zij in een internaat geplaatst, ze is er nooit achter gekomen waarom. Haar moeder heeft ze nauwelijks gekend. Niet dat ze dat gezinsleven zo erg gemist heeft, ze was piepjong toen ze wegging, ze heeft gewoon nooit geweten wat dat eigenlijk is, een gezinsleven. Na het verblijfin internaten kwam Truus op haar 16de terecht in wat toen nog het Sint-Odulphus heette. Het was de tijd waarin de nonnen, met hun strenge leefregels, nog de scepter zwaai den. Iedereen sliep in een grote zaal, zo een waarin je gemakkelijk kon rolschaat sen. Het was ook de tijd waarin er door de bewoners nog gewerkt moest worden, zeker tien jaar heeft ze in de wasserij gestaan. Als je niet wilde werken moest je de separeer in, zegt Truus. Ze schrikt op, nu ze erover praat, bij de plotseling opwellende herinnering aan Greetje Dekker, die geen zin had om te werken, vervolgens bij wijze van straf onder een spanlaken werd gelegd en toen overleden is. Zeifis ze nooit gekneveld door een spanlaken of een dwangbuis, en ze is ook nooit geshockt. Dat shocken heette welis waar een hulpmiddel te zijn om beter te worden, maar in de praktijk, weet Truus, werd het vooral gebruikt als straf, als mensen ondeugend waren of geen zin hadden om te werken. Dat werken in de wasserij was ook niet iets om veel zin in te hebben. Het was er altijd enorm warm, zelfs de nonnen deden daar hun kappen af. Truus heeft het nooit één seconde betreurd dat het verplichte werken werd afgeschaft. Daarna werd het allemaal gemoedelijker. Truus is niet de eerste die zestig jaar in de inrichting heeft doorgebracht. Nog maar enkele jaren geleden vierde een andere vrouw, die inmiddels overleden is, haar zestigjarig jubileum. Zo is dat altijd gegaan, herinnert een verpleegkun dige zich: twintig, veertig, zestig jaren verblijf, dat waren bijzondere momen ten, die moest je vieren. „Voor deze ene mevrouw is een groot feest georgani seerd, waar we allemaal voor zijn uitge nodigd. Frans Bauer deed een optreden, die vond het ook zó fijn dat ze al zestig jaar bij ons was. En daar stond ze op het feest, als het stralende middelpunt. Zij was de koningin." Voor Truus geen groot feest. Wel een kerkdienst in de kapel van de inrichting, en erna koffie en cake. En dat is het dan. De tijden zijn veranderd. Een zestigjarig verblijf is niet langer iets om trots op te zijn. Zo veel valt er niet te vieren. Truus ziet de nieuwe tijd met lede ogen aan. Tot nu toe is het allemaal prima gegaan. Ze heeft het goed naar de zin in haar appartement. Een zus zorgt voor haar financiën, ze slikt medicijnen om stabiel te blijven en krijgt veel steun van de verpleging. Voor haar hoeft er helemaal niets te veranderen. In een groep wil ze zeker niet wonen. Over een tijdje, zegt ze, krijgt ze te horen of ze al dan niet weg moet. „Wat denken jullie", ze kijkt ons hoopvol aan, „zou ik hier mogen blijven?" 41 Sancta Maria Annabel Ooste- weeghel maakte deze foto's bij voor malig psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. De instelling sloot in 1997. Inmiddels wordt het verbouwd tot luxe apparte menten. 't Is hier een gekkenhuis van Koos Neuvel en Caroline de Pater verschijnt 19 maart. (Uitgeverij Podium, €22,50) WG magazine |37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101