BAROMETER 'Investeren in kwaliteit betaalt zich terug' mm IpiiSli 1 Héü -> --:"§ÊSS8èë -v- M˧ AGRARIËRS TEGEN DE STROOM IN 'In de akkerbouw zitten de kansen in nicheproductenr 3Si§i Hü De Zeeuwse economie profiteert aardig van de land- en tuinbouw. De export waarde stijgt jaarlijks. Wie boer wil blijven, moet wel meedoen aan de schaalvergroting. Of is er toch een andere weg? Boer zijn is geen beroep. Het is een manier van leven. Hard werken en vaak weinig verdienen, zeker gelet op het aantal uren dat boeren maken. En altijd gebonden aan het bedrijf. Kom daar maar eens om in de huidige samenleving. Dan moet je het wel in je hebben om boer of tuinder te worden. Schaalvergroting en specialisatie zetten in rap tempo door. Kinderen staan niet meer automatisch in de rij om het bedrijf van hun ouders over te nemen. Van de kleinere agrarische bedrijven heeft slechts een kwart een opvolger. Het knelpunt? Geld. 91,7 miljard export Een ontwikkeling die in schril contrast staat met het succesverhaal van de agrari sche sector als geheel. De export van Ne derlandse landbouwgoederen kwam afgelo pen jaar uit op een recordbedrag van 91,7 miljard euro. Dat is 7 procent meer dan een jaar eerder, toen ook al sprake was van een record. Weliswaar betreft meer dan de helft doorvoer van producten die, onder meer via de zeehaven, eerst zijn ingevoerd. Alleen de Verenigde Staten exporteren meer agrarische producten. Toch mag onze eigen productie er ook zijn. Zeeland speelt daarin een belangrijke rol. Geitenmelkerij Wil je in de land- en tuinbouw nog geld verdienen, dan lijkt schaalvergroting de enige weg. Boeren investeren volop in grond voor een betere marge. Toch zijn er ook andere geluiden. Zoals dat van Kees Steendijk van de Korenschoof in de polder bij Kamperland op Noord-Beveland. Hij durfde het aan en verkocht, tegen de trend in, 10 hectare van zijn grond. Dat diende als kapitaal voor het opzetten van een nieuwe onderneming. Een geitenmelkerij. Het blijkt een succes. De vraag naar biolo gische geitenmelk neemt alsmaar toe en Kees ziet zijn afzet maandelijks groeien. Spijt van zijn keuze heeft hij geen moment. Met het opzetten van een nieuw bedrijf heeft Steendijk een toekomst gecreëerd voor zijn kinderen. Tegelijkertijd loopt zijn akkerbouwbedrijf op circa 70 hectare door. Ook voor zijn bouwplan, de gewassen op het land, kijkt de boer steeds vaker naar de vraag uit de markt. Zoals biologische teel ten. „In de akkerbouw zitten de kansen in niche producten. Zoals biologische rode kool. Zo'n product levert per saldo meer op." Steendijk is geen voorstander van schaalvergroting. Toch gaat het zo goed met zijn bedrijf, dat hij inmiddels wel zou kunnen uitbreiden. Nooit volledige controle Ook in de visserijsector is schaalvergroting niet de toekomst. Mosselkweker Jos Steke- tee uit Yerseke ziet vooral toekomst in een duurzame samenwerking tussen bedrijven uit de sector. „Voor de toekomst van de visserij moet je samenwerken. Alleen ga je het in deze tijd niet meer redden." Waar andere bedrijven investeren in kwaliteit, kan Steketee dat niet. „We zijn afhankelijk van wat de natuur geeft. Dat kun je als kweker wel een beetje sturen, maar je hebt er nooit de volledige controle over. Dat maakt onze sector tegelijkertijd ook zo kwetsbaar." Aardappelen en mosselen In de supermarktbranche, waar de aardap pelen en mosselen in de schappen liggen, is schaalvergroting aan de orde van de dag. Volgens Wilfred van Elzakker, directeur van Agrimarkt, gaan investeren in kwaliteit en schaalvergroting hand in hand. „Als supermarktketen investeren wij in lokale producten. Zo kopen wij onze kaas in bij kaasboerderij Schallach uit Middelburg. De zuivel komt uit Grijpskerke, van de Hoogelandse Boerenzuivelhoeve. Datzelfde doen we met de inkoop van ons vlees. Van die lokale denkwijze profiteren de Zeeuwse ondernemers. De lijnen zijn kort en dat levert onderaan de streep meer op. En als supermarkt kunnen wij een uniek product neerzetten." Binnenkort opent een nieuwe vestiging van Agrimarkt in Terneuzen. Ook daar gaat Van Elzakker weer op zoek naar nieuwe lokale ondernemers. „Investeren in kwaliteit betaalt zich uiteindelijk terug, als het een succes wordt, kun je opschalen. Dan snijdt het mes aan twee kanten." o SMS» tekst TIMO VAN DE KASTEELE beeld MECHTELD JANSEN Hoe waait de economische wind momenteel in de regio? 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69