II 9 Een op de vijf is slechte slaper Ik hoop dat alle chemische wapens worden verboden Zeker een op de vijf Neder landers had vorig jaar slaap problemen. Ze vallen moeilijk in slaap of worden te vroeg wakker. Bijna de helft van hen ondervindt daardoor proble men in het dagelijks leven, zoals op het werk. Dat blijkt uit een Gezondheidsenquête van het CBS. Het is de eerste keer dat de onderzoekers naar slaapproblemen vroegen. Het CBS interviewde Nederlan ders van 12 jaar en ouder. Vrouwen zeiden vaker dan mannen dat ze slaapproble men hebben, ouderen vaker dan jongeren en mensen met hogere inkomens minder vaak dan mensen met lagere inkomens, to procent van de ondervraagden meldde veel of heel veel slaapproblemen te hebben. Van de mensen die zeggen dat ze slecht slapen, laat 41 procent weten dat zij daardoor problemen krijgen in hun dagelijkse functione ren, bijvoorbeeld tijdens het werk. „Zij waren minder ge concentreerd, vergeetachtig of slechter gestemd. Van de mensen die veel last hadden van slaapproblemen onder vond 57 procent zulke belem meringen", aldus het CBS. Alles wat ik zeg, staat morgen in de krant Hackers wilden raffinaderij opblazen Een olieraffinaderij in Saoedi- Arabië blijkt in augustus ge troffen door een cyberaanval. De hackers wilden waar schijnlijk het complex sabote ren om een dodelijke explosie te veroorzaken, zeggen cybe ronderzoekers tegen The New York Times. Zij vermoeden dat de hackers werden gesteund door een staat. De software was maatwerk, dus ze moeten over veel geld hebben be schikt. Uittocht uit Oost-Ghouta Het Syrische leger heeft naar eigen zeggen een ope ning geforceerd uit de plaats Ham- mouriyeh in de belegerde streek Oost-Ghouta. Syrische media melden dat bur gers de plaats on- vluchten. De waarnemers van het Syrische Ob servatorium voor de Mensenrechten meldden dat het om zeker 7.000 mensen gaat. Broers krijgen levenslang De broers Admil- son (33) en Marcos R. (32) krijgen le venslang voor het plegen van drie roofmoorden. De rechter is ervan overtuigd dat ze Berend Smit uit Dwingeloo heb ben gedood. Wetsvoorstel graaibankiers Groenlinks en zes andere oppositie partijen hebben een wetsvoorstel ingediend tegen de in hun ogen te hoge beloningen voor bankiers. Buitensporige be loningen voor top bankiers moeten aan banden wor den gelegd, vin den zij. Het initia tief wordt ge steund door de oppositie, behalve de SGP en Forum voor Democratie. met een doodgewaand kind. Iedereen in Halabja wil maar één ding: vluchten naar Iran. Het gezin van Nariman is na de aanval nog bij elkaar. Zijn broer vertrekt met een aantal jongere kinderen op een tractor richting de grens. De tractor strandt door een bombardement. Nariman blijft met zijn vader en moeder bij een oom in Halabja. Ze zijn door het gifgas blind ge worden en vluchten te voet, letterlijk aan de hand van de kinderen van de oom. Op een berg worden ze opgepikt door Iraanse helikopters. Bijna dood In Iran worden Nariman en zijn vader gescheiden van zijn moeder. Ze worden opgenomen in een ziekenhuis. De toestand van Nariman is kritiek. „Ik lag twee dagen aan de zuurstof en was bijna dood. Ik ben een maand blind geweest. Mijn brandwon den werden behandeld met een zalf en ik kreeg druppels voor mijn ogen. Mijn vader lag al die tijd naast me. Ik wilde hem niet verlaten. Elke dag vroegen we ons af waar mijn moeder en de andere kinderen waren." Na 40 dagen verlaat Nariman het ziekenhuis. Hij wordt in een tentenkamp opgevangen. Het gezin is uit elkaar gerukt. Familieleden gaan op zoek naar zijn moeder en broers en zussen. Pas later hoort hij dat zijn moeder is overleden. Ze begraven haar bij het tentenkamp. Enkele gezinsleden liggen in an dere ziekenhuizen. Twee broertjes en twee zusjes blijken ook te zijn overleden. Ze waren slechts 6,7, 9 en 10 jaar oud. Nariman keert terug naar Irak. Ze wonen eerst in Suleymaniya en vanaf 1991 weer in Halabja. „Ik was blij dat we terug konden, maar het was ook raar, omdat ons gezin vijf mensen was verloren De overlevenden hebben ernstige gezondheids klachten. De meesten hebben chronische proble men met de ogen en longen. Nariman moet de rest van zijn leven medicijnen gebruiken en blijft on der controle. Hij is arbeidsongeschikt. Kapot „60 procent van mijn longen werkt niet. Mijn lin kerlong is deels weggehaald. Die was van binnen helemaal kapot. Vorige week had ik bloed in mijn slijm. Ik ben kortademig en kan niet tegen rook. Warm weer is slecht voor me, maar koud weer ook. Ik kan niet lang zitten, staan of lopen. Rennen lukt al helemaal niet. Ik kan niet eens met mijn zoon voetballen. Ik kan de ziekte alleen maar onder drukken. Ik zal nooit meer gezond worden." Toen Nariman drie jaar geleden bij zijn broer in Halabja was, kreeg hij contact met het Ameri kaanse advocatenkantoor MM-Law. Dat klaagt na mens Koerdische slachtoffers Europese bedrijven aan die in de jaren 80 chemicaliën aan Irak lever den. Ze worden beschuldigd van medeplichtigheid aan genocide. De Nederlandse zakenman Frans van Anraat, KBS en Melchemie, dat destijds geleid werd door miljardair Hans Melchers, waren be langrijke leveranciers van grondstoffen waarmee Saddam Hoessein zijn programma voor chemische wapens kon ontwikkelen. „Europa en Amerika wisten dat. Niemand deed er iets aan. Ik vind het erg dat die bedrijven nooit zijn gestraft", zegt hij. „Niemand luistert naar ons. Ze vergeten het Koerdische volk. Kijk wat er nu in Syrië gebeurt. Ik hoop dat alle chemische wapens worden verboden en de mensen in Halabja hulp krijgen." naar de schuilkelder van de buren. Iedereen huilde. Terwijl we renden, kwamen er weer vliegtuigen. Ik ging plat op de grond liggen. Ik ademde moeilijk en ik had rode, prikkende ogen." Nariman pakt een herdenkingsboek met tientallen foto's van het drama in Halabja. Foto's van doden in de straten, in een houding die verraadt hoe abrupt het gifgas hen vermoordde: zittend, liggend, op de knieën te gen een deur, met een kind in de armen, met de ogen en mond open. Op een foto ligt een meisje in een rode jurk op haar rug op straat. Ze is een van de nichtjes van zijn vrouw. Het zijn vooral kinderen op de foto's. Die zijn tijdens de gifgasaanval in paniek de straat op gerend. Allemaal een kant op. Ouders verliezen hen uit het oog. Soms zijn ze tot op de dag van van daag zoek. Heel soms wordt een ouder herenigd vrijdag 16 maart 2018 GO DEN HAAG Henk Kuipers, de 53-jarige captain van de motorclub No Surrender wil niet meer praten met justitie, volgens hem lekt zij naar de media. SAOEDI-ARABIË BRILJANT! Ademloos genieten deze basisschoolleerlingen in de Chi nese provincie Hunan van de beelden die zij via hun VR-bril zien. Die tovert zowel spellen tevoorschijn als 360-gradenvi- deo's met een zeer realistische weergave. Gaaf! FOTO REUTERS SYRIË LEEUWARDEN DEN HAAG Nariman toont foto's van de gruwelen in Halabja. foto's jan de groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9