De tijden van het vanzelf binnenstromende geld in de sport zijn voorbij Alles over het Formule 1-seizoen 2018 24 Vanaf zaterdag 17 maart te koop! Nog nooit was de onzekerheid over de toekomst zo groot in de schaatswereld. Het seizoen loopt ten einde en slechts één ploeg is er de volgende jaargang zeker weer bij: Jumbo van Jac Orie, Sven Kramer en Kjeld Nuis. Ireen Wüst, Jorien ter Mors en Es- mee Visser hebben meer gemeen dan alleen een olympische titel in Pyeongchang. Alle drie zitten ze zonder sponsor voor het nieuwe seizoen. En zij staan daarin abso luut niet alleen. Vooralsnog heeft alleen Jumbo aangegeven een hoofdsponsorschap aan te gaan. „Een dieptepunt", noemt oud schaatsster Renate Groenewold het. „Ter Mors, die nog geen onder dak heeft. Grote talenten die aan de kant worden geschoven. Dan denk ik wel: poeh." In de jaren dat zij zelf schaatste, was het olympisch suc ces van Nederland nooit zo groot als nu. Toch hoefde Groenewold zich nooit druk te maken of ze het volgende seizoen nog een team had. Er waren meerdere grote com merciële ploegen en de belangrijk ste rijders waren doorgaans onder de pannen. Zijn bedrijven minder geïnteres seerd in de sport? Groenewold, we reldkampioene allround in 2004: „Elet schaatsen heeft nog steeds veel mogelijkheden. Jumbo gaat ge lukkig wel een verbintenis aan en KPN doet hetzelfde met de schaats bond. Maar er is wel wat veranderd. Sporters moeten niet denken dat ze nog steeds zakken met geld kunnen ophalen. En het is niet meer zo dat het ophoudt na het plakken van een logo op je schaatspak. Die omslag moet door sommige rijders wel worden gemaakt." Bert Jonker, directeur van ingeni eursbureau Clafis, denkt ook dat de houding van schaatsers moet ver anderen. „Er zit een bepaalde zelf destructie in het schaatsen en de verhoudingen zijn op dit moment zoek", aldus de sponsor van onder anderen Jorrit Bergsma. Hij vindt dat sporters gezien moeten worden als werknemers, sponsors als werk gevers en dat de KNSB een die nende functie moet vervullen. Vol gens Jonker zijn sponsors het zat dat ze wel moeten betalen, maar Dit is een zure appel waar we doorheen moeten, maar ik zie ook enorme kansen geen inmenging hebben. „Dan hoor ik verhalen over sporters die amicaal doen voor ze een contract afsluiten, maar daarna nauwelijks naar de sponsor omkijken. Als je iets krijgt, moet je dankbaar zijn." Groenewold ziet in de construc tie van Jonker juist een gevaar. „De ik betaal, ik bepaal-verhouding maakt me bang. Te pas en te onpas een sporter inzetten kan niet. Het sporttechnische aspect moet altijd vooropstaan. Maar mensen moeten ook hun ego aan de kant zet ten." De recente situatie rondom Wüst en Just- lease is ook geen visite kaartje voor de schaats sport, vreest Groene wold. De sponsor kwam in opspraak nadat Wüst had gemeld dat ze het team moest verla ten vanwege haar leeftijd. Woens dag liet Justlease weten alle ophef sindsdien te be- treuren en helemaal uit het schaat sen te stappen. Groenewold: „CEO's komen elkaar ook tegen. Zoiets zingt wel rond." De afgelopen jaren nam het aan tal schaatsteams toe, mede door de komst van een aantal kleine ploe gen waar geen tot nauwelijks salaris werd betaald. Rintje Ritsma, ooit de eerste schaatser in een commer ciële ploeg: „Drie ploegen die op hun tandvlees het budget halen, moet je niet willen. Maar er komt nu wel ruimte op de markt om een heel mooie ploeg samen te stellen. Ik geloof er heilig in dat er dit jaar nog een tweede partij opstaat." Ook Groenewold verwacht dat het uit eindelijk goed komt. „Dit is een zure appel waar we doorheen moe ten, maar ik zie ook de enorme kan sen die bedrijven nu hebben. Het schaatsen is anders dan bijvoor beeld Ajax. Een team kan echt de naam van een bedrijf dragen." J Interviews, voorspellingen en feiten Alles over de circuits, teams en de coureurs Jouw Formule 1 gids voor het hele seizoen (JJ JUMBO bruncj vrijdag 16 maart 2018 mslag naken Lisette van der Geest Rotterdam - Renate Groenewold Ook Jorien ter Mors heeft nog geen ploeg voor volgend seizoen, foto pim ras vcrig o-p cLe- \ro~tfcl POLEPOSITl ON Primera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24