i JAARLIJKS VERWERKT LAMB WESTON/MEIJER 500.000 TON AARDAPPELEN Friet lust iedereen. Van China tot Zuid-Afrika. Nu de wereldbevolking groeit en de welvaart toeneemt, stijgt de vraag naar diepgevroren aardappelproducten. Bij producent Lamb Weston/Meijer merken ze dat als geen ander. De zes Europese fabrieken, waaronder die in Kruiningen, draaien op volle toeren. De vrachtwagens volgeladen met aar dappelen rijden af en aan. Gemiddeld komen er drie per uur binnen op het terrein van Lamb Weston/Meijer in Kruiningen. Afkomstig uit België, Frankrijk, Duitsland en Nederland. Jaarlijks goed voor 500.000 ton aardappelen in alle soorten en maten. Vernieuwing Na verwerking blijft ongeveer de helft van het gewicht over als voorgebakken eindproduct. Toch is het niet alleen friet dat de fabriek in Kruiningen verlaat. De fabriek produceert ook tal van speciale producten, zoals de populaire Twisters. Een product dat door Lamb Weston zelf in de jaren 80 is ontwik keld. Het is slechts een van de honderden producten, met altijd de aardappel als basis. De aardappelver werker zoekt constant naar vernieuwing en houdt ontwikkeling in de markt nauwlettend in de gaten en speelt daar op in. Zoals de toenemende vraag naar gezondere producten. Consument bepaalt Met opkomende economieën zoals China en Afrika, neemt de vraag naar friet in razend tempo toe, weet hoofd aardappelinkoop Pieter Jan Georgius. De frietfabrikant speelt goed in op deze groeiende vraag. Vorig jaar is nog een compleet nieuwe pro ductielijn opgebouwd in Bergen op Zoom. En dit jaar gaat, 400 kilometer ten zuiden van Moskou, een nieuwe fabriek draaien. Met als doel belangrijke klanten te ondersteunen in de snel groeiende Russi sche markt, in nauwe samenwerking met toegewijde Russische boeren. „Elke klant heeft zijn eigen wensen en uitdagingen. We zoeken samen met de klant naar oplossingen en nemen de specifieke wensen door met onze productiecollega's en grondstofafdeling", zegt accountmanager Jeroen Dekker, verantwoordelijk voor de verkoop in Zuid Nederland en België. „En de grondstofafdeling bespreekt dit met onze telers om zo te komen tot het beste ras met de juiste kenmerken en smaak." Stilstand is achteruitgang. Daarom boort Lamb Weston/Meijer nieuwe markten aan. Zo moeten aardappelvlokken, versnipperd en gedroogde aardappelpuree, Nigeria veroveren. Het product is op de markt gezet onder de naam Poundo Potato. „We streven naar een zo optimaal mogelijk gebruik van de aardappel. Met als doel dat zo min mogelijk van het product verloren gaat", zegt Joris Dhont, fabrieksleider in Kruiningen. Inmiddels gaat nauwe lijks nog iets verloren van de aardappel. Zelfs de schil wordt hergebruikt als veevoer. Sneller en efficiënter De duurzaamheidsdoelstellingen gaan verder. Van het afvoerwater in de fabriek wordt biogas gemaakt. En de restwarmte gaat straks via een pijpleiding naar buur Wiskerke Onions, dat de stoom gebruikt voor het drogen van uien. Parallel loopt een project met waterbedrijf Evides. Samen onderzoeken ze een methode voor het hergebruiken van water. In de fabriek gaat door nieuwe technieken alles sneller en efficiënter. Vanaf de losplek gaan de aardappelen over een transportband naar een sorteerdek en via r Tijd om te investeren Kees Groenewege heeft een speciale bewaarloods gebouwd zodat de aardappelen die hij levert 1 altijd van goede kwaliteit zijn. Het sorteren van slechte aardappelen is nog handwerk. Verder is het proces volledig geautomatiseerd. 16 I DE ONDERNEMER I VRIJDAG 16 MAART 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 72