'Geen hard bewijs tegen smokkelverdachten' 3 'Moeilijk om te beslissen in een drukke verkeerssituatie' 'Fijn dat mijn moeder naast me zit' 'Nu heb ik tijd voor rijlessen' SAM ZEGELINK TOMMY GELEIJNSE ZOEVAN KLEVEN Met losse puzzelstukjes probeerde officier van justitie Linda van den Oever het bewijs te construeren dat drie verdachten betrokken waren bij de smokkel van 39 kilogram cocaïne, vorig jaar juni in de haven van Vlis- singen-Oost. Ze waren in de buurt en zouden elkaar via via kennen. Dat kan volgens het OM geen toeval zijn. De zaak diende gisteren voor de rechtbank in Middelburg. S.C. (22, zonder vaste woon- of verblijf plaats), T. van D. (47, Rotterdam) en F.F. (27, Rotterdam) ontkenden gis teren voor de rechtbank ook maar iets te maken te hebben met de smokkel. De partij cocaïne was be gin juni in een fruitcontainer vanuit Ecuador naar Rotterdam vervoerd. Met een binnenschip ging de con tainer naar de fruitterminal van Kloosterboer in Nieuwdorp. Daar ontdekte de douane op 12 juni de pakketten cocaïne. De officier van justitie eiste tegen Van D. 30 maanden celstraf waarvan 6 voorwaardelijk, tegen F. 24 maan den en tegen C. 18 maanden. Die bewuste dag was Van D. met een geleend bestelbusje op het ter rein bij Kloosterboer. Hij was inge huurd om brandstoffilters in een schip te vervangen. De klus was hem in Rotterdam aangeboden. Maar de kapitein van het betref fende schip bleek van niets te weten. C. en een zekere F. werden in zijn busje aangetroffen. Volgens Van D. Als hij iets te maken had met die smokkel zou hij toch nooit het terrein op zijn gereden verstekelingen. F. werd later op vrije voeten gesteld en verdween met de noorderzon, C. stond gisteren te recht voor de rechtbank. Dick Olie, advocaat van Van D., zei dat zijn cliënt er vermoedelijk 'inge luisd was' door de man die het werk had aangeboden. „Toen hij bij Kloosterboer arriveerde, zei de por tier tegen hem dat er veel douane op het terrein was. Als hij iets te maken had met die smokkel zou hij toch nooit het terrein op zijn gereden." „U kunt een hele berg vermoe dens hebben, denken dat het zaakje stinkt, maar dat is niet genoeg. Dit haalt de ondergrens van het bewijs niet." F.'s advocaat John Silvis vroeg om vrijspraak voor zijn cliënt. F. zei de twee andere verdachten niet te kennen. Vanwege het feit dat hij in Rotterdam, Dinteloord en Vlissin gen was geweest en als het ware de route van de container had gevolgd was hij in beeld gekomen. Silvis: „Vaarroute gevolgd? Als je in Rotter dam woont ben je al snel in de buurt van de haven. Mijn cliënt was in Vlissingen, maar in de stad, niet 14 kilometer verderop in de haven." Noëlle Pieterse, advocaat van C., zei dat het OM 'echt met meer feiten moet komen'. Ze verweet het OM zelf invulling te hebben gegeven aan de betekenis van losse connecties die haar cliënt had. „U heeft alleen aangetoond dat via een andere contacten deze mensen elkaar zouden kunnen kennen", zei Silvis. „Er is alleen maar 'circum- stantial (indirecte) roddel'. Het OM mag niet gokken." De drie advocaten vroegen voor hun cliënten, die sinds juni in voor arrest zitten, om vrijspraak. F. zei in zijn slotwoord zelf geen enkele re den te hebben gehad om zich met smokkel in te laten. Hij had werk, spaargeld en een woning. De rechtbank doet op 29 maart uitspraak. vrijdag 16 maart 2018 wil graag achter het stuur Sam Zegelink (17) uit Vlissingen heeft 46 rijlessen achter de rug. „Ik kreeg mijn rijlessen als verrassing van mijn ouders. Ze wilden graag dat ik mijn rijbewijs zou halen, voordat ik ga studeren. Ik wil dat zelf ook graag, want in Amsterdam durf ik écht niet te lessen. Al die trams enzo. Ik vind het fijn dat papa of mama straks naast me zitten. Dan voel ik me toch wat zekerder. In een drukke situatie vind ik het moeilijk om te beslissen wat je moet doen. Je moet bedenken wie er voorrang heeft, je moet schake len en op je snelheid letten: alles tegelijk! Het lijkt me heel fijn om straks de auto te kunnen pakken. Als ik naar Middelburg wil om te winkelen, terwijl het regent, dan denk ik: had ik maar mijn rijbewijs." fotorubenoreel Tommy Geleijnse (17) uit Nisse haalde op zijn zeventiende verjaardag zijn rijbewijs. „Ik kreeg het rijbewijs van mijn ouders, dus ik dacht: ik grijp meteen mijn kans. We wonen buitenaf, dus ik had stiekem al wel eens in de auto van mijn zus gereden. Ik vind het superleuk om te doen. Nu ik mijn rijbewijs heb, rijd ik bijna iedere dag. Ik vind het fijn dat mijn vader of moeder naast me zit. Zonder hen zou het een stuk enger zijn. Ik rijd meestal best wel door, maar dan zegt mijn moeder: 'Je zit nu al op 80 kilometer. Let op je snelheid.' Van middag reed ik op een smalle weg in 's- Gravenpolder. Ik dacht dat ik wel door kon rijden, maar mijn moeder zei dat ik moest wachten. Zij kan dat toch beter inschat ten." FOTOMARCELLEDAVIDSE Zoë van Kleven (17) uit Vlissingen heeft 25 rijlessen achter de rug. „Ik wilde graag nu al mijn rijbewijs halen, omdat ik straks druk ben met studeren. Nu ik nog op de middelbare school zit, heb ik meer tijd. Ik ga niet meteen een auto kopen. Want als ik mijn autorijbewijs heb, dan mag ik ook op de scooter rijden. Het lijkt me leuk om lekker rondjes te rijden. Ik vind het fijn dat mijn ouders de eerste tijd nog naast me zitten in de auto. Gewoon voor de zeker heid. Ik heb nog niet zoveel inzicht, en ik zie dingen soms niet op tijd. Ik denk dat ze me dan wel wat tips kunnen geven. Wat ik het lastigst vind? Als je een rotonde na dert, dan moet je van te voren afremmen, zodat je genoeg tijd hebt om te zien wat er gebeurt." foto ruben oreel Volgens de advocaten is er geen enkel bewijs dat hun drie cliën ten betrokken waren bij cocaï nesmokkel vorig jaar in Vlissin- gen-Oost. Zij vroegen om vrij spraak. Theo Giele Middelburg - Dick Olie, advocaat T. van D.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31