WIM HOFMAN Griep Vraagtekens bij veiligheid parkeerdek 11 In 1918 stierf mijn grootmoeder aan griep. Het was binnen een paar dagen gebeurd. Keelpijn, koorts, longontsteking, hoesten, ademhalingsproblemen en dan een paar laat ste happen naar lucht. Mijn moeder deed zo'n beetje voor hoe dat gegaan was. Het kan zijn dat ze bij meer sterfbedden heeft gestaan, want ook een paar van haar broertjes stierven aan dezelfde ziekte. Mijn moeder, het oudste kind, werd niet ziek. Ook haarvader, Willem, niet. Hij was, zoals veel mannen, opgeroepen voor militaire dienst en zat als landstormer in een kazerne in Harderwijk. Niet dat militairen geen griep kregen, maar - zo vertelde mijn moeder mij - hij kreeg daar misschien vol doende te eten en hij had zijn pijp en mis schien wel een borreltje. Mijn moeder vond altijd dat je goed moest eten, zeker als je ziek was. Dat heeft ze toen geleerd. Mijn moeder was een jaar of vijf toen haar moeder en haar broertjes stierven. Ze was heel lang erg treurig en ging dikwijls naar het kerk hof. Haar vader trouwde met een zus van haar moeder die nog een paar kinderen had. Haar man was ook gestorven aan de griep. Het was wennen, zei mijn moeder. Niemand weet precies hoeveel mensen in Nederland toen aan de griep gestorven zijn. Men schat het aantal op enkele tienduizen den. s V BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Ziekenhuiszorg Als ik de krant (6 maart) mag ge loven had de commissie Toekom stige Zorg Zeeland uitvoerende macht. Ik citeer: „Die de com missie) maakt een toekomstplan, letten erop dat het wordt uitge voerd en hielden de minister er van op de hoogte." Laat ik nu altijd gedacht hebben dat die plannenmakers alleen een adviserende rol hadden. Ziek is de ziekenhuiszorg niet meer in Zee land, ze wordt op de been gehou den door grote ziekenhuizen bui ten Zeeland. Het EMC Rotterdam is samenge gaan met het ADRZ. Rotterdam betaalt en bepaalt derhalve. Zorg- saam is afhankelijk van Vlaamse ziekenhuizen en overleeft net. Over de thema's de Zeeuwse geestelijke gezondheidszorg en informatie- en communicatie technologie (ICT) lees ik niks. Of die gezond zijn, durf ik te betwij felen. J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Syrië De gevechten in Oost-Ghouta (krant 7 maart) verlopen in het voordeel van het Syrische leger, de salafistische terreurgroepen raken in de knel. De terreurgroe pen gebruiken zoals eerder in Raqqa en Aleppo burgers als menselijk schild. De door het Sy rische leger ingestelde corridor als vluchtweg, in Wafideen, wordt door het leger van de islam onder vuur genomen, om burgers te be letten te vluchten. Beschuldigingen dat het Syrische leger chloorgas zou gebruiken, blijkt nepnieuws. De VN-verant- woordelijke voor de onderhande lingen in Syrië zette in de VN- Veiligheidsraad, gans het Westen met de VN en zijn regeringen, de media en NGO's in hun blootje en ontmaskerde hen als leuge naars. Amerikaanse, Britse en Franse specialisten overwegen niettemin Syrië frontaal aan te vallen, mid dels enscenering van een aanval van het Syrische leger met chemi sche wapens. Wat hun niet lukte middels Al Qaeda, dan maar met de legers van de VS, Frankrijk en het Verenigde Koninkrijk, bijge staan door hun vazallen. Luc Brusselaers Hoejkensdijk 11, Kuitaart Stef Blok Mark Rutte is er weer in geslaagd een van zijn trouwe vazallen te strikken voor een ministersambt (krant 6 maart). En deze keer een man van onbesproken gedrag, on kreukbaar en met een cv waar overal ter wereld de inlichtingen dienst nu al overuren zit te maken om deze truc uit Marks rariteiten doos te doorgronden. Want een minister die als puber het voorrecht had om te kijken naar de avonturen van 'Daar ko men de schutters' laat zich door Trump, Erdogan, Poetin of de kleine raketman niet imponeren! En misschien kan Camiel Eur- lings hem pro deo leren hoe je buitenlandse reisangst kan over winnen. Nu maar hopen dat Stef geen blok aan Marks been wordt als blijkt dat hij ook naar Fred Haché en consorten heeft gekeken. Ik volg het met gebrek aan Olympische avonturen met grote aandacht. Sjaak Oosterling Europalaan 56, Goes Fanfare Uit de stelling 'Fanfares zijn ou derwets' blijkt dat vraagsteller geen kennis heeft van de amateu ristische muziekbeoefening in ons land. Dat een meerderheid het eens is met de stelling laat zich raden. Een fanfare is één on derdeel van de amateurorkesten in ons land. Er zijn wel elf ver schillende vormen, waarvan het fanfarekorps onderdeel uitmaakt, lammer dat met deze stelling de lezer op het verkeerde been wordt gezet. Zeeland heeft verschillende pro minente muzikanten voortge bracht, waaronder Rik Mol die op 8-jarige leeftijd bij Brassband Ex celsior in 's-Heer Arendskerke zijn eerste trompetlessen kreeg en nu als trompettist aan het Me- tropole Orkest is verbonden. Meerdere Zeeuwse muzikanten zijn groot geworden vanuit de plaatselijke muziekverenigingen en spelen nu in beroepsorkesten. Dat het in Zeeland wat moeiza mer gaat, heeft deels te maken met de geografische ligging. Marinus Vuijk Martinus Nijhofflan 70, Kloetinge Het college van B en W van Ter- neuzen heeft dit onlangs besloten. De vergunninghouder voor de bouw van het winkelcentrum, aannemingsbedrijf Van der Poel, moet eerst een schriftelijke ver klaring van de constructeur indie nen, voordat het parkeerdek mag worden opengesteld. Het besluit is genomen, licht wethouder Frank van Hulle toe, omdat bij inspecties door bouw en woningtoezicht 'bouwkundig een paar dingetjes' aan het licht zijn gekomen die niet volgens de vergunningsvoorschriften zijn uitgevoerd. Extra alert Van Hulle steekt niet onder stoe len of banken dat Terneuzen extra alert is door onder meer construc tieve fouten bij een parkeergarage in aanbouw bij Eindhoven Airport die vorig jaar gedeeltelijk in stortte, en problemen met de be tonnen constructies van balkons. Het rapport dat het college van B en W heeft gevraagd van aanne mingsbedrijf Van der Poel, is pas bij de gemeente binnengekomen. „Het ziet er niet slecht uit", aldus Van Hulle. „We hebben er maan dag overleg over en dan bepalen we of alles gewoon verder kan of niet." Voor de openstelling van het winkelcentrum hoeft één en an der geen gevolgen te hebben, vol gens Van Hulle. „Het is aan de Bij inspecties zijn bouwkundig een paar dingetjes aan het licht gekomen winkeliers of zij met of zonder parkeerdek open willen." Aan de voorzijde van het winkelcentrum is ook nog een groot parkeerter rein. Agrimarkt, één van de belang rijkste gebruikers, heeft eerder ge meld de supermarkt 11 april te wil len openen. Andere winkels die in het centrum komen, zijn onder meer Aldi, Jysk, Action en Carpet- right. In het complex komen ook 46 appartementen in gebouw De Sluiswachter. vrijdag 16 maart 2018 WA De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator t A t f Het parkeerdek van het winkel centrum in aanbouw aan de Kennedylaan-West in Terneu- zen mag niet in gebruik geno men worden, zolang niet klip en klaar duidelijk is dat de con structieve veiligheid is gewaar borgd. Harmen van der Werf Terneuzen - Frank van Hulle, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39