16 De euforie over de verhuizing van het Britse Unilever-hoofdkantoor naar de Nederlandse evenknie in Rotterdam, was gisteren van korte duur. Arbeidsplaatsen levert de verplaatsing nauwelijks op. En de Britten voelen zich 'bestolen'. UNILEVER VERHUIZING Kort Volker Wessels Meer geld naar datacentrum Google geeft zijn datacentrum in het Eems- havengebied in Groningen nog eens een 'boost' van 500 miljoen euro. Dit komt bo venop de miljard euro die het bedrijf al heeft uitgegeven voor het complex. Het Gro ningse datacentrum, tientallen voetbalvel den groot, werd in 2016 geopend. Er werken ongeveer 250 mensen. Bekende Google- diensten als Gmail, Maps en YouTube draaien via de systemen die binnen staan. EU-wet tegen ontwijking Het Europees Parlement stemt in met een rigoureuze herziening van het belastingsy steem voor multinationals. Dit moet belas tingontwijking door grote ondernemingen voorkomen. Winstbelasting wordt natio naal geheven. Multinationals maken nu nog gebruik van de verschillende regels in de EU om met kosten en opbrengsten zodanig tus sen de lidstaten te schuiven dat ze zo min mogelijk betalen. De herziening geldt voor alsnog voor bedrijven met een omzet hoger dan 750 miljoen euro. Extra staking bij Air France Het personeel van Air France dreigt niet al leen volgende week vrijdag het werk neer te leggen, maar ook een week later op 30 maart. Tien vakbonden die samen alle per soneelsgroepen bij de luchtvaartmaatschap pij vertegenwoordigen hebben daar volgens verscheidene Franse media toe opgeroepen. De bonden eisen een algemene loonsverho ging van 6 procent voor alle werknemers van Air France. BANEN WEG VIA NATUURLIJK VERLOOP 'Geen gedwongen ontslagen bij Tata Steel Nederland' De voorgenomen fusie van Tata Steel met de Duitse staalgigant ThyssenKrupp gaat in Nederland 300 tot 400 banen kosten. De di rectie van Tata Steel Nederland, het voorma lige Hoogovens, heeft de bonden de verze kering gegeven dat niemand zal worden ontslagen, maar dat alle banen verdwijnen via 'natuurlijk verloop'. Flitsen ASML Unilever DPA Group The Independent kopte gis termorgen na de officiële bekendmaking - het nieuws lekte de dag er voor al uit - met Engels gevoel voor drama 'dat Unilever na 100 jaar Londen de rug toekeert'. Vol gens de Britse krant betekent het be sluit een forse klap voor de status van Groot-Brittannië 'als zakenkruis- punt' van Europa. En dat nog vóór de brexit.Ook de Guardian en de Fi nancial Times spraken van 'een klap' voor het Verenigd Koninkrijk. Volgens de BBC hing de transfer 'al maanden in de lucht' en zou Unile- ver-veteraan Mark Rutte - hij werkte ooit bij pindakaasfabriek Calvé - zich nadrukkelijk met de onderhandelin gen hebben bemoeid. De Neder landse premier ontkent dat echter in alle toonaarden. De inmiddels hooggespannen ver wachtingen werden in Nederland meteen de grond in geboord, toen het Brits-Nederlandse was- en le vensmiddelenconcern in de och tenduren bekendmaakte dat met de verhuizing 'maximaal vijftig arbeids plaatsen' gemoeid zouden zijn. Een zeer bescheiden aantal, vergeleken met de 700 fulltime arbeidsplaatsen die Unilever momenteel op het hoofdkantoor in Londen heeft. „We houden een zeer klein wereldwijd hoofdkantoor over", verklaarde pre sident-commissaris Marijn Dekkers van Unilever. De Nederlandse vakbonden zijn desondanks blij met het besluit. „Dit is goed nieuws, een opsteker voor Nederland", stelde CNV-onderhan- delaar Jeroen Warnaar. Dat er niet meteen grote gevolgen zijn voor de werkgelegenheid, doet daar volgens hem niks aan af. „De keuze voor Rot terdam is vooral een belangrijk sig naal hoe belangrijk Nederland voor Unilever is. Op de langere termijn kan dit wel degelijk impact hebben. Het is mooi nieuws voor Nederland, voor Rotterdam en voor de werkne mers van Unilever." De afgelopen maanden hebben zo wel Nederland als het Verenigd Ko ninkrijk hun uiterste best gedaan om de hele buit naar zich toe te trekken. Er werd druk gelobbyd om het (enige) hoofdkantoor van het bedrijf binnen de eigen landsgrenzen te krijgen. Ook de stad Rotterdam liet zich op dit terrein niet onbetuigd. Vaandelvlucht De uiteindelijke keuze voor de Ne derlandse havenstad is een gevoelige klap voor de Britse regering van pre mier Theresa May. Die doet alles wat binnen haar macht ligt om de wereld te tonen dat Groot-Brittannië ook na de brexit nog een land is waar het Als ze weg waren gegaan, zouden er heel veel banen verloren zijn gegaan voor internationale bedrijven goed toeven is. De 'vaandelvlucht' van Unilever kon op geen slechter mo ment komen voor de Britten. Unilever ontkent overigens dat de verhuizing ook maar iets te maken heeft met de brexit. De omstreden af schaffing van de dividendbelasting door het huidige kabinet speelde wel een rol, zij het een bescheiden. Dek ker daarover: „Dat heeft een gelijk speelveld gecreëerd, want in het Ver enigd Koninkrijk betalen we die be lasting ook niet." Wat de doorslag dan wel had gegeven? Simpel, zo ver volgde Dekker, het gros van de aan delen Unilever is in Nederland geno teerd. Het Verenigd Koninkrijk heft al langer geen dividendbelasting meer. Daardoor ontvingen Britse aandeel houders een hogere netto uitkering dan Nederlandse, verklaart Jaap Koe- lewijn, hoogleraar corporate finance aan Nyenrode. „Natuurlijk heeft dit belastingvoordeeltj e meegespeeld. Niets is toevallig in het leven." Ook al vallen de opbrengsten voor de Nederlandse fiscus en werkgele genheid tegen, het behoud van Uni lever voor Nederland is volgens Koe- lewijn 'psychologisch wel belang rijk'. „Het verlies van Unilever was O vrijdag 16 maart 2018 GO INVESTERING VAN GOOGLE MULTINATIONALS OP DE KORREL PERSONEEL EIST 6 PROCENT MEER LOON Sigaretten mogen straks in de VS nog nauwelijks nicotine bevatten. De Ameri kaanse toezichthouder FDA zet nieuwe stap pen naar een verlaging van de maximale hoeveelheid van de schadelijke stof. De Nederlander Guus Dekkers wordt di recteur van de Britse supermarktketen Tesco. Dekkers werkte eerder bij Volkswa gen, Siemens, Continental en Airbus. De export van bloemen en planten is af gelopen maand door de kou 2 procent lager uitgevallen dan vorig jaar. In de MidKap schoot het bouwbedrijf om hoog. Het liet weten selectie ver te worden. M De chipmachine fabrikant was met NN Group de grootste win naar in de AEX. Het samenvoe gen van de hoofdkantoren liet de beleggers nagenoeg koud. De detacheerder stelt de publica tie van de jaar cijfers uit tot begin april. O Economieredactie Rotterdam —Premier Mark Rutte Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16