Te briljant voor de overheid 44 m. X WL 3 <D C C I- mm 2 ROMKE VAN DE KAA L V ?n I J t 'Nooit wakker geworden van de trein' Overlast Makelaars pronken er niet mee, als ze een huis willen verkopen dat tegen een begraafplaats, treinspoor of snelweg aan ligt. Maar is het echt zo'n ramp, als 12 keer per dag een trein langs je huis raast? ispi 'We hebben overal luchtfilters' Werken op hoogte Column Vlak bij mijn huis wordt een weg verlegd. Langs het nieuwe tracé komen bomen. Eiken, in dit geval. Die liggen al langer dan een maand klaar. Met hun wortelkluit boven de grond. Bij de werkzaamheden zijn allerlei grote graafmachines betrokken. Met één hap van hun graafbak hadden die de bomen even kunnen inkuilen. Ik belde de provincie en mailde de gemeente Rheden. Communiceren kunnen ze bij de overheid, maar actie ondernemen, ho maar. De verantwoordelijkheid voor het welzijn van de bomen werd neergelegd bij een niet genoemde onderaannemer. Toch werd, vlak voordat de mini winter inviel, een schaamlap van plastic over de wortels van de bomen gelegd. Die er door de harde oostenwind onmiddellijk weer vanaf woei. De bomen zijn inmiddels dood, maar ik wil wed den dat ze alsnog worden geplant. Compleet met boompalen en een plastic buis voor irrigatie. Maar blad zal er niet aan komen. De wortelkluiten zijn bevroren. In het najaar zullen ze worden vervangen. Verkwist bedrag? Ik schat een paar duizend euro. Terwijl ik treurde over de mishandelde eiken bomen kreeg ik een email van een oud-onderwij zer die vroeger met zijn schoolkinderen elk jaar meedeed aan de nationale boomplantdag. Boom- plantfeest heet die inmiddels. Het viel hem op dat in de periode waarin de schoolkinderen inge kochte bomen plantten, in bermen en plantsoe nen honderden jonge boompjes werden wegge- schoffeld. Ik laat hem aan het woord: 'Hier klopte iets niet, vond ik. En dat vind ik nog. Mijn grootste motivatie om hier iets aan te doen was het voor komen van verspilling van gemeenschapsgeld. Een gekweekte boom aanplanten kost veel geld. Dat zal altijd blij ven gebeuren, maar daarnaast kan een enorm aantal bomen gratis worden aange plant. Volledig gratis, als je die jonge zaailingen in bermen en plantsoenen laat verzamelen door de leerlingen van basisscholen in het kader van de Boomplantdag. Met gemak plantje zo miljoenen bomen per jaar gratis. Ik heb het, toen ik nog les gaf, weieens gedaan met een groep 4/5. In een uurtje tijd heb je rondom je school genoeg verza meld om een klein bos aan te planten. De ruimte om dat te doen heb ik nooit gekregen. Waar ik ook aanklopte, niemand nam dit plan serieus. Er zijn zo'n 500.000 kinderen in de bovenbouw van ons basisonderwijs. Als die allemaal tien zaailingen aanplanten op een plek waar bomen mogen groeien, dan kun je ieder jaar zo'n vijf miljoen gratis bomen planten. Dat zou nog eens een Boomplantdag zijn. Ieder jaar rond deze tijd doe ik weer een poging. Misschien dat u er iets in ziet en er wat mee kunt. Een column in de krant zou misschien scholen kunnen inspireren met het idee aan de slag te gaan.' Ik vind het een briljant plan. Maar misschien te briljant voor een sullige lokale overheid. Ik wil wedden dat die dode eiken alsnog worden geplant BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN JjN| J5 LANGSHETSPOOR mS&s&v* LANGSDESNELWEG TIPS NIEUWS vrijdag 16 maart 2018 Toen een periode van strenge vorst werd voorspeld, kon ik het niet langer aanzien. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Met smuk bedoelen Friezen: gezellig en mooi. Zestig opdrach ten en recepten. (€24,99). ÏUJjT/JS s'S r'"ïn' In je eigen tuintje is er voor kinde ren die helemaal zelf willen tuinie ren. (Het spec trum, €12,99). „Kijk, daar gaat de maatschappij voorbij." Het is een gevleugelde uitspraak van Mario van Ooij als er ('10 tot 12 keer per uur') een trein langs zijn stulpje raast op het traject Eindhoven - Venlo. Want de rest van 'de maatschappij' lijkt hier in het fraaie Peelgebied ver weg. Van Ooij (63) bestiert samen met zijn Els van Geffen (57) b&b De Turffabriek. „Toen we hier net woonden, hoorden we de treinen wel, maar dat wende snel. Gasten waarderen vooral de rust. We had den weieens gasten uit de stad die, vanwege de 'oorverdovende stilte', 's nachts niet konden slapen. En dat terwijl het spoor toch op zo'n vijftig meter langs het huis ligt. Het helpt dat we dubbel glas en inpandige slaapkamers hebben. In die twintig jaar dat we hier wonen, zijn we nog nooit wakker ge worden van een trein. Terwijl hier ook nacht treinen rijden." Toch verandert er bin nenkort iets: het stel heeft de Turffabriek in de verkoop gezet. Van Ooij: „We hebben alle- Leo van Marrewijk bei met fysieke manke menten te maken ge kregen. Op die momen ten staat één van ons er alleen voor en dat vinden we een te zware belasting. We hebben een huis gekocht, dichtbij alle faciliteiten." Uit RIVM-onderzoek blijkt dat een groot deel van de 270.000 Neder landers die dicht langs het spoor wonen, last heeft van het geluid en de trillingen. Van Ooij dus niet. Zullen ze de treinen in hun nieuwe huis zelfs missen? „Nee hoor, ons nieuwe huis ligt zo'n 200 meter van het spoor." aar* t-A-VSt Te koop: huis Een meter of 20 voor haar huis staat een geluidswal. Daarach ter ligt de 'nieuwe' A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom. Elise Dekkers-Aarts, haar man en twee kinderen zijn 'dolgelukkig' in Dinteloord. „We willen hier nooit meer weg." Ze kochten het huis terwijl de snelweg in voorbereiding was. Een weloverwogen keuze; het vrijstaande huis plus grote tuin voldeed aan hun verwachtingen en de prijs was gunstig. „We wisten wat er ging gebeuren. Of we het ooit kunnen verkopen? We zijn het voorlopig niet van plan." Dekkers: „Als je buiten loopt, hoor je dankzij de geluidswal alleen geruis van het verkeer. Maar je hoort ook vo geltjes fluiten. In huis hoor je de weg niet. En luchtvervuiling? We hebben overal in huis schone luchtfilters die altijd aan staan. Ik vind wel dat de ramen snel vies worden." De buren zien ze min der, sinds de snelweg in 2014 open ging. „Tot de opening hadden we vaak contact. Ze wonen aan de andere kant van de snelweg, nu moeten we omrijden en een brug over om daar te komen. Je zou kunnen zeggen dat we door de snelweg onze buren zijn kwijtge raakt." We weten het alle maal: lang zitten is ongezond. Upstaa helpt je om regelma tig van positie te ver anderen. Het is een slimme, in hoogte verstelbare stan daard voor op je bu reau, waar je bijvoor beeld je laptop en toetsenbord op kunt zetten. Zo kun je makkelijk staand wer ken. Er is een Upstaa en een Upstaa XL (vanaf 149 euro), ze zijn verkrijgbaar in verschillende kleuren. Ze worden gemaakt van gekeurd hout uit de gecontroleerde bosbouw, in een werkplaats vlakbij Amsterdam. Goed bezig dus! 1 2 Romke van de Kaa over de kunst van tuinieren Stoned toont de pracht van natuursteen en marmer (€49,99).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46