Westerse grootmachten sluiten rijen tegen Poetin 10 Geheimzinnigheid rond inzet van Groene Baretten Vliegveld bezaaid met goudstaven Miljoenen voor schoolmelk 'Maat' Van der Sloot dood Na het instorten van het kalifaat in Syrië heeft IS een deel van zijn ac tiviteiten verlegd, onder meer naar het onherbergzame grensgebied tussen Niger, Mali en Burkina Faso. Onder de noemer Islamic State Greater Sahara zijn de jiha disten daar aan een opmars bezig. Daarbij bevechten ze ook rivalise rende groepen die zich hebben verbonden aan de andere grote terreurorganisatie in het gebied, al-Qaeda. Beide willen hun kracht laten zien om nieuwe rekruten aan te trekken. In het arme Niger is 70 procent van de bevolking jon ger dan 25 en vaak werkloos. Het Amerikaanse leger heeft al een belangrijke drone-basis in de hoofdstad Niamey en bouwt een tweede basis in Agadez in het midden van het land. Van daaruit moeten onherbergzame gebieden langs de grens met Mali worden bewaakt. Samen met Franse en ook Nederlandse troepen (in Mali) worden inlichtingen verzameld over bewegingen van islamitische strijdgroepen en van mensen smokkelaars. Het Franse leger maakte gisteren bekend sinds fe bruari - in de 'zone van drie gren zen' - zo'n 60 jihadisten te hebben gedood of gearresteerd. Het geeft aan dat de hinderlaag van oktober, waarbij vier Ameri kaanse soldaten sneuvelden, geen geïsoleerd incident was. Ameri kaanse Groene Baretten hebben formeel vooral een trainingsmissie in Niger, maar trekken er ook op uit, samen met soldaten uit Niger. Een woordvoerster van Africa Command (dat de Amerikaanse militaire activiteiten in Afrika coördineert) zei dat bij het vuur gevecht in december ook twee zelfmoordjihadisten met bomvest werden gedood. Er vielen geen Amerikaanse gewonden. De laatste twee jaar zouden er in het gebied tien aanvallen zijn ge weest op Amerikaanse troepen en 'trainingspartners'. Er heerst ge heimzinnigheid over de Ameri kaanse inzet omdat president Donald Trump geheime stukken zou hebben getekend die het le ger en ook de CIA meer armslag geven om ver van het conventio nele slagveld 'kïll-or-capture'- ope raties uit te voeren met drones of met special farces, zoals de Groene Baretten. Dat vordert langzaam. Familiele den weten officieel niet wat er is gebeurd. Pijnlijk was dat Islamiti sche Staat onlangs beelden van de helmcamera van een van de ge sneuvelde soldaten vrijgaf. Daarop is te zien dat de vier soldaten wei nig steun hadden in een gevecht tegen een overmacht. Een Ameri kaan wordt minstens drie keer be schoten als hij al bloedend op de grond ligt. Ze veroordeelden gisteren eensge zind 'het eerste offensief gebruik van een zenuwgif in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog'. Aanvankelijke aarzelingen bij met name de Amerikaanse presi dent Donald Trump en de Franse president Emmanuel Macron om Moskou als hoofdverdachte aan te wijzen, zijn weg. Een aanslag met een chemisch wapen betekent ook een aanslag op de soevereiniteit van het Verenigd Koninkrijk, bena drukken Trump, Macron, Theresa May en Angela Merkel. De vier roe pen Rusland op 'volledige open heid te geven' over het novitsjok- zenuwgas dat is gebruikt om de ex- dubbelspion Skripal en zijn dochter te vergiftigen. Ook president Poetin had giste ren een bespreking over de zaak. Rusland blijft elke betrokkenheid bij de moordaanslag ontkennen. Skripal en zijn dochter Joelia liggen nog steeds in coma en voor hun le ven wordt gevreesd. WK-voetbal Aan complottheorieën geen gebrek. De Russische minister van Buiten landse Zaken Sergej Lavrov stelde dat Skripal mogelijk was aangeval len door 'vijanden van Rusland' met de bedoeling het feest van het aanstaande WK-voetbal in Rus land te vergallen. Ook kon de gif- aanval een 'afleidingsmanoeuvre' zijn van de Britse regering zelf van wege de problematische brexit-on- derhandelingen, suggereerde La vrov. Een ander verhaal dat in de sociale media de ronde doet is dat niet Sergej Skripal, maar zijn doch ter Joelia het doelwit was. Dat zou het werk zijn van haar aanstaande schoonmoeder, die niet wilde dat haar zoon zou trouwen met de dochter van een van de grootste Volgens minister Lavrov kan de Britse regering zelf achter de aanslag zitten verraders bij de Russische geheime dienst. De schoonmoeder zou con necties in Moskou hebben die haar het gifgas konden leveren. Terwijl Rusland aankondigde ook Britse diplomaten te gaan uit wijzen - nadat premier May eergis teren 23 Russen het land uitstuurde - werd er stevige taal gebezigd door een aantal Britse ministers. Volgens Boris Johnson (Buitenlandse Za ken) bewees de 'zelfingenomen heid en het sarcasme' in de Russi sche reacties dat Moskou schuldig was. „Ze willen tegelijk ontkennen en gloriëren in wat ze hebben ge daan", aldus Johnson die maandag overleg heeft op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. De Britten hebben voorlopig geen beroep gedaan op artikel 5 van het NAVO-verdrag, dat andere lid staten verplicht te helpen, zei NAVO-topman Jens Stoltenberg. Het gebruikte zenuwgas is een van de giftigste ooit ontwikkeld, aldus de topman. „Onaanvaardbaar, dit kan niet in een beschaafde wereld." Premier May bracht gisteren een bezoek aan Salisbury, waar de aan slag plaatshad. Tal van mensen zijn zijdelings in contact gekomen met de dodelijke stof. De stad vreest ook dat de aanslag mensen weghoudt. De gemeente is een campagne ge start 'We zijn gewoon open' om be zoekers te trekken. vrijdag 16 maart 2018 Wat doet de VS in Niger? Amerikaanse soldaten blijken in Niger elf jihadisten te hebben gedood in een vuurgevecht met IS. Dat was in december maar werd tot deze week verzwegen door het Pentagon. Twee maan den eerder sneuvelden vier Amerikaanse soldaten in Niger, in een hinderlaag van jihadisten. Bob van Huët Rotterdam/Niamey Waarom zit Islamitische Staat nu in Niger? En de Amerikanen? Wat zegt het dat Amerikanen een vuurgevecht in Niger heb ben verzwegen? Hoe staat het met het onder zoek naar de vier Groene Baret ten die vorig jaar omkwamen? De leiders van de VS, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië hebben de aanslag op de Russi sche ex-dubbelspion Sergej Skripal, door het gebruik van een militair zenuwgif, gelinkt aan Rusland. Bob van Huët Rotterdam/Parijs JAKOETSK Een Russisch vrachtvliegtuig is gisteren een lading goud en dia manten ter waarde van 305 miljoen euro verloren. Een luik van het toestel vloog open, waardoor onder meer 172 goudsta ven op de landingsbaan van de luchthaven van Ja- koetsk terechtkwamen. Het vliegtuig wilde vertrek ken richting de Russische stad Krasnojarsk. De la ding: 9,3 ton aan diaman ten, goud en andere edele metalen. Al bij het opstijgen raakte het toestel in de problemen. Eenmaal in de lucht vloog door schade aan de deurklink en de harde wind het linker deel van het vrachtluik open, meldden Russische media. Het vliegtuig maakte een noodlanding op een nabij gelegen luchthaven. Op sociale media circule ren beelden van goudsta ven die verspreid over de startbaan liggen. De lading is eigendom van twee mijn- bouwbedrijven. Twee me dewerkers die het vliegtuig hadden voorbereid zijn op gepakt. BRUSSEL Nederland kan voor schooljaar 2018-2019 rekenen op 6,8 miljoen euro aan Europees geld voor schoolgroenten en -fruit en 2,4 miljoen euro voor schoolmelk. Voor alle 28 lidstaten is 250 miljoen euro uitgetrokken. Afgelo pen schooljaar deden 79.000 scholen mee aan de regeling. Er werden 74 miljoen kilo groente en fruit en 285 miljoen kilo zuivel producten aangevoerd. De Nederlandse regering vindt eigenlijk dat schoolmelk- en fruit niet Europees moet worden geregeld, maar ac cepteert het geld wel. PORT CHARLOTTE Een man die eerder claimde dat hij Joran van der Sloot hielp bij het laten verdwij nen van de stoffelijke res ten van de Amerikaanse Natalee Holloway, is dood gestoken. De politie zei dat de 32-jarige John Christop her Ludwick een vrouw probeerde te ontvoeren in Port Charlotte, Florida. Zij wist zijn mes af te pakken en stak hem in de buik. In de documentaireserie De Verdwijning van Natalee Holloway beweerde Lud wick dat Van der Sloot hem 1.500 dollar had betaald. Amerikaanse militairen zijn geëmotioneerd bij de begrafenis van een in Niger gedode collega. Vier Amerikanen kwamen in oktober 2017 om toen ze in een hinderlaag liepen, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10