W: Zeeuwse damsters ontbreken tijdens NK in eigen provincie Samir Yaaqobi hoopt op dubbel succes 13 PARALYMPICS PYEONGCHANG Ex-paralympiër Kees-Jan van der Klooster heeft beetje bijgedragen aan succes van zitskiër Jeroen Kampschreur. W4'. zv ees-Jan van der Kloos ter, deelnemer aan de Paralympics van Van- couver en Sotsji, heeft enigszins bijgedragen aan het succes van Jeroen Kamp schreur in Pyeongchang, denkt hij. „Misschien voor een paar procent", zegt de uit Vlissingen afkomstige zitskiër. „Meer ook niet, hoor. Het meeste komt uit hemzelf. Jeroen heeft zo veel talent." Kampschreur, die pas achttien is, pakte eerder deze week in Zuid- Korea goud op de supercombinatie. Bij zijn paralympische debuut doet de Zuid-Hollander het daarmee stukken beter dan Van der Klooster bij zijn twee deelnames. Die moest het in 2010 en 2014 doen met een bijrol. „Potverdorie, dat kleintje flikt het 'm meteen. Dat is wat ik bij hem denk. Maar zo gaat dat in de evolutie: de volgende generatie gaat het beter af dan de huidige genera tie. Hij heeft ook wel het 'voordeel' dat hij al vanaf zijn achtste in de zitski zit. Ik begon veel later. Hij heeft langer kunnen wennen." Afstelling Van der Klooster (40) kent Kamp schreur goed. Tot 2016, toen hij weg moest bij de Nederlandse skiver eniging en zijn carrière abrupt ein dige, trainden ze samen. In de afge- De kennis die ik in al die tijd heb opgedaan, wil ik graag doorgeven lopen twee jaar was er ook nog wel contact. „In de loop der tijd heb ik hem bijvoorbeeld het een en ander geleerd over de afstelling van de zitski. Ik heb hem zeker een beetje op weg geholpen." In 2017 werd Kampschreur al we reldkampioen op drie onderdelen. Op het feestje na afloop werd Van der Klooster naar voren geschoven als spreker. „Zijn ouders vroegen me om iets te zeggen. Ze zeiden dat ik zijn grote inspiratiebron was. Het is een hele eer om zo genoemd te worden. Maar het was niet moei lijk om dat te worden, hoor; vóór hem was er maar één zitskiër en dat was ik..." De Walchenaar is niet jaloers op zijn jonge opvolger. „Natuurlijk had ik ook op de Paralympics een medaille willen winnen, maar ik heb andere dingen waar ik me aan vast kan houden", vertelt hij. „Ik heb goud gewonnen op de Winter X Games. En mijn finale werd ge kozen als hét moment van dat eve nement, ik eindigde voor de le gende Shaun White. Welke andere Nederlander kan zeggen dat-ie hem verslagen heeft?" Van der Klooster is de laatste ja ren zeer actief als gastspreker - gis teren nog op het ministerie van VWS - en trainer rolstoelvaardig heid. Graag zou hij ook nog een rol spelen bij de nationale ploeg, maar die kans krijgt hij niet van de bond. „Dat vind ik nog altijd erg jammer. Toen ik in 2004 begon, was het zitskiën een vakantie- sport. Toen ik in 2016 stopte, stelde het zitskiën serieus wat voor in Nederland. De kennis die ik in al die tijd heb opgedaan, wil ik graag doorgeven. En ik wil ook laten we ten dat er in ons land nog veel meer talent aanwezig is. Dat wordt nu te weinig door de bond gezien. Wat er nu in Pyeongchang gebeurt is heel mooi, maar er is nog veel meer mogelijk." Zeifis de Vlissinger, inmiddels vader van twee kinderen, nauwe lijks meer in de sneeuw te vinden. Toevallig was hij afgelopen week wel in Oostenrijk. Hij had Floris Meijer, ook een zitskiër, beloofd: als jij je niet kwalificeert voor de Para lympics, gaan wij samen de bergen in. „Het was pas de tweede keer sinds mijn laatste World Cup dat ik ging skiën. We zijn soms 's nachts opgestaan om naar de Nederlan ders te kijken. Maar we zijn ook lekker zelf de piste op gegaan. En toen ik in de skilift zat, kwam weer bij mij boven hoeveel deze sport me gebracht heeft. Eigenlijk was die hernieuwde kennismaking met het zitskiën best confronte rend." De laatste jaren mengden zich vrij wel altijd één of twee Zeeuwse speelsters in de strijd, maar de edi tie van 2018 zal het zonder deel neemsters uit onze provincie moe ten doen. Leonie de Graag en Ri- anka van Ombergen hebben begin dit jaar niet deelgenomen aan de se lectiewedstrijden en zijn er dus niet bij. Vitalia Doumesh en Heike Ver heul zijn dit jaar opnieuw de groot ste favorieten. Doumesh werd vorig Vitalia Doumesh, vorig jaar de beste in Zoutelande, is weer titelfavoriet jaar voor de derde keer in haar car rière Nederlands kampioene en heeft inmiddels al bijna veertig jaar ervaring op topniveau. De veel jon gere Verheul, die haar eerste en tot nu toe enige titel in 2016 veroverde, heeft een uitstekend seizoen bij haar ereklassevereniging WSDV achter de rug. Outsiders voor de nationale titel zijn Laura Timmerman, die vorig jaar als koploopster de slotronde in ging maar uiteindelijk met de derde plaats genoegen moest nemen, en Ester van Muijen. Laatstgenoemde is een teamgenote van Heike Ver heul en eindigde vorig jaar op de vierde plaats. De overige deelneem sters zijn Denise van Dam, Barbara Graas en de zussen Jacqueline en Nicole Schouten. De organisatie is ook dit jaar weer in handen van de Stichting Dam- evenementen Zeeland, die onder aanvoering van voorzitter Aart Walraven al bijna twintig jaar aan de weg timmert. Voor de zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen staat er vanavond in de eredivisie een be langrijk duel op het programma. In Heerhugowaard wacht FC Mar iene. Het kan nog alle kanten op voor Groene Ster, maar de ploeg weet precies welke richting het op wil: omhoog. „Als we deze wedstrijd winnen, hoeven we eigenlijk niet meer achterom te kijken. Dan la ten we de gevarenzone achter ons", vertelt trainer Samir Yaa qobi. „En als we de komende drie wedstrijden winnen, zijn we heel dicht bij plek vier en de play-offs." In die duels moet de oefen- meester het wel doen zonder top scorer Saïd Bouzambou, die naar Indonesië is vertrokken. „Maar we wisten dat hij zou gaan vertrek ken. Saïd heeft vanaf het begin eerlijk aangegeven dat hij open stond voor een nieuw avontuur." Toch kan de trainer niet ont kennen dat de aanvaller gemist gaat worden. „Natuurlijk, hij stond garant voor doelpunten. Saïd was een hele belangrijke spe ler." Maar het vertrek van Bou zambou biedt ook kansen. „We leunden, misschien wel te vaak, op hem. Nu moeten er andere jon gens opstaan. We moeten laten zien dat we het ook zonder Saïd kunnen." Yaaqobi hoopt dit seizoen twee successen te kunnen vieren. „Dat wij met Groene Ster de play-offs halen. En dat Saïd, een speler van ons, prijzen gaat pakken met zijn club in Indonesië." vrijdag 16 maart 2018 Inspiratiebron voor goudhaantje Roeland van Vliet Vlissingen K - Kees-Jan van der Klooster In 2014 was Kees-Jan van der Klooster de enige zitskiër binnen de paralympische ploeg, fotomathildedusol Voor de dertiende keer vindt in het Beach Hotel in Zoutelande het Nederlands kampioenschap dammen voor vrouwen plaats. Maandagmiddag om 14.00 uur zet arbiter Cor Boot uit Noord- welle voor de eerste keer de wedstrijdklokken in werking. De slotronde wordt gespeeld op za terdag 24 maart, waarna aan sluitend rond 15.30 uur de prijs uitreiking plaatsvindt. Daaf Kasse Vlissingen Daniël Vervelde Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41