ook oppositiepoliticus Boris Nemt- sov ontbreekt. Op de Kleine Moskourivierbrug, waar Nemtsov drie jaar geleden werd doodgeschoten, staat Aleksandr Ka- zakov (56) te kleumen. „Ik ga niet stemmen. Er zijn praktisch geen ver kiezingen. Rusland is een pseudo- staat, en het Westen lijkt maar niet te willen begrijpen wat hier gebeurt." „Stemmen?" reageert passant Andrej licht verontwaardigd. „Het is tijdverspilling, we weten toch wie er gaat winnen. Ik kan mijn tijd wel be ter gebruiken." Dat het voor gewone burgers niet opschiet met de groei van de welvaart in Rusland, zit hem dwars. En dat zal alleen maar slechter worden, vreest Andrej. „Het is Poe- tins laatste ambtstermijn en de men sen die nu aan de macht zijn, zullen nog meer gaan stelen. Het is hun laat ste kans." Dat laatste valt te bezien. Hoewel Vladimir Poetin komende maandag formeel zijn laatste regeerperiode ingaat, durft niemand in Rusland daarop te wedden. Wie zegt dat hij niet de grondwet wijzigt, waardoor hij zich in 2024 tot president voor het leven kan kronen? In China flikte Xi Jinping het onlangs ook. Ongrondwettig Poetin haalde de constitutie eerder overhoop. In 2012, na een premier schap van vier jaar, rekte de Doema, het Russische Lagerhuis Poetins ambtstermijn op tot zes jaar, waar door Poetin nog eens twaalf jaar te gaan had. Langer dan Brezjnev en Stalin ooit gezeten hebben. Sergej Markov, politicoloog, Doe- malid en vertrouwenspersoon van de Russische president, vindt het niet zo erg. „Als een land langdurig in crisis verkeert, zoals Rusland, moet je een goede leider niet vervangen. Poetin moet je daarom ook niet met een dictator vergelijken, maar met staatsmannen als Roosevelt, Churchill of De Gaulle." Politicus en publicist Leonid Gozman ziet dat toch anders. Hij noemt de kandidatuur van Poetin ronduit ongrondwettig. Want ze gaat in 'tegen de geest' van de Russische constitutie die stelt dat een presi dent, zoals in zoveel landen, maxi maal twee ambtsperioden achter elkaar mag hebben. De switch met premier Dmitri Medvedev in 2008 (toen Poetin tussendoor vier jaar premier werd) vond Gozman een bedenkelijke truc. Hij voorspelt turbulentie na de herverkiezing. En wel direct, vanaf maandag, wanneer Poetins laatste ambtstermijn ingaat. „Of hij zoekt een werkelijke opvolger of hij veran dert de grondwet en wordt president voor het leven. Het zal hoe dan ook geweldige deining geven rondom Poetin." Wie wordt zijn opvolger? Of hoe gaat hij de grondwet wijzigen? En ook in de Russische maatschap pij gaat het woelen, want over drie jaar zijn er alweer parlementsverkie zingen. „De nieuwe Doema blijft aan tot 2025, dus zeker tot aan het vertrek van Poetin. Daardoor kan van het parlement veel afhangen. Vergelijk het met Oekraïne, waar na de vlucht Stemmen? Tijdverspilling. We weten toch wel wie er gaat winnen van president Janoekovitsj in 2014 de volksvertegenwoordiging alle macht naar zich toe trok. Daarom is het verkiezingsjaar 2021 potentieel al heel belangrijk." Nieuwe raketten Over hoe de verhouding tussen Poetin en het Westen zich zal ont wikkelen, is Gozman niet optimis tisch. Als de Russische president na 2024 aan de macht wil blijven, dan zal er geen enkele verandering in het beleid ten aanzien van het Westen komen. „Achter zijn legitimiteit staan niet de verkiezingen, maar overwinningen zoals de Krim en het feit dat hij is opgestaan tegen het Westen. En zoals de nieuwe raketten die hij onlangs presenteerde. Daarom is het heel moeilijk voor hem een stap terug te doen." Oorlog sluit Gozman niet uit. „Russische jachtvliegtuigen scheren telkens over NAVO-schepen op de Baltische zee. Rusland en Amerika zitten elkaar in Syrië op een relatief klein stuk grond voortdurend dwars. Militairen zijn ook maar mensen, en zenuwen kunnen een keer over lopen. Een fout is zo gemaakt." 8 dagen Venetië en omstreken 10 dagen Dolomieten en meren 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 12 dagen Hoogtepunten van Toscane Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust zaterdag 17 maart 2018 GO Pas na de verkiezingen begint de echte onrust Joost Bosman A Poetin tijdens een bijeenkomst in Moskou afgelopen donderdag. FOTO PHOTO NEWS —Andrej, inwoner van Moskou Vertrekdata: 5,19 mei 2, 16 juni 8, 22, 29 sept. v.a. slechts aurtJtta Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 hncil/i nrrorv 4 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 16, 23, 30 april 7 7,14, 21 mei 25 juni 2 juli etc. Vertrekdata: 16 april 7 9 juli 7 6 aug 7 3 sept 71 okt etc. Vertrekdata: 9, 23 april 7 7,21 mei /4,18 juni 7 2,16 juli etc. Vertrekdata: 14, 21, 28 mei 74, 11, 25 juni 72,16,30juli etc. Vertrekdata: 9,16, 23, 30 april 7 7, 14 mei 7 2, 9,16, 23 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17