Boomvandalisme komt vaker voor Partijen vrezen oordeel van achterban 3 oude hoge populieren die ruim een jaar geleden werden gerooid, omdat ze instabiel waren geworden. Mireille van Burgeier woont aan het begin van de dijk. „Het is echt verschrikkelijk. We waren zo blij dat de nieuwe boompjes waren ge plant." Ze heeft geen idee wie dit op zijn geweten heeft. „Iemand in de buurt zei dat het misschien wel een wraakactie tegen Staatsbosbe heer was vanwege de Oostvaar- dersplassen, maar dat lijkt mij wat vergezocht." Het blijft voorlopig gissen wat de dader bezield heeft. Het is in elk ge val geen impulsieve daad geweest, daarvoor is de schaal van de vernie ling te groot. De vandaal moet er uren mee bezig zijn geweest. Het zal ook niet zijn meegevallen om in het aardedonker op het talud van de dijk door het drassige, hobbelige grasland te lopen. Alleen aan het begin van de dijk, bij de opritten van woningen en boerderijen, staan nog wat ongeschonden boompjes. Kennelijk was de kans om hier betrapt te worden te groot. „Het is een groot raadsel", zegt Krina de Visser, voorzitter van de dorpsraad. „Ik snap er helemaal niks van. Wat voor profijt heb je hier nu van?" De boomknakker heeft het omstreden project Trek- dijk - het plan voor een be drijventerrein aan de rand van het dorp - even verdrongen als gesprek van de dag. De Boomdijk is onverlicht. In de verte is er wel het schijnsel van de haven van Vlissingen-Oost, maar de dader moest haast wel een zak lamp bij zich hebben gehad. „Ik sprak iemand die in de Quer- leshavenstraat woont. Hij is 's nachts nog al eens wakker en kijkt vanuit zijn raam uit over de dijk. Maar hij heeft geen vreemde lichten gezien op de Boomdijk." Bij de dorpsraad kwam de sug gestie binnen om een be loning uit te loven voor de gouden tip die naar de dader leidt. We waren zo blij dat de nieuwe boompjes waren geplant Of om Staatsbosbeheer te helpen bij het vervangen van de vernielde aanplant. Staatsbosbeheer heeft aangifte gedaan bij de politie. De schade be draagt zo'n 25.000 euro aan boom pjes en materiaalkosten. De bomen komen van de eigen kwekerij van Staatsbosbeheer. „Daar worden ze op bestelling opgekweekt. We kun nen dus niet meteen een nieuwe voorraad bomen halen om terug te planten", legt Pattipeilohy uit. De politie onderzoekt de zaak in samenwerking met Staatsbosbe heer. Getuigen kunnen zich mel den via 0800-8844. Het is niet de vraag óf de motorrij tuigenbelasting volgend jaar om hoog gaat. Daaraan valt niet te ont komen, redeneerden bijna alle frac ties gisteren in de Statencommissie bestuur. Ze deden vooral hun best om aan hun kiezers uit te leggen waarom het moet. Het dagelijks provinciebestuur vraagt de Staten de opcenten op de motorrijtuigenbelasting tijdelijk te verhogen. De komende drie jaar zijn Zeeuwse autobezitters jaarlijks gemiddeld 15 euro meer kwijt. Zo wordt 10 miljoen euro opgehaald. Die is nodig om nog eens 20 mil joen euro binnen te halen van de andere elf provincies. Die willen meewerken om een voor Zeeland oneerlijke verdeling van rijksgeld uit het Provinciefonds recht te trek ken. Omdat een aantal provincies meer wegenbelasting heft dan Zee land, is de voorwaarde wel dat de provincie hier ook een duit in het zakje doet, door meer opcenten te heffen. „We begrijpen het", zei fractie voorzitter Ger van Unen van de SP, „maar we zien het als een dilemma. Ons verkiezingsprogramma is lei dend. Dat is het mandaat wat we meekrijgen van onze kiezer. Als we dat volgen moeten we tegen stem men. Maar dan stemmen we ook te gen die andere 20 miljoen. Dat ge sprek gaan we aan met onze leden." Hogere autobelasting ligt partijen zwaar op de maag, zo vlak voor de verkiezingen Dat vond Anita Pijpelink (PvdA) mooi verwoord. Ook de PvdA hikt aan tegen een lastenverzwaring voor de Zeeuwse automobilist. „Zo zoetjesaan stijgt de last voor het ge middelde gezin. Dat gaat ons aan het hart. Dus liever verhogen we de belasting niet. We moeten het aan onze achterban uitleggen." Ook Willem Willemse (soPlus) sprak van een stapeling van lasten. „Het verhogen van de opcenten is een pressiemiddel dat mij niet sym pathiek overkomt." Ton Veraart (D66) noemde de deal met de andere provincies 'niet onredelijk', al vond hij dat ze een 'zwaar offer' eisen. „In Zeeland zijn mensen aangewezen op een auto. Dit is een fikse hobbel voor D66. In eerste instantie willen we de mo torrijtuigenbelasting niet verho gen, maar dan laten we 20 miljoen lopen." SGP en VVD benadrukten dat het geld van automobilisten ten goede moet komen aan de Zeeuwse wegen. Dat het verkiezingstijd is, bleek ook door vragen van de SP en D66 aan PW-fractievoorzitter Peter van Dijk. Eerder zei hij 'mordicus tegen' een verhoging van de motorrijtui genbelasting te zijn, maar nu hield hij zijn mond. Met de verklaring dat hij anders in de Statenvergadering van 6 april - als het besluit valt - niks meer te zeggen heeft, kwam Van Dijk niet weg. Van Unen en Veraart vonden het niet meer dan logisch dat elke partij in de voorbe reidende vergadering laat weten waar zij staat. Dus vóór de verkie zingen. Van Dijk zei dat zijn fractie de argumenten voor en tegen nog moet afwegen en dat hij daarop niet vooruit wilde lopen. zaterdag 17 maart 2018 staat voor een raadsel - Mireille van Burgeier (omwonende) VLISSINGEN Bomen zijn niet zel den het doelwit van vandalen. Alleen al de afgelopen jaren zijn tientallen voorbeelden te vinden. Alle inciden ten hebben in elk geval één ding ge meen: de daders zijn nooit achter haald. En daarmee bleef het gissen naar het motief. Ook Zeeland kent 'boomvanda lisme'. Een jaar geleden werden bij het Fruitteeltmuseum in Kapelle in de nachtelijke uren veertig fruitbo men omgezaagd. De vernielde exemplaren waren vier jaar oud. In de Rooie Buurt in Vlissingen werkten kwaadwilligen zes van de achttien bomen die in 2013 waren geplant, tegen de vlakte. De ge meente schatte de schade op zeker 2.000 euro. Wat langer geleden, in 2015, wer den meerdere keren jonge populie ren vernield op de Siguitsedijk bij Kwadendamme. Natuurmonumen ten had de bomen pas een jaar eer der samen met de inwoners van Kwadendamme aangeplant. En in Tholen werd in 2015 en 2016 tot tweemaal toe een aantal nieuw geplante boompjes langs de Ten An- kerweg geknakt. Vernielingen met een omvang zo als die in Nieuw- en Sint Joosland zijn, ook landelijk, zeldzaam. De grootschalige gevallen deden zich tot nu toe vooral voor op het terrein van ondernemers en niet op de openbare weg. Tijdens een golf van 'landbouw- vandalisme' in het Land van Maas en Waal werden bij een fruitteler in Alt forst 2.500 fruitbomen vernield. Bij een boomkweker in de Brabantse plaats Zeeland werden vorig jaar zo mer zelfs 10.000 kerstbomen bruut beschadigd. Ook de afgelopen dagen waren er diverse meldingen van 'zinloos ge weld' tegen bomen In de omgeving van Berlicum (Noord-Brabant) moesten tien exemplaren worden gerooid, nadat een onbekende ze met een zaag en hakbijl te lijf was gegaan. In Zaandam werd vorig weekend een onbekend aantal bo men vanaf de grond afgebroken. De gemeenteraadsverkiezingen van woensdag speelden giste ren mee in het betoog van de Statenleden die debatteerden over de verhoging van de motor rijtuigenbelasting. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Over een lengte van bijna twee kilometer zijn 447 boompjes vernield, fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 126