Kotter ARM 14 nog altijd vast in Duinkerken Vertrouwen gevraagd in goede afloop Thermphos 8 Analyse VERKIEZINGSSERIE LANGS ZEEUWSE GEMEENTEN De gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur. Stemt u op een partij of toch vooral op een persoon? Of heeft u geen idee? De PZC helpt u deze weken op weg. Met een digitale kieswijzer én een serie in de krant over alle Zeeuwse gemeenten. Vandaag aflevering 12: wat speelt er in de gemeente Kapelle? De ARM 14 ligt, donderdagmid dag laat, nog altijd vast in de haven van Duinkerken. Franse mari tieme autoriteiten hielden de kot ter dinsdag aan voor wat een rou tinecontrole leek. „Maar je weet", vertelt Siereveld, „dat ze streng zijn en altijd proberen iets te vin den." Voor een minuscuul foutje liggen we al twee dagen vast Visserijcontroleurs letten er vooral op of er wordt gevist met netten met voldoende, wettelijk voorgeschreven maaswijdte. Te kleine vissen moeten kunnen ontsnappen. Siereveld: „De ma zen van de hoofdkuil bleken in orde. Voor tongvisserij moeten die acht centimeter groot zijn en dat waren ze. De jongens aan boord waren opgelucht." De Fransen gingen verder en namen ook de overkuil, die het hoofdnet moet beschermen, on der de loep. De maaswijdte van de overkuil moet twee keer zo groot zijn als die van de hoofdkuil, dus zestien centimeter. „Aan de bo venkant bleek die 17,6 centime ter", verklaart Siereveld, „maar aan de onderkant was die 14,7 cen timeter. Ze hebben dat allemaal bij elkaar opgeteld, met als gevolg dat wij voor een minuscuul foutje al twee dagen vastliggen in de ha ven van Duinkerken. Je moet bo vendien weten, aan de onderkant van die overkuil komt niet eens vis." Siereveld vindt de kwestie zwaar overtrokken, zeker omdat de Franse milieuorganisatie BLOOM direct een verband legt met de pulskorvisserij. BLOOM, die met succes in het Europees Parlement lobbyde voor een to taalverbod op de pulskorvisserij, spreekt van 'illegale elektrische visserij'. „We hebben een onthef fing om met de pulskor te vissen", reageert Siereveld. „We hebben vangstrechten in de Franse wate ren. En het maakt voor de maas wijdte van je netten ook helemaal niet uit of je met een pulskor of een ander vistuig vist. De voor schriften zijn gelijk." De schade is ondertussen groot. De vis die aan boord van de ARM 14 was, is verbeurd verklaard en zal worden geveild ten bate van de Franse Staat. Om hoeveel vis het gaat, weet Siereveld niet. De vis- kotter was nog geen twee dagen aan het vissen. Siereveld, die zelf niet in Duinkerken is, schat de waarde op zo'n 10.000 euro. Zijn visserijbedrijf zal, in afwachting van een rechtszaak, ook een borg som moeten betalen om de ARM 14 weer vrij te krijgen. Die kan op lopen tot ruim 20.000 euro. Ook Teun van Dam, secretaris van vissersorganisatie Delta Zuid, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de Franse autori teiten 'per se iets wilden vinden' aan boord van de ARM 14. „Ze Het wordt steeds onaantrekkelijker om onder de Noord- Franse kust te vissen Stel, je bent een rooie rakker en woont in Ka pelle. Dan heb je eigen lijk niets te kiezen. Het is de PvdA of niks. En dan heeft die enige optie het jou er de afgelopen vier jaren ook niet echt makkelijker op gemaakt. Met interne conflicten en een ware stoelendans om de twee raadszetels was de PvdA in Kapelle niet be paald een oase van rust. Als enige linkse partij doet de PvdA al jaren mee in Kapelle. Die fractie heeft daar geen concullega's van de SP, niet van GroenLinks, laat staan van de Partij voor de Dieren. Wie linkse sympathieën heeft en niet aan een kerk of religie is gebon den, zal het in Kapelle met de PvdA moeten doen. Bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen, in 2014, kreeg die partij nog een kleine 12 procent van de stemmen. Dat was destijds goed voor twee zetels in de raad. Of dat deze keer ook gaat luk ken, is nog maar de vraag. Natuurlijk zijn er redenen te ver zinnen om wél op de PvdA te stem men. In de afgelopen vier jaar was het tenslotte één van de weinige partijen die een stevig kritisch ge luid durfde te laten horen. Regel- matig zelfs tot ergernis van één of meerdere leden van het college. Vooral met wethouder Jon Hersel- man kwam het vaak tot pittige dis cussies. Of het nou ging over het preventief begrotingstoezicht door Minder positief is de stoelendans die de PvdA deze raadsperiode heeft uitgevoerd de provincie, de financiën van het nieuw te bouwen sportcomplex, zijn uitlatingen in de media of, zo als deze week nog, over het afslui ten van de Biezelingseweg, de PvdA bleef'doorzeuren'. Minder positiefis de stoelendans die de PvdA deze raadsperiode heeft uitgevoerd. De fractie begon aanvankelijk met Joyce Bommer en Cees van Ruiten op de raadszetels. Die laatste hield het al in juni 2014 voor gezien uit onvrede over de col legevorming. Zijn stoel naast Bom mer werd vervolgens ingenomen door Wilma Flipse. Die stapte op haar beurt in mei 2016 uit de raad omdat zij het raadswerk niet meer kon combineren met haar bedrijf. Cees van Ruiten werd bereid ge vonden de opengevallen plek in te nemen en keerde terug in de raad. Zo leek, met de originele raadsbe- zetting in ere hersteld, de rust weer teruggekeerd binnen de Kapelse PvdA-fractie. Maar nog geen vier maanden later ging het helemaal mis. Bommer en Van Ruiten waren het niet eens met het gewestelijk en landelijk bestuur van de partij en zegden zelfs hun partijlidmaat schap op. Aanleiding voor die be slissing was de kwestie rond Bay- ram Erbisim. Het Zeeuwse PvdA- Statenlid had in augustus 2016 in staan onder druk van kleine Franse vissers die de Nederlandse schepen liever kwijt dan rijk zijn, maar Nederland heeft daar een maal vangstrechten. Het wordt al leen op deze manier wel steeds onaantrekkelijker om onder de Noord-Franse kust te vissen." Het doet een beetje denken aan iemand die al bezig is zijn nieuwe huis in te rich ten, terwijl de notaris nog geen handtekening onder het defini tieve koopcontract heeft gezet. Om de sanering van het voorma lige Thermphos-terrein niet stil te la ten vallen, wil de provincie alvast gaan werken alsof de samenwer kingsovereenkomst met het Rijk en havenbedrijf Zeeland Seaports (in middels onderdeel van North Sea Port) is ondertekend. Maar Zeeland Seaports zet zijn handtekening nog niet, omdat het onderzoekt hoe groot de risico's zijn dat Brussel de over eenkomst aanmerkt als ongeoor loofde staatssteun. Op advies van Diederik Samsom steken het Rijk, de provincie en Zee land Seaports elk nog 27,7 miljoen euro in het opruimen van de oude fosforfabriek bij Nieuwdorp. Eind december is daarvoor een financie ringsovereenkomst getekend. De sa menwerkingsovereenkomst - een soort reglement van orde, zegt gede puteerde Jo-Annes de Bat - laat lan ger op zich wachten. Eerst heeft de landsadvocaat er op verzoek van het Rijk een paar maanden op gestu deerd. Uit zijn advies, dat overigens niet openbaar is, komen twee scena rio's naar voren: 1. We kunnen bear gumenteren dat het geen ongeoor loofde staatssteun is. 2. We melden het in Brussel aan als geoorloofde staatssteun. Toch houden juristen van het havenbedrijf kennelijk reke ning met nog een derde scenario: dat Europa het wel degelijk ziet als ver boden staatssteun. Teruggeven In dat geval moet Zeeland Sea- ports/North Sea Port 55,4 miljoen euro teruggeven aan het Rijk en de provincie. „Ik kan me niet voorstellen dat dat gebeurt", zegt De Bat. Direc teur Jan Lagasse van North Sea Port meldt er 'het volste vertrouwen' in te hebben dat de drie partijen tot een oplossing komen. Dus gaat iedereen door alsof de overeenkomst al is getekend. Van de 27,7 miljoen euro maakt de provincie er 10 over aan Van Citters Beheer (VCB), het bedrijf dat is opgericht om het Thermphosterrein te saneren. En er wordt gewerkt aan een nieuwe organisatiestructuur voor VCB, zoals beschreven in de nog niet onderte kende overeenkomst. Zonder die ge zien te hebben, wordt de Statenleden gevraagd in te stemmen. Het is begrijpelijk dat het provin ciebestuur de sanering niet wil laten stilvallen, maar dit is een werkwijze die wel veel vragen oproept. vrijdag 16 maart 2018 PC Als inwoner van Kapelle kun je haast niet linksaf „Een klein foutje met grote ge volgen", zo omschrijft Joop Siereveld wat er in Frankrijk met één van zijn kotters, de ARM 14, is gebeurd. „In Neder land waren we er in dit geval met een waarschuwing vanaf gekomen." Harmen van Werf Duinkerken - Joop Siereveld, ARM 14 - Teun van Dam, Delta Zuid Willem Adriaansens verkiezingen gemeenteraad Wij helpen u een keuze te maken. Vul de kieswijzer in op pzc.nl/kieswijzer Kan Europa nog roet in het eten gooien bij de deal over Thermphos? Op dat antwoord kan de sanering niet wachten. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36