Turkije belooft burger Afrin veilige aftocht 9 Zelfdodingspoeder verontrust politiek 16 OP=OP ISTANBOEL De Turkse strijd krachten garanderen burgers die weg willen uit de belegerde Syri sche stad Afrin een veilige aftocht. Ze hebben naar eigen zeggen giste ren pamfletten uitgestrooid boven het bolwerk van de Koerdische mi litie YPG. Daarin staat dat iedereen die Afrin wil verlaten bescherming geniet van het Turkse leger, dat 'rechtvaardig is en te vertrouwen'. In de vlugschriften wordt de be volking opgeroepen uit de buurt te blijven van stellingen en schuil plaatsen van terroristen. 'Sta niet toe dat ze jullie en jullie kinderen misbruiken als menselijk schild.' Op de strooibiljetten is te lezen dat de militaire operatie van de Tur ken in Afrin gericht is op terreuror ganisatie YPG en ten doel heeft vrede en veiligheid te brengen. Volgens Linda Tom van het VN- bureau voor humanitaire zaken (OCHA) zijn de afgelopen dagen 48.000 mensen gevlucht voor het oorlogsgeweld in de regio Afrin. De YPG stelde dat de Turkse bombar dementen zo'n 10.000 bewoners hebben verdreven. Bij luchtaanvallen is gisteren het grootste ziekenhuis in Afrin ge raakt. Daarbij zijn negen mensen omgekomen, zeggen de YPG en het Syrisch Observatorium van de Mensenrechten. „De luchtaanval len en artilleriebeschietingen op de stad gaan onverminderd door", al dus een woordvoerder van de Koer dische beweging. „Ongeveer 10.000 burgers zijn daardoor ontheemd." Het Turkse leger ontkent aanval len op burgerdoelen. Wel zegt Tur kije dat meer dan 3.500 Koerdische strijders zijn uitgeschakeld. De Turkse strijdkrachten hebben steun van milities van Arabische Syriërs, die vrezen dat de Koerden andere groepen verdrijven voor de oprich ting van hun eigen etnische staat. De bizarre situatie doet zich voor dat vader Shehzad Hemani, die het meisje in september 2016 liet ont voeren uit Amsterdam en naar In dia liet brengen, in Nederland wordt verdacht van ontvoering, terwijl haar moeder voor kidnap ping wordt gezocht in India. „Na- dia is in het verleden met Insiya naar Nederland gereisd vanuit Dubai", zegt advocaat Peter Plas man. „Gewoon met toestemming van de vader. Daar heeft hij zelfs voor getekend. Maar dat hij toe stemming heeft gegeven, laat hij weg bij zijn aangifte in India." De aangifte door Insiya's steen rijke vader is een poging om te voorkomen dat Insiya terug moet naar Nederland. In een civiele rechtszaak heeft een rechtbank in India besloten dat het meisje in Nederland hoort. Uiterlijk 27 maart moet de vader Insiya terug brengen naar Nederland. Hij gaat tegen die uitspraak in hoger be roep. Terug naar Nederland Maar ook dat kan niet verhinderen dat Insiya ondertussen terug moet naar haar moeder. Ook de Neder landse rechter had aanvankelijk geoordeeld dat Insiya in Neder land hoort. Maar volgens het hof moet een Indiase rechter daarover beslissen, omdat Shehzad en Ras hid in India trouwden en vóór hun vechtscheiding vooral in India leefden. Verder loopt in Nederland een strafzaak tegen vader Shehzad en Nadia kan niet naar India, maar in het vonnis staat niet dat ze Insiya moet halen zeven handlangers die Insiya met geweld ontvoerden uit Amster dam, toen ze bij haar oma was. Ondertussen probeert de vader in India juist de moeder te laten ver volgen voor kidnapping. „Daardoor kan ze niet naar In dia", zegt Plasman. „Maar dat hoeft ook niet, hè. In het vonnis van de rechter staat niet dat zij haar moet ophalen. Er staat dat Insiya in Ne derland bij haar moeder hoort. We zijn in beroep gegaan tegen het ar restatiebevel in India. We moeten even afwachten hoe de zaak er precies voor staat op 27 maart, om te zien wat er dan kan gebeuren, wat we kunnen doen op de dag dat hij Insiya terug moet geven." Via een persbericht probeerde het bedrijf van Shehzad Hemani eerder deze week iedereen te doen geloven dat zijn ex-vrouw zelfs staat gesignaleerd bij Interpol. „Maar dat is gecheckt en het blijkt echt onzin", zegt Plasman. Rutte reageerde op vragen over de zelfgekozen dood van de 19-jarige Ximena. Ook minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid spreekt zijn zorg uit en laat weten dat het Openbaar Ministerie de zaak onderzoekt. Dat onderzoek moet ook uitwijzen of de Coöpe ratie Laatste Wil (CLW), die het poeder onder mensen met een doodswens wil verspreiden, be trokken was bij Ximena's zelf moord. De vrouw uit het Bra bantse Uden maakte drie weken geleden een eind aan haar leven met behulp van het middel. Ze had dat op internet besteld. W CLW wil het poeder verspreiden onder mensen meteen doodswens Het OM zegt niet of er wel of geen onderzoek loopt naar de werk wijze van CLW. Verantwoordelijk minister Ferd Grapperhaus laat het bij de mededeling dat het OM 'ernaar kijkt'. Minister De Jonge noemde de plannen van CLW eerder 'zeer on gewenst, over het randje van on verantwoord en mogelijk ook strafbaar'. Hij beloofde toen 'een indringend gesprek' met de orga nisatie te voeren. Ook in de Kamer leven zorgen over het poeder. De SGP is teleur gesteld dat het van de zijde van het kabinet 'bij politieke woorden blijft'. De partij wil dat het kabinet de verkoop van het poeder aanpakt en CLW verbiedt. Verschillende leveranciers zijn inmiddels gestopt met de verkoop van het poeder aan particulieren. De ouders van Ximena vinden dat 'een grote stap'. Maar ze den ken dat dat het weinig uithaalt en dat het middel nog steeds relatief makkelijk via internet te verkrij gen is. zaterdag 17 maart 2018 GO Ovoooma Chocomel houdbare literpakken Alle varianten 2 pakken naar keuze Maximaal 6 pakken per klant Moeder ontvoerde Insiya vecht tegen arrestatiebevel De moeder van de ontvoerde Insiya (nu 4 jaar oud), Nadia Rashid, kan niet naar India om haar dochter terug te halen. De vader van het meisje heeft in India aangifte gedaan van kid napping. Victor Schildkamp Amsterdam Vader Shehzad Hemani met Insiya. -Advocaat Peter Plasman Dat er een zelfmoordpoeder in omloop is dat inmiddels een eerste slachtoffer heeft ge maakt is 'uiterst onwenselijk'. „We nemen dit heel serieus", verzekert premier Mark Rutte. ANP Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16