12.000 donoren melden zich voor zieke Oscar Kieswijzer 1+1 fob EUWS 11 VERKIEZINGEN 2018 Zonder dat het echt opvalt, wordt één partij elke verkiezing weer wat groter. De Partij voor de Dieren rekent op 21 maart op een verdubbeling van het zetelaantal. Afschaffing van de hondenbelas ting, een verbod op evenementen met dieren en verplichte ver groening van straten en tuinen. Zomaar drie speerpunten uit het programma van de Partij voor de Dieren in Nijmegen. De PvdD doet daar voor het eerst mee aan de lokale verkiezingen. Kersverse PvdD-lijsttrekker Michelle van Doorn wil inwoners ook stimuleren geen vlees en vis meer te eten. Een standpunt dat in alle lokale partijprogramma's van de dierenpartij staat. Niet dat een gemeente daar iets over te zeggen heeft. Zo kan alleen de landelijke politiek een vlees- of visbelasting invoeren. „Maar we kunnen wel het goede voorbeeld geven", zei Van Doorn deze week bij Omroep Gelderland. „Door zelf op gemeentelijke feestjes en in de kantines geen dierlijke pro ducten meer te serveren." De PvdD doet woensdag mee in vijftien gemeenten, verspreid over het land: van Alkmaar tot Heerlen en van Den Haag tot Apeldoorn. In vijf gemeenten voor het eerst, in de tien andere plaatsen heeft de PvdD nu al één zetel. De verwachting is dat het er in de meeste gemeenteraden twee zullen worden. Reclamefolders Een flinke winst, maar nog steeds te weinig om het verschil te ma ken, zeggen critici. „Onzin", vindt Lieke Keiler, campagnelei der en directeur van het PvdD- partijbureau. „Het gaat ons niet om macht, maar om invloed. Kijk naar Amsterdam, waar we met slechts één zetel ontzettend veel voor elkaar hebben gekregen." Het gaat ons niet om macht, maar om invloed In die stad zit Johnas van Lamme ren, sinds 2010 in de gemeente raad. Hij wordt door vriend en vijand geroemd om zijn politieke behendigheid. Zo kreeg hij het voor elkaar dat er geen reclame folders meer mogen worden be zorgd bij Amsterdammers, tenzij ze een 'Ja-Ja-sticker' op hun deur plakken. Ook regelde Van Lam meren een verbod op het oplaten van ballonnen bij Amsterdamse evenementen. Nodig, vindt zijn partij, omdat ballonnen als afval op straat en in de natuur belan den. De PvdD groeit op alle niveaus. In de Tweede Kamer is de partij vertegenwoordigd met vijf zetels, dat waren er in 2012 twee. In de Eerste Kamer en bij provincies en waterschappen maken PvdD'ers deel uit van de volksvertegen woordiging. „Sinds onze oprich ting, ruim vijftien jaar geleden, groeien we gestaag door", zegt Keiler. „We zijn een blijvertje ge worden." Dat de groei niet erg op valt, komt omdat het traag gaat. „Kiezers die ons eerst niet ken den, lieten zich weerhouden door onze partijnaam. Alsof we alleen voor dieren opkomen. Nu ont dekken steeds meer mensen dat veel breder kijken. We hebben ook standpunten over de zorg, economie en veiligheid." Geen ambitie Toch doet de partij in de meeste gemeenten niet mee aan de ver kiezingen. „Ons ledental neemt toe", zegt Keiler. „Maar veel leden hebben zelf geen politieke ambi tie." De screening binnen de par tij is streng. Zo moeten kandi daat-raadsleden een Verklaring Omtrent het Gedrag overleggen: iets wat de meeste landelijke par tijen niet verlangen. „Dierenacti visten die criminele dingen heb ben gedaan, zijn we gelukkig nog niet tegengekomen", zegt Keiler. „Daar zijn we ook niet bang voor. Tot nu toe melden zich alleen mensen met een groot hart voor dier en natuur." AMERSFOORT Bij stamceldata bank Stichting Matchis hebben zich 12.000 potentiële donoren ge meld na de oproep voor de Amers- foortse leukemiepatiënt Oscar Westbroek (23). Volgens woord voerder Bert Elbertse zijn al dui zenden wattenstaafjes met wang- slijm verstuurd. Die worden onder zocht in het laboratorium. Het overgrote deel van de opge stuurde setjes met een watten staafje erin liggen nog bij de men sen thuis. Elbertse wil de donoren dan ook oproepen de sample direct terug te sturen en er niet mee te wachten. Tot nu toe is er namelijk nog geen match gevonden. Dat kan wel 'ieder moment veranderen', hoopt Elbertse De doodzieke Oscar heeft on middellijk een stamceldonor met zowel Nederlands als Indisch bloed nodig. Zijn moeder Marie-José deed vorige week een wanhopige oproep in deze krant. Donoren kunnen zich niet specifiek aanmel den voor Oscar, maar komen in de wereldwijde databank terecht. De kans op een match met Oscar is slechts 1 op 50.000. Met voordeel waar je blij van wordt. C? "deelflt V vrijdag 16 maart 2018 Marianne Thieme, PvdD- fractievoorzitter in de Tweede Kamer, fotoremko DE WAAL/ANP Peter Winterman Den Haag - Lieke Keiler, campagneleider en directeur PvdD-partijbureau Ontdek snel bij welke partij je je het meest thuisvoelt. Ga naar de site van deze krant en doe de Kieswijzer. A Oscar heeft heel snel een stamceldonor nodig, fotosaskia BERDENIS VAN BERLEKOM De actieprijzen variëren van 4.19-23.69 mgdurig wrbehoud 'MloOfl co Ir 143, Sun giga- en maxipacks en Robijn grootverpakkingen Alle varianten, combineren mogelijk Bijv. Sun all-in-1 vaatwastabletten 2 dozen a 48 stuks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11