Reizen New York? Dat is Manhattan, en misschien een stukje Brooklgn of Queens. Tip voor de volgende keen bezoek The Bronx. De wijk met het rauwe randje bloeit op. t's showtime! Hiphop overstemt het geluid van de voortdenderende metro. Vier jon gens in trainingspak, pet achterstevoren op het hoofd, springen op. Medereizigers kijken verstoord op en duiken snel terug in hun mobieltje of capuchon; dit is ken nelijk dagelijkse kost. In het gangpad geven de jongens een indrukwekkend breakdanceshowtje. Fascinerend. We zijn op weg naar The Bronx, de wijk vol beloften, op zoek naar het rauwe randje van de verder zo geoliede stad. Halte i49th street, Zuid-Bronx. Dit armste deel van de wijk ligt op nog geen kwartier van Central Park. Luidsprekers tetteren winkelaanbiedingen in de oren van passanten. Op straat veel vrouwen in leggings, latino's en Afro-Amerikanen. Nergens dure glamour zoals in Manhat tan. Kruidige geuren uit foodtrucks men gen zich met de uitlaatgassen van het verkeer. Ook opvallend: geen gele taxi te bespeuren. Wel op bijna elke straathoek een politiewagen. Te midden van deze georganiseerde chaos staat als baken van rust het statige Opera House Hotel, het voormalige operagebouw in art-decostijl. De 'Bronxies' zijn verwelkomend en wijzen ons - schaarse toeristen - graag op wat hun wijk te bieden heeft: de botani sche tuin, met bomen en planten uit de tijd dat New York werd gesticht. De Bronx Zoo, Amerika's grootste stadsdie- rentuin. Little Italy - 'die in Manhattan is er niks bij' - en natuurlijk honkbaltempel Yankee Stadium, genoemd naar de vele Jan-Kezen in de tijd dat New York nog Hollands was. „De Bronx is het meest authentiek en trots van alle boroughs in New York", zegt Paul Ramirez, 36 jaar en geboren en geto gen in de wijk. Hij is eigenaar van The Bronx Beer Hall, gevestigd in Arthur Avenue Retail Market. Terwijl Paul een speciaalbier ('blood orange pale ale') met hapjes serveert, somt hij nog meer bij zonders op. „The Bronx is de enige wijk in New York met een lidwoord ervoor, we zijn als enige verbonden met het vasteland, hiphop is hier geboren, break dance ook, met The Rock Steady Crew. Ralph Lauren, Calvin Klein, Martin Scor- sese, Al Pacino, Stanley Kubrick, J-Lo: allemaal komen ze hiervandaan. Cheers." Het is druk in de overdekte markt. Er staan zo'n honderd kramen met fruit, pasta's, noten en kruiden. Het is de eerste stop van de foodtour door Little Italy, met gids Brian Hoffmann. „Vroeger ston den de eigenaren met hun waar op magazine 41 Tekst MARIEKE DE RUIJTER Foto's GABRIELAHENGEVELD WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105