f^C>2 Wl rM>& In het martelmuseum H 66 7 MAISON MARLOUS ^<ap «v« «,s;{5 Van asbak tot zitzak »T 6. Streepjes 5. Rond €26,50 Isoleren Water en soda Hechten et is niet dat ik ga gil len en huilen als een kind als ik poppen zie. Het is meer dat ze me mijn eetlust ontnemen. Zo terugkijkend kwam mijn afkeer van poppen tot was dom tijdens een bezoek aan The London Dungeon, begin deze eeuw. Dit mu seum, dat ondubbelzinnig en zeer grafisch uitleg geeft bij alle mogelijke martelma nieren die in het oude Britse koninkrijk werden gebruikt, stond op het programma tij dens een busreis naar Lon den, die we maakten omdat mijn opa en oma vierden dat ze vijftig jaar getrouwd wa ren. Gory Het bezoek was memora bel, niet alleen door de aard van deze toeristische trek pleister. Gory zouden de En gelsen het noemen: de mar telmanieren werden (daar zijn ze!) met levensechte poppen uitgebeeld. En lieve mensen: ze lieten niets, maar dan ook werkelijk niets aan de verbeelding over. Halverwege de rondlei ding, om ons murw gesla gen bezoekers nog wat ver der over de flos te helpen, moest iemand van onze groep plaatsnemen op een Victoriaanse martelstoel Niets kon mijn opa op stang jagen, behalve te dure, slechte aardappels voor een nepterechtstelling. Het leek onze gids leuk om daar mijn 8o-jarige opa voor te selecteren, niet wetende dat niets mijn opa op stang kon jagen, behalve dan mis schien te dure, slechte aard appels. Daarbij was mijn opa behoorlijk doof. Wij waren inmiddels in desperate need ofsome comic relief, dus gin gen er eens goed voor zitten. Erop volgde een situatie WAT DOEN WE ERMEE? waarbij de gids een mono loog afstak waarin hij dreigde mijn opa te marte len om een bekentenis en mijn opa in het Nederlands bleef herhalen 'dat hij er geen donder van verstond'. De gids gaf het uiteindelijk op en liet ons onze route door het museum afmaken. Waarna het lachen ons al weer gauw verging. En we ons letterlijk via de nood uitgang uit de voeten maak ten. Deze ervaring heeft er voor gezorgd dat ik tijdens het eten gerust naar een openhartoperatie kan kij ken, maar niet naar een do cumentaire over iemand die porseleinen poppen verza melt. De herinnering aan die gemartelde poppen dringt zich op zo'n moment direct op. Dat ik in de kringloop dus viel voor dit roze porselei nen poppenbeentje, ver moedelijk een verdwaald onderdeel uit een zelfmaak- pakketje, is daarom verras send. Eén zo'n esthetisch verantwoorde ledemaat, in ook nog eens zo'n goede kleur, kan ik blijkbaar nog wél handelen. vrijdag 16 maart 2018 €59,99, Maisons du Monde 'V4V.Wtï»VM^ Esschert Design Kleine vlekken kun je met een spray wegwer ken. Ze zijn verkrijgbaar bij verschillende merken en doen allemaal in één of meerdere lagen hun werk. Dit is een isoleer middel datje op de hardnekkige vlek spuit. Meestal is de spray wit. Breng liever meerdere dunne lagen aan, zodat het niet gaat kruipen. Muurverf vlekken Als de plek droog is en de vlek niet meer terugkomt kun je pas sauzen. Maar wat doe je met grote vervuilde op pervlakken? Zoals een laag nicotine op je muur? Maak het schoon met water en soda, dat geeft snel resultaat. Ni- cotineaanslag kun je ook zonder schoonma ken overschilderen, maar dan wel met een verf met isolerende ei genschappen. MUURVERF 2 INI Badkamer en keuken Als je kunt schoonma ken, kies daar dan voor. Dan hecht de verf ver volgens beter. Schimmel komt meestal ook weer terug en het verbaast je waarschijnlijk niet; daar is schimmelwerende verf voor. Over schim mel heb ik al geschre ven: pak eerst de oor zaak aan. En reinig dus je oppervlak ter voorbe reiding. Poppen en Marlous gaan niet goed samen. Dat heeft alles te maken met een voorval in een martel museum. Curiosa, waar dit pop- penbeentje onder valt, is de verzamelnaam voor tweedehands en oude spullen die nog niet oud genoeg zijn om betiteld te worden als vintage of an tiek. Maar het kan wél een esthetische waarde heb ben. Daarbij is curiosa om die reden vaak goedkoper dan vintage of antiek. Ik wil er maar mee zeg gen: laat niet de trends, maar uw hart u leiden in de kringloop. Vindt u de kleur of vorm van een voorwerp mooi, dan past het binnen uw stijl. Dat is wat een eigen stijl is: een samen spel van voorwerpen, kleu- ren en vormen waar u blij van wordt. Niet van voor werpen of stijlen die aan gemerkt worden als mo dern of als trend. Verzamel de voorwerpen waar u het liefst naar kijkt in een mooi oud wand- of vitrinekastje en sorteer ze bijvoorbeeld eens op kleur, soort of vorm. De zoek tocht naar zo'n mooi, be taalbaar pronkkastje is trouwens ook hartstikke leuk!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51