Rechtlijnig is niet verkeerd Zierikzee heeft met Uil eerste stadshistoricus Romantisch Voorwaardelijke celstraf voor bezit kinderporno 2 Veel jongeren halen al op hun zeventiende hun rijbewijs. Ze zijn zelfs gemotiveerder en succesvoller dan achttienjarigen. Het beginnersrijbewijs is gisteren definitief ingevoerd. RIJBEWIJS BEGINNERS Commentaar De SGP'ers Bram van Stee en Tin Janszen vertrekken uit de raad van Reimerswaal. Van Stee na 32 jaar. Janszen na 28. Mooi werk. De mannen lopen er niet mee te koop. Dat hoort niet bij de ingetogen stijl van hun partij. De twee nestoren hebben al die jaren gezorgd voor een constante politieke lijn. Je kunt het niet eens zijn met de zondagsrust, maar van de rechtlijnigheid waarmee de SGP in deze kwestie blijft optreden, kunnen heel wat con currerende partijen wat leren. Tegenwoordig zijn veel ge meenteraden versplinterd in groepen die veel minder koersvast zijn. Dat is jammer, want daardoor wordt kiezen een gok. Van Stee en Janszen zijn behalve recht in de leer ook van de oude stempel. De heren hebben nuttige adviezen voor de kandidaat-raadsleden die overal warmlopen. Doe kalm aan. Ook als je een grote fractie hebt. Dus bedrijf geen machtspolitiek. Want dat keert zich vroeg of laat tegen je. Gebruik de publiciteit voorzichtig. Geen politieke confron tatie via de media. Spreek concurrerende politici ook eens rustig buiten de politieke arena. Het testament van Van Stee en Janszen is niet spectacu lair, eerder een beetje saai. Dat is helemaal niet erg. De waan van de dag regeert tegenwoordig op alle politieke ni veaus. Deze twee SGP'ers hebben overtuigend laten zien, dat het anders kan. Misschien wel anders móet. Het saaie testament van twee oude SGP-raadsleden bevat nuttige adviezen Gemeentearchivaris Huib Uil gaat vanaf t april verder als stadshistori cus van Zierikzee. Hij gaat zich in die volledig nieuwe functie spe cifiek bezighouden met de afron ding van de inventarisatie van de archieven van de stad Zierikzee, van 1275 tot en met 1940. Uil wordt opgevolgd door zijn ad junct, Ineke van den Broek. Haar wacht bovenal de taak het huidige gemeente-archief te integreren met het Zeeuws Archief. Uil was vanaf 1984 werkzaam bij het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland. Sinds de gemeentelijke herindeling van 1997 was hij gemeentearchiva ris van Schouwen-Duiveland. In zijn nieuwe rol van stadshistoricus werpt hij zich op het maken van een overzichtelijke inventaris, die toegang moet bieden tot de om vangrijke collectie archiefstukken. Hij blijft als stadshistoricus ook be schikbaar om belangstellenden wegwijs te maken in de rijke ge schiedenis van Schouwen-Duive land. „Waarom ziet de Dikke toren in Zierikzee eruit zoals die eruit ziet?", zegt Uil over zijn passie. „Dat begrijp je vanuit de overgeleverde documenten. Als archivaris heb je de tijd in je handen." Als archivaris heb je de tijd in je handen ALMANAK De SGP-oproep voor gemeente lijk beleid in Vlissingen tegen echtscheidende ouders kwam ter sprake op de krantenredac tie. „Mijn vriendin wil nog steeds trouwen", merkte een collega op. Hij woont al zeker twintig jaar met haar samen en ze zijn gezegend met drie kin- deren. Maar hij is er nog steeds niet happig op. „Ik zeg haar steeds: Wat heb je dan meer behalve dat je kan scheiden?" Onze romanticus voelt het uur U echter naderen. „Ze zeggen, trouw niet voor je zestig bent. Ik heb nog anderhalfjaar." Compliment van de provincie Roggeband kiest Barf ly Van Gorp bij 'Onder Water 1953' POORTVLIET PVV'er Bosch in tv-uitzending Lesgeven aan zeventienjarigen is een feestje, zeggen Zeeuwse rij schoolhouders. „Ze zijn superge- motiveerd", weet Cees Cosijn uit ervaring. Hij is eigenaar van Rij school Cosijn in Terneuzen. Twee derde van zijn leerlingen is onder de achttien. „Het is ontzettend po pulair om vroeg aan rijlessen te be ginnen." Sjaak de Beste van rij school Goes merkt dat ook. „Zeven tienjarigen zijn enorm gedreven: ze Ouders kunnen geen lesgeven, maar ze kunnen wel tips geven kunnen niet wachten tot ze mogen autorijden." Jongeren die vervroegd aan rijles sen beginnen, ontvangen na het examen een beginnersrijbewijs. Dat betekent dat ze tot hun acht tiende alleen achter het stuur mo gen zitten als er een vaste begelei der naast zit. De proef, die 2todrive heet, werd in 2011 ingevoerd. Sinds die tijd hebben 240.000 jongeren onder de 18 jaar hun rijbewijs B ge haald. Zeventienjarigen blijken va ker te slagen voor het eerste rijexa men dan jongeren van 18 jaar. Uit onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV) is bovendien gebleken dat de zeventienjarigen serieus omgaan met de begeleiding. Ze doen meer rijervaring op en ze leren om veilig te rijden voordat ze alleen de weg op gaan. „Het is een heel goed systeem", vindt rijschoolhouder Cosijn. „Die eerste kilometers zijn hele belang rijke kilometers. Je doet dan veel er varing op. Als je die onder begelei ding rijdt, dan krijg je veiligere au tomobilisten." Giel Wondergem, mede-eigenaar van autorijschool Rijbewijsteam, sluit zich daarbij aan. „Ouders kun nen geen lesgeven, maar ze kunnen wel tips geven. Jongeren vinden het vaak spannend dat ze het na hun examen ineens alleen moeten doen. Ze hebben wel een goede ba sis, maar zijn onervaren. Ze kunnen een paniekgevoel krijgen als er iets onverwachts gebeurt, terwijl je dan wel een goede beslissing moet ne men. Als er een begeleider naast je zit, blijf je rustiger." De Beste van rijschool Goes: „Jongeren moeten in die eerste ki lometers na hun examen vooral le ren om vooruit te kijken en om si tuaties in te schatten. Tijdens de rij lessen heb je de basis gelegd, maar autorijden leer je vooral door te doen." En er is nog een pluspunt, weet Wondergem. „Voor die gasten is het grote voordeel dat ze meteen hun scooterrijbewijs hebben. Als je op 16,5-jarige leeftijd begint, is dat aantrekkelijk." Midden april 2016 werd de Terneu zenaar veroordeeld tot onder meer een taakstraf en een celstraf van 184 dagen waarvan 180 voorwaardelijk plus een proeftijd van drie jaar voor het hebben van meer dan duizend afbeeldingen met kinderporno en ontucht met een jong meisje. Twee weken geleden stond hij opnieuw voor het hekje van de rechtbank om zich te verantwoor den voor wederom bezit van kin derporno; deze keer 242 afbeeldin gen. Daarvoor werd hij gisteren conform de eis veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van 180 da gen met een proeftijd van drie jaar. Daarnaast verlengde de rechtbank de verlenging van de proeftijd die hem de vorige keer was opgelegd met één jaar. Behandeling De rechtbank kwam tot een verlen ging in plaats van de 180 dagen cel die V. 'tegoed had' ten uitvoer te leggen om zijn behandeling niet in gevaar brengen. vrijdag 16 maart 2018 ii Marcel Modde Zierikzee O Huib Uil Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Schouwen-Duiveland krijgt een complimentje van het provinciebestuur. De gemeente moest 20 asielzoekers met ver blijfsvergunning huisves ten. Daar kwamen er door een rekenfout van het coa nog 19 bij. In de tweede helft van 2017 moest Schouwen dus 39 mensen onderdak bie den. Dat werden er 41, twee meer dan gevraagd. „Wij complimenteren u met dit resultaat", schrij ven GS. ZIERIKZEE Barfly (foto) is de film keuze van Robbert Rog geband, waar het 22 maart om draait in FiZi. De eigenaar van café De Biet is die avond de nieuwe gast in de reeks onder leiding van Ali Pan- kow. Voorafgaand aan de vertoning vertelt de kroegbaas wat hem zo aanspreekt in de film uit 1987 met Mickey Rourke (Henry Chinaski) en Fay Dunaway in de hoofd rol. Het programma be gint om 20.00 uur. ZIERIKZEE Kunstenares Carine van Gorp is zaterdag- en zondagmiddag aanwezig bij de twee laatste dagen van de tentoonstelling Onder Water 1953 in het Zierikzeese Stadhuismu seum. Haar olieverfschil derijen en gewassen inkttekeningen geven een bijzondere kijk op de gevolgen van de waters noodramp. Van Gorp (1957) maakte haar werk aan de hand van foto's, die ze zag bij haar oma en tantes in Zierikzee. Thools PVV-lijsttrekker Vincent Bosch is van ochtend te gast bij het televisieprogramma Goedemorgen Neder land. Dat wordt van 7.00-9.00 uur uitgezon den op NP01. De inwo ner van Poortvliet is aanwezig op uitnodiging van landelijk partijleider Geert Wilders, die eve neens in de uitzending zit. 17-jarige Cornelleke Blok Vlissingen - Giel Wondergem, Rijbewijsteam De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de zestigjarige Terneuzenaar F. V., die in een psychiatrische kliniek verblijft, voor de tweede keer voor een zedendelict veroordeeld. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81