u Legendarische zwemtocht afgeblazen 5 Vissersoproer in tv-programma Andere Tijden In 1988 kwam het bij de Vlissingse vismijn tot een gewelddadig treffen tussen vissers en ME. Het televisie programma Andere Tijden blikt morgen terug op de gebeurtenissen, die veel indruk maakten op alle betrokkenen. i en ware veldslag was het, die oktoberavond in 1988. Toen de politie een voorman van de I vissers wilde arreste ren, sloeg de vlam in de pan. Meer dan honderd vissers en sympathi santen keerden zich, bij de vismijn in Vlissingen, tegen de tientallen ME'ers. Die werden in het nauw gedreven en zagen zich uiteinde lijk gedwongen om zich terug te trekken. Als zij dat niet had gedaan, dan waren er waarschijnlijk 'ernstig gewonden, misschien wel doden' gevallen, zei politiecommissaris Leen Schuller destijds voor de tv- camera's. Het fragment is te zien in de uitzending van Andere Tij den, die morgenavond wordt uit gezonden. Tot halverwege de jaren zeven tig was er sprake van een vrije zee. Vissers konden er onbeperkt hun gang gaan en verdienden daar ro yaal aan. De invoering van vis quota, om overbevissing tegen te gaan, brak daar rigoureus op in. De nieuwe regels werden mas saal ontdoken door een groot deel van de vangst illegaal aan land te brengen. „We zaten op grote schaal de zaak te flessen", zegt een visser onomwonden in de uitzen ding. „We zagen dat zelf niet als fraude, maar als overleven." Ze kwamen aan boord en dat gaf een berg spanning In de jaren tachtig ging de Alge mene Inspectiedienst (AID) steeds intensiever controleren en bracht daarmee de vissers verder in het nauw. Dat leidde tot wrevel en re gelmatig confrontaties. Het gevolg was dat de controles niet meer zonder bijstand van de Mobiele Eenheid werden uitgevoerd. „Ze kwamen aan boord en dat gaf een berg spanning", zegt visser Cas Caljouw in Andere Tijden over de AID. „We hadden niets meer te zeggen. Je schip is je ei gendom, je trots, maar zij maakten uit wat er gebeurde. We werden behandeld als criminelen. Het wa ren echt onze vijanden." Ook medewerkers van de AID komen aan het woord. Wim Dui- veman, die aanwezig was bij het Vlissingse vissersoproer, spreekt van een 'heel akelige, gespannen sfeer'. „We zaten natuurlijk aan hun brood, een dik belegde boter ham." De AID vermoedt dat ze destijds hooguit vijf procent van alle illegale vis opspoorde. Nu, dertig jaar laten, blijken alle partijen veel meer begrip voor el kaar te hebben gekregen. De AID'ers deden uiteindelijk ook al leen maar hun werk, beseffen de vissers. Zelfs over de noodzaak van de invoering van de quota denken zij nu beduidend genuanceerder. Biologen die waarschuwden voor overbevissing werden indertijd weggehoond. „Ze gaven signalen af die er wel toe deden", beaamt een van de vissers nu. „Ze hadden niet alleen maar ongelijk." De legendarische zwemtocht, waarvoor het scheepvaartverkeer moet worden stilgelegd, werd in 2014 nieuw leven ingeblazen. Het was de bedoeling om het om de vijf jaar te houden. Maar door dit plan kan nu een streep. Voor de Schelde beker zou deze maand een vergun ning moeten worden aangevraagd bij de Permanente Commissie van toezicht op de Scheepvaart. Maar de stichting ziet dat nu niet zitten. „We zijn enorm teleurgesteld", zegt Reyniers. „We zijn niet over één nacht ijs gegaan, maar we kun nen niet anders. Een beslissing met pijn in het hart." In 2014 werd de tocht voor het eerst in 50 jaar weer gezwommen in het kader van de viering van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen en 200 jaar Zeeland. Het draaiboek voor 2019 lag ook al klaar. „Zeg nooit nooit, maar we moeten wel realis tisch zijn. We moeten het ook op tijd laten weten richting de zwem mers, want die zijn er misschien al voor aan het trainen." Naast het vele werk speelde ook het financi ële aspect een belangrijke rol bij het afblazen van het evenement. „De race van 2014 was bijvoorbeeld te We zijn niet over één nacht ijs gegaan, maar we kunnen niet anders. Een besluit met pijn in het hart zien op grote schermen via live- stream. Maar dat kost wel tegen de 80.000 euro. Vroeger sprongen de deelnemers in het water en zag je ze aan de overkant, maar nu wil je ook wat extra's doen richting het pu bliek." Volgens Reyniers krijgt de Schel debeker geen subsidie van de pro vincie. „Dat is jammer, want dit evenement zou toch in het DNA van Zeeland moeten zitten? Er wa ren vier jaar geleden 10.000 mensen op de been, het was een gigantisch succes." De provincie laten weten dat er geen subsidie-aanvraag is gedaan door de organisatie van de Schelde beker. „Als er een verzoek komt, zou daar zeker naar gekeken wor den", meldt een woordvoerder. „Het evenement past binnen onze doelstellingen. Ze kunnen alsnog een aanvraag doen. Het is een mooi evenement, uniek en Zeeuws." 112 NIEUWS 96-jarige al langer in beeld Leerling van Scalda gewond Tweetal onder schot gehouden vrijdag 16 maart 2018 PC 'We werden behandeld als criminelen door AID' Rolf Bosboom Vlissingen Vissers raken in Vlissingen slaags met ME'ers aan boord van een van de kotters, archieffotorubenoreel. Cas Caljouw, visser 'Andere Tijden: De mazen van het net', morgen vanaf 21.20 uur op NPO 2. De zwemtocht tussen Vlissingen en Breskens gaat volgend jaar niet door. Het bestuur van de stichting Scheldebeker vindt het in 'organisatorisch en financieel opzicht' onverantwoord om het evenement te houden. De Schel debeker had op zaterdag 20 juli 2019 moeten plaatsvinden. „Dit is een deceptie", vertelt Frans Reyniers van de organisatie. Maurice Steketee Vlissingen -Frans Reyniers NIEUWVLIET-BAD De 96- jarige man die woensdag is opgepakt bij een camping in Nieuwvliet-Bad, reed een campinggast aan en nam hem tientallen meters mee op de motorkap van zijn auto. De man wordt verdacht van diefstal en moedwillige aanrijding. De 96-jarige man was al een tijdje in beeld bij enkele bewoners van een camping in Nieuwvliet-Bad, omdat ze vermoedden dat hij spullen meenam die bij de chalets stonden. MIDDELBURG Een leerling van het Scalda in Middel burg is gisterochtend op school bekneld geraakt in een machine. Volgens de politie leken de verwondin gen mee te vallen. De leerling zat met een arm vast in de machine. Een ambulance en twee brandweerwagens kwamen ter plaatse. De brandweer wist het slachtoffer zo'n twintig minuten na de mel ding te bevrijden. WOLPHAARTSDIJK Twee mannen uit Middelburg (21) en Goes (20) zijn gisteren opgepakt voor inbraak bij een vakantiewoning in Wol- phaartsdijk. De politie ar resteerde de twee met ge trokken wapens. Een voorbijganger zag de twee mannen bij de vakan tiewoning en belde de poli tie op. Agenten zagen de twee in een auto zitten op de parkeerplaats van het vakantiepark. Omdat ze mogelijk een vuurwapen hadden, gebruikten agen ten een zogenaamde uit- praatprocedure, daarbij roepen ze de verdachten met getrokken wapens op uit de auto te komen. Een van de mannen had inbre kersspullen op zak. 127 AMBULANCE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33