'Diabetespatiënten moeten vaker met hun huisarts praten' cr TOP 3 Spaans Wijnpakket w 15 Er gaan meer mensen doordeweeks dood dan in het weekend Geniet ervan In week 9 - u weet wel, die week met gevoelstemperatuur min 15 - stierven 3.887 Nederlanders. Dat waren vooral ouderen. De laatste keer dat er meer doden vielen in één weekwas in januari 1945, tij dens de Hongerwinter, vertelt hoofddemograaf Jan Latten van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. „Wat een grote rol speelt is de ver grijzing. Nederland telt veel meer ouderen dan 70 jaar geleden. Win terse periodes zijn een regelrechte aanval op hun weerbaarheid, vooral als ouderen al ergens aan lijden. Als ze dan óók nog eens griep krijgen, zoals die in week 9 heerste, kunnen ze daar heel moeilijk van herstellen. Tijdens de Hongerwinter waren er meer slachtoffers van alle leeftijden. Er waren toen minder ouderen. De kans om oud te worden was klei ner, denk aan de hogere kinder sterfte en kraambedsterfte die toen bestond. Ook heersten er des tijds meer infectieziekten. In de ja ren 70 gingen we vaker dood aan verkeersongelukken. Nu worden meer mensen hoogbejaard, maar is dat lijf kwetsbaarder in extreme weersomstandigheden." „Dat varieert. Het zijn de winter maanden waarin kou en griep heersen. In 2016 begon de griep- golf al eind november. Afgelopen winter begon die pas rond kerst. Uit onderzoeken weten we inmid dels dat er een optimale tempera tuur is in Nederland waarbij de sterfte het laagst is. Dat is voor ons 17 graden. Mei, juni tot en met sep- tember zijn dus mooie maanden om te overleven. Zodra de tempe ratuur flink zakt, zie je dat er meer mensen doodgaan. Zodra de tem peratuur tropisch wordt, boven de 30 graden, gaan er ook meer men sen dood. Niet voor niets waar schuwen ze in verpleeg-huizen: 'Lieve mensen, blijf koelen'. Maar: er vallen nog altijd meer doden in de winter dan in de zomer. Wat we ook zagen in de statistieken: er gaan meer mensen doordeweeks dood dan in het weekend." „In het weekend wordt er minder geopereerd, dus het risico dat je het niet haalt en overlijdt is dan al minder groot. En het zal ook sa menhangen met beslissingen rond behandelingen die beëindigd wor den. Dat soort besluiten wordt va ker in weekdagen genomen." „Het wordt zo wel een heel som ber bericht, maar: ja. We kunnen sowieso meer doden verwachten, omdat de bevolking vergrijst. Nu sterven jaarlijks 135.000 mensen. Dat zullen vanaf midden jaren 2040 meer dan 200.000 mensen zijn, gemiddeld ruim 3.800 per week. Omdat we niet gelijkmatig doodgaan, maar sterftepieken heb ben in de zomer en winter, zullen de pieken veel hoger worden dan in de historische februariweek van twee weken geleden." „Jawel, dat onze levensverwach ting is toegenomen. Een pasgebo ren jongetje uit 1945 had een ge middelde levensverwachting van 72 jaar, bij een pasgeboren meisje was dat 77 jaar. Een jongetje dat nu ter wereld komt, wordt gemiddeld 80 jaar oud. Meisjes worden ouder: circa 85 jaar. Ook positief: als je eenmaal een piek in sterfgevallen hebt gehad, zoals nu, dan gaan er in de maanden erna minder men sen dood. Wie zwak was in de winter, is namelijk al overleden." Voor controle of behandeling van hun ziekte komen de meeste dia betespatiënten nu terecht bij een praktijkondersteuner, blijkt uit onderzoek van de Diabetesver eniging Nederland onder bijna duizend patiënten. Maar volgens de vereniging hebben lang niet alle praktijkondersteuners de no dige kennis over complexe wond- zorg of medicatie in huis. „Veel patiënten slikken vier a vijf medi cijnen. Als die tegen elkaar inwer ken, moet dit op tijd gesignaleerd worden. Daarom blijft een jaar lijks gesprek met de huisarts be langrijk", stelt directeur Olof King. Begin dit jaar uitte de vereni ging ook al kritiek op huisartsen. Bij diabetespatiënten zouden on nodig vaak tenen, voeten en on derbenen worden afgezet. Jaar lijks vinden zo'n 2.500 amputaties plaats. Sneller ingrijpen van de huisarts kan volgens de vereni ging ruim 1.000 amputaties per jaar voorkomen. Dit standpunt werd ondersteund door twee hoogleraren en een arts van drie ziekenhuizen. Nederland telt 1 miljoen patiën ten met diabetes type 2. Het gros blijft levenslang onder controle van de huisarts. King: „Als dokter moet je zorgen dat er in elk geval één keer per jaar aandacht is voor de voeten, nieren, ogen en men tale gesteldheid van de patiënt." Sneller ingrijpen voorkomt 1.000 amputaties per jaar Volgens de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) gaat het gros van de huisartsen gebukt on der een hoge werkdruk. Deze week nog publiceerde ze een alar merend rapport. „Het onderzoek van de diabe tesvereniging maakt opnieuw duidelijk dat huisartsen op het randje van hun kunnen lopen," reageert een woordvoerder. „Veel huisartsen hebben juist een prak tijkondersteuner aangenomen om zichzelf te ontlasten." De zorg voor diabetespatiënten lijdt er volgens de LHV niet onder. WIJNBEURS Acantus Olarra Clasico Rioja Reserva Don Mendo Gran Reserva Dit wijnpakket bevat de drie meestverkochte Spaanse wijnen van de Wijnbeurs. Maak kennis met de 5 jaar oude Olarra Clasico Rioja Riserva van 1 van de 20 beste wijnhuizen ter wereld en die bekroond is met twee zilveren medaille, de fraai versmolten 7 jaar oude Gran Reserva Don Mendo, en de nieuwe oogst Acantus die al 2 gouden medailles heeft gewonnen! €25,- KORTING GRATIS THUISBEZORGD zaterdag 17 maart 2018 'Met kou is lijf kwetsbaarder' Elke winterperiode dromen we van een Elfstedentocht, maar stevige vrieskou heeft ook een keerzijde. Ze eiste eind februari historisch veel slachtoffers. Hanneke van Houwelingen Heerlen Waarom juist nu zo veel doden? In welke maand zijn we het meest kwetsbaar? -Jan Latten, demograaf CBS Hoe verklaart u dat? Gaan we het sterfterecord nog vaker breken? Is er ook nog positief nieuws? Een patiënt checkt zichzelf. Vier op de tien diabetespatiën ten praten niet met hun huis arts over hun ziekte, terwijl dat volgens de zorgrichtlijnen zeker één keer per jaar moet. Hanneke van Houwelingen Leusden 2016.40% Tempranillo, 30% Cabernet Sauvignon, 15% Merlot, 15% Syrah. 12,5% alc. Nu van genieten tot 2021 2013. 95% Tempranillo, 5% Mazuelo en Graciano. 13,5% alc. Nu van genieten tot 2023. 201130% Garnacha, 60% Tempranillo, 10% Cabernet Sauvignon. 14% alc. Nu van genieten tot 2024. r-w Bestel gemakkelijk online op WIJNBEURS. NL/SPANJE of stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: De Wijnbeurs, Antwoordnummer 604, 8400 VB Gorredijk uouudwbare levering Ik bestel 2x Top 3 Spaans pakketten (12 flessen) 126,- Nu 76,- met kortingscode: T3SW14 'Geen 18. geen 1 x Top 3 Spaans pakket (6 flessen) 63,- Nu 38,- met kortingscode: T3SW12 alcohol Adres: Voorletters:. Postcode: Emailadres:. Dhr./Mevr. Woonplaats: Telefoon: 20180317RW-6 Scan Bestel Betaling per digitale factuur na levering. Vul uw e-mail adres voor het ontvangen van uw digitale factuur en 'track and tracé' code. Aanbod geldig tot 31 maart 20181 Telefonisch bereikbaar ma. t/m vrij. 8.00 -20.00 uur (0294 - 788103) - Art. 3351102 Nu met 25,- kortingscode slechts Gebruik actiecode- T3SW12 -Alleen geldig op dit pakket-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15