Waarom we het dit weekend berekoud hebben II Bezoekers Devarana in Den Bosch verbazen zich over ruimhartig toezicht 3 Op plekken waar mensen bloot kunnen zijn, mag niet worden gefilmd. Toch hangen er zeker 69 camera's in Sauna Devarana in Den Bosch. „Met de gevoelstemperatuur be doelen we de temperatuur die we voelen als we in de wind staan", zegt meteoroloog Hanneke Luij- ting van Weerplaza. „Die tempe ratuur is dus niet direct te meten, maar is een berekening van de heersende temperatuur in combi natie met de windsnelheid. Het gaat om de mate van afkoeling." Als het harder waait, voelt het kouder aan bij dezelfde tempera tuur, stellen wetenschappers. Zij hebben verschillende methodes bedacht om de zogenoemde wind chili te bepalen, maar in Nederland wordt de door Canadezen be dachte JAG-TI-methode gehan teerd. „We hebben een tabel waarop de combinaties van temperaturen en windsnelheden staan. Daarop lezen we dan de gevoelstempera tuur af." Stel er wordt een wind snelheid gemeten van 20 km/uur (4 Bft) en een temperatuur van o graden op de thermometer, dan is de gevoelstemperatuur -5. De gehanteerde methode bere- Gevoelstemperatuur kent de gevoelstemperatuur voor een volwassen, gezond persoon. Niet die van dieren. Dieren erva ren kou weer heel anders door bij voorbeeld hun vacht. De windrichting heeft geen ef fect op de gevoelstemperatuur. Ook of het zonnig is of niet, wordt niet meegenomen in de bereke ning, maar volgens Weerplaza geldt wel dat als het zonnig is, het minder koud aanvoelt. Ook eind februari, tijdens de vo rige koudeperiode, speelde de ge voelstemperatuur ons parten: toen liep de gevoelstemperatuur op sommige plekken terug tot -17 of -18 graden Celsius. Nu staat de koude lucht, en dus een lage ge voelstemperatuur, opnieuw klaar om ons land binnen te vallen. Vandaag bereikt een in kracht toenemende oostenwind ons land. Morgen waait het het hardst met op veel plaatsen een vrij krachtige of krachtige oostenwind. Op de Wadden kan de oostenwind aan wakkeren tot hard of misschien wel stormachtig. Dit levert mor genochtend vroeg gevoelstempe raturen op die lokaal tegen de -15 liggen. Overdag vriest het voor het gevoel ook matig. De maxima ko men die dag uit tussen de 1 en -2 graden. Zondagochtend zijn plaatselijk opnieuw gevoelswaarden van -15 graden Celsius mogelijk. Sinds het uitlekken van naaktbeel- den van de Oranje-handbalsters in een sauna in Nederasselt verwon deren de bezoekers van Devarana zich massaal over de vele camera's. Zoals Fion (50) en Els (39) uit Oss, die gehuld in een badjas bij het voe- tenbad zitten. „Ik vind het vreemd dat overal camera's hangen", zegt Els. „We hebben zo een behande ling met modder, dat wil ik niet op beeld hoor", vult Fion haar lachend aan. Els ziet de humor er niet van in. „Volgende keer ga ik denk ik toch naar een andere sauna." Twee zussen nemen plaats op een bankje in de pauze van een op gieting. Zijn ze zich ervan bewust dat ze pal onder een camera zitten? „Ik ben er niet echt mee bezig", constateert Saskia (37) uit Oirschot terwijl ze opkijkt. „Al viel het me net bij het bubbelbad wel op. Ik neem aan dat ze er hangen voor de veiligheid. Ik heb zelf gewerkt in een sauna zonder camera's en daar ging het ook goed." Haar zus Aniek (38) uit Sint-Oendenrode:. „Een sauna kan natuurlijk uitlokken tot seksueel gedrag. Maar dit vind ik wel heel veel camera's." Dat de camera's werken staat voor één van de frequente saunabe zoeksters als een paal boven water. „Ik heb gezien dat iemand seks had bij het bubbelbad. Die werd er door een medewerker uitgehaald." Meerdere bezoekers bevestigen dat het bij twee andere sauna's van dezelfde eigenaar net zo is. Ook bij de Noord-Hollandse Sauna Rid derrode in Sandpoort-Zuid en Sauna Den lip in het gelijknamige Den lip vermeldt de website dat er cameratoezicht is. Volgende keer ga ik denk ik toch maar naar een andere sauna „Dit is puur voor uw eigen veilig heid", verzekert een bediende in het restaurant. Of de camera's aan staan? „Jazeker! De beelden mogen alleen teruggekeken worden door onze leidinggevenden en worden binnen 24 uur verwijderd." In de hoek bij de bar hangt een groot tv-scherm waarop beelden te zien zijn van negen camera's; van de entree bij de receptie, maar bij voorbeeld ook van de rustruimte. Een zoektocht in de sauna leert dat er in elk geval 69 camera's zichtbaar hangen. In de meeste ruimtes han gen er twee, zoals in de kleedka mers en pal voor de toilethokjes en rustruimtes. Volgens een dame bij de receptie, die haar naam niet wil noemen, staat een deel van de ca mera's sinds 2016 niet meer aan. „Alleen het verwijderen van al die plafondplaten waar camera's in hangen is zo veel werk, dat we daar nog niet aan toegekomen zijn." Immoreel Navraag bij Privacy First leert dat de voorvechter van persoonsgege vens zich 'geen enkele situatie kan voorstellen waarbij je in een sauna mag filmen'. Directeur Vincent Böhre: „Camera's mag je daar niet hangen, zelfs niet als ze uit staan. Het is in strijd met het recht op pri vacy, in strijd met de lichamelijke integriteit, het is niet noodzakelijk, immoreel en onethisch. Je kunt ook personeel laten surveilleren." De Autoriteit Persoonsgegevens benadrukt desgevraagd dat 'filmen niet mag op plekken waar je in je blootje kunt lopen', laat woord voerder Pauline Gras weten. „Waar je bloot kunt zijn, is de inbreuk op de privacy te groot." Naar aanlei dingen van meldingen start de pri- vacywaakhond een onderzoek naar tientallen sauna's. Welke dat zijn, wil de organisatie niet zeggen. Sauna Devarana in Den Bosch is eigendom van zakenman Andries Borgeld. Hij is grondlegger van ver huurbedrijf Bo-Rent en Bo-Mij. Sinds dinsdagmiddag probeert deze krant met hem in contact te komen, maar op meerdere telefoni sche verzoeken en e-mails aan de sauna en zijn bedrijf Bo-Mij re ageert hij niet. vrijdag 16 maart 2018 GO De gevoelstemperatuur kan dit weekend uitkomen op -15 gra den Celsius. IJskoud. Maar hoe meten we die temperatuur ei genlijk? Kees Graafland Houten/De Bilt Hoe harder het waait, hoe kouder het voelt. Zo voelt -5°C bij wind van 13 km/u aan als -10°C (windstil). wind (km/u) 5 10 15 20 25'30 1 1 1 1 1 -10°C -15°C -20°C Een sauna met 69 camera's, is dat normaal? Marcia Nieuwenhuis Den Bosch —Bezoekster Els

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3