7 Stadhuismuseum en gemeente-archief presenteren nieuwe schatten Ogen-en orenkijker in koffer Badplaats Zierikzee Taster's cup Het Stadhuismuseum in Zierikzee en het gemeente-archief presenteren in een tentoonstelling een selectie uit hun aanwinsten van 2017. Ze zijn ook beschreven in een catalogus. Rouwbord MarinusStavenisse heel illustratiefis weergegeven voor hun tijd. En het zegt iets over het toenmalige Zierikzee." In totaal 25 objecten uit de aan winsten van vorig jaar zijn er voor de tentoonstelling uitgelicht. Ieder stuk vertelt z'n eigen verhaal over een episode uit de rijke ge schiedenis van Schouwen-Duive- land. Het is de tweede van vier grotere tentoonstellingen die het Stadhuismuseum dit sei zoen op stapel heeft staan. Half april opent een expositie met werk van uitsluitend Zeeuwse meesters. En eind die maand worden de schilderijen van de internationaal vermaarde streekgenoot Theo Voorzaat in de schijnwerpers gezet. De tentoonstelling Aan winsten 2017 is gisteren offi cieel geopend en te zien tot en met 17 juni. Het is het derde jaar op rij dat het museum en het archief op deze manier hun nieuwe stukken openbaren aan publiek. Zonder enige aarzeling wijst museumdirec teur Albert Scheffers op de twee olieverf portretten. Donker ge schilderd, met slechts spaarzame kleurnuances, kijkt het echtpaar Jan Willem Vorstheuvel Labrand (1804-1894) en zijn echtgenote Pieternella Adriana de Looze (1802-1854) de wereld in. Nors, zij bovenal. Zeker niet de fraaiste schilderijen, maar toch schuift Scheffers het werk naar voren als één van de belangrijkste aanwin sten van het museum in het afge lopen jaar. De portretten zijn van Jacob Korsten. Labrand was tabakshan delaar en woonde in De Rookende Moor in de Korte Sint Janstraat. „Tegenwoordig ligt de tabakshan- del zwaar onder vuur. Maar voor ons is dit zo bijzonder", vertelt Scheffers, „omdat dit echtpaar zaterdag 17 maart 2018 Aanwinsten te kij k gezet Marcel Modde A. W. van Geer was huisarts in Zierikzee van 1972-2001 en had zijn praktijk aan het Haven park. Dat pand was ook het huis van de ver maarde geneesheer Job Baster (1711-1775), die de goudvis in Nederland introduceerde. De collectie doktersbenodigdheden van Van Geer geeft een mooi overzicht van het dok tersvak door de jaren heen. De objecten va riëren van de kenmerkende witte jas, reflex hamer, een ogen- en oorkijker in koffer (foto), tot minder bekende instrumenten zoals een veneuze boog, bezinkingsbuis en een hemo- cytometer. Een belangrijk deel van de collec tie bestaat uit instrumenten die gebruikt zijn bij verloskundige handelingen. Sommige in woners van Zierikzee zullen ter wereld zijn gekomen met behulp van een verlostang en veel baby's zijn gewogen op de weger met hangnet van dokter Van Geer. Zierikzee Dit ontwerp voor een affiche voor waterpolovereni- ging Het Stelletje in Zierikzee is gemaakt door Alfons Blomme (1889-1979). Zowel qua kleur als stijl is het typerend voor het werk van deze Belgische kunste naar. Tijdens de Eerste Wereldoorlog vlucht Blomme naar Nederland en verblijft hij regelmatig in Zeeland. Ach ter de zwemmers en waterpoloërs is Zierikzee zicht baar. Rechtsonder heeft de kunstenaar gesigneerd met de plaatsnamen Brussel, Nuenen en het jaartal 1919. In dat jaar verblijft Blomme behalve in ge noemde plaatsen ook in Zeeland. Voor zover bekend is het bij een ontwerp gebleven. Dit eikenhouten bord heeft jarenlang in de Sint Lievens- monsterkerk in Zierikzee gehangen. Het is het rouwbord van Marinus Stavenisse (1601-1663), een Zierikzeese re gent wiens portret in 2016 door het Stadhuismuseum is aangekocht. Het jaartal 1663 prijkt onderaan en rond het wapenschild van de familie Stavenisse is een keten geschilderd. Deze keten verwijst naar de benoeming in 1661 van Marinus Stavenisse tot ridder in de Orde van de Heilige Michaël door de Franse koning Lodewijk XIV. De beroemde zee lieden Tromp en De Ruyter waren bijvoorbeeld ook rid ders in deze orde. Dit kleine zilveren bekertje is door de schenkster een Tas ter's cup genoemd, ofwel proefbeker. Of het inderdaad een proefbeker is geweest, is niet zeker. Het lijkt wat op een eier- dop, hoewel het daar misschien te klein voor is. Mogelijk is het de onderkant van een strooivaatje, bijvoorbeeld voor sui ker of zout. In dat geval heeft er ooit nog een dop met gaat jes op gezeten. Wat wel met zekerheid kan worden gezegd is dat het van sterling zilver is en dat het aan de binnenkant is verguld. De initialen MC die in een cartouche staan, duiden mogelijk op de oorspronkelijke eigenaar. Uit het zilvermerk, de jaarletter en het makersmerk kan worden opgemaakt dat het is gemaakt in 1792 in Londen door zilver smeden Peter en Ann Bateman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 124