c 'Als mensen 'voor' stemmen uit angst voor terreur, dan hebben wij het niet goed gedaan' 1 10 SLEEPWET REFERENDUM Dat u woensdag in het stemhokje 'voor' of 'tegen' de Wet op de inlichtingendiensten mag stemmen, komt doordat vijf studenten afgelopen zomer in opstand kwamen tegen de gevestigde politiek. „FHet is een beetje uit de hand gelopen." i arlou Gij zen zou het liefst haar stempas inlijs ten en aan de muur han- I gen. „Maar dan kan ik niet stemmen." En Luca van der Kamp beseft waarschijnlijk woens dag pas, als hij in het stemhokje staat en met het rode potlood het 'tegen'- vakje inkleurt, dat het referendum echt is. „Het voelt nu nog zo onwer kelijk dat het allemaal gelukt is." Dat 13 miljoen Nederlanders zich woensdag voor of tegen de nieuwe Wet op de inlichtingen- en veilig heidsdiensten, beter bekend als 'de sleepwet', mogen uitspreken, komt door Gij zen (23), Van der Kamp (22) en drie medestudenten. De wet is vorig jaar zomer al goedge keurd door de Tweede en de Eerste Kamer en leek zonder veel reuring dit jaar in werking te treden. Totdat Watje online doet, kan heel intiem zijn. Dat aftappen is echt heel anders Gijzen zich boos maakte. „Er wa ren veel gerenommeerde instellin gen en organisaties die kritiek had den en toch ging-ie gewoon door. Dat vond ik echt heel raar." Van der Kamp: „Er staan dingen in die wet, waarvan wij denken: dat kan toch niet in Nederland." Hun generatie leeft digitaal. Uit peilingen blijkt dat jongeren vaker tegen de wet zijn dan ouderen. Van der Kamp: „Wat je online doet en communiceert, kan heel intiem zijn. Dat aftappen is echt heel an ders dan alleen een telefoonge sprek." Ze studeerden Informatica (Luca) en wiskunde (Marlou) en volgen nu beiden een master Lo gica. Van der Kamp: „Een studie waarbij je nadenkt over de moge lijkheden van systemen en com plexe problemen." Precies de din gen waar de nieuwe wet over gaat. Steun Met drie anderen startten ze een handtekeningenactie om een refe rendum op te zetten. Ze kregen steun van Amnesty International, GeenStijl en Arjen Lubach. De vijf vroegen de redactie van Zondag met Lubach afgelopen najaar of ze aandacht wilde besteden aan hun campagne. Ze kregen een sms'je te rug: „Kijk zondagavond even naar de tv." Een paar dagen na de 'sleep wet'-uitzending waren de beno digde 300.000 handtekeningen binnen en was het referendum een feit. Van der Kamp, lachend: „Het is een beetje uit de hand gelopen." Het was ook het moment dat de Wiv voor het grote publiek opeens in 'een sleepwet' veranderde. Een frame, zeggen voorstanders van de wet, het wekt de suggestie dat de geheime diensten straks niets an ders doen dan data van (onschul dige) Nederlanders binnenharken. De AIVD vindt het een onjuiste voorstelling van zaken: grootscha lig data aftappen mag alleen als het past in een onderzoeksopdracht en is onderhevig aan strikte controles. Van der Kamp: „Dat deden we heel bewust. Het laat zien waar we te gen zijn en het geeft ook aan dat we niet tegen de hele wet zijn. Al zijn er wel steeds meer onderdelen bij gekomen waar we tegen zijn." Gijzen: „Ik vind de informatie die de referendumcommissie geeft trouwens ook niet neutraal. Heb je gezien dat in hun brochure het rode potloodje veel dichter bij het vakje met 'voor' staat? Van der Kamp: „Het sleepnet na tuurlijk. Maar ik ben er ook van ge schrokken dat de AIVD straks on schuldige mensen of organisaties mag hacken alleen maar om via hen toegang te kunnen krijgen tot mensen die wel verdacht zijn." Gijzen: „De AIVD kan straks ook automatisch toegang krijgen tot al lerlei databanken, van de overheid maar ook daarbuiten. Dat vind ik echt een belangrijk ding." Van der Kamp: „Ik geloof wel dat de AIVD ons land veilig wil maken. Maar het gaat erom wat zij onder deze wet allemaal zóu kunnen. Niet alleen nu, maar ook over een paar jaar." Gijzen: „Als zij willen dat wij hen vertrouwen, moeten zij ons ook vertrouwen. En dat blijkt niet uit deze wet." Van der Kamp: „Nou, het gaat ook wel om de tegenstem hoor. Want er moeten echt veel dingen aan de wet veranderen. Met alleen de re paratiewet van GroenLinks ben je er nog niet." Gijzen: „Als je naar de peilingen kijkt, wordt de uitslag spannend. Ik vind zelf: als mensen straks 'voor' de wet hebben gestemd uit angst voor terreur, dan hebben wij het niet goed uitgelegd. Want veilig heid begint juist met privacy." zaterdag 17 maart 2018 GO Cyril Rosman - Luca van der Kamp (initiatiefnemer referendum) Marlou Gijzen en Luca van der Kamp. fotomarcookhuizen Waarom kozen jullie die term? Wat is jullie grootste bezwaar? Bij de diensten zeggen ze dat het lastig discussiëren is met men sen die standaard uitgaan van de kwaadwillendheid van de ge heime dienst. Jullie wilden mensen bewust maken van deze wet en de geva ren ervan. Is dat gelukt? Kijk op de site bij /video Wat weet u van de nieuwe wet? Doe de test. Of lees eerst een uitleg over het referendum in 20 vragen en antwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10