8 10, 13 9 Grootschalig onderscheppen zal vooral gebeuren bij op het buitenland gerichte communicatie, aldus de dienst. Bijvoorbeeld om internetcommunicatie tus sen een stad in Syrië en Nederland te onderscheppen, in een zoektocht naar jihadisten. De dienst veraf schuwt het woord 'sleepnet' en zegt in Nederland ef ficiëntere middelen te hebben voor het naar groot schalige interceptie grijpt. Verdachten zijn in Neder land beter in de gaten te houden met bijvoorbeeld een gerichte telefoon- of internettap. De geheime dienst onderzoekt welke data het wil hebben en via welke providers en kabels die data kunnen lopen. Daarna wordt een 'toegangspunt' ge maakt in de kabels en wordt de data onderschept en opgeslagen. Door die techniek, de kosten én alle toe stemmingen die nodig zijn, kan het maanden duren voordat het 'toegangspunt' iets oplevert, zegt de AIVD. De minister. Voor de AIVD is dat Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken), bij de MIVD Ank Bijleveld (Defensie). De minister moet op haar beurt groen licht krijgen van een nog op te richten toetsingscom missie. In die commissie zitten twee oud-rechters en een ICT-expert. Andere Europese landen mogen al op grote schaal data tappen, maar enkele landen hebben specifiek in hun wet staan dat ze 'een inspanningsverplichting' hebben om de data van hun eigen burgers uit die bulk te halen. In de nieuwe Nederlandse wet is daar niet voor gekozen: hier vinden de diensten dat voor iedere burger, of die nou een Nederlander of buitenlander is, dezelfde regels moeten gelden. Dat is niet te zeggen, want waar meet je succes aan af? Ook onder de oude wet hebben de diensten in Ne derland terroristische aanslagen voorkomen. In Duitsland, Engeland, België en Frankrijk vonden juist wel aanslagen plaats. Wat het beste werkt, weten we niet. De AIVD mag straks niet-geanalyseerde gegevens (metadata dus), die ze uit een grote data-tap hebben gekregen, delen met (bevriende) buitenlandse inlich tingendiensten. Nodig om terroristen en cyberspion nen ook internationaal te kunnen bestrijden, vindt de dienst. Daarmee geven we mogelijk informatie over onschuldige burgers weg, en we weten niet eens welke informatie dat precies is, waarschuwen critici. Denk aan een Turkse Nederlander die tegen presi dent Erdogan is. Als het Turkse regime daar op basis van de AIVD-metadata achter komt, kan dat verve lende gevolgen hebben voor die Nederlander. Computers en telefoons hacken mag de dienst al, maar tot nu toe vooral bij personen die onderwerp zijn van onderzoek van de dienst: een mogelijke jiha- dist of iemand van wie ze denken dat hij voor een an der land spioneert. Die mensen weten meestal zelf ook wel dat de geheime dienst hen in de gaten wil houden, dus beveiligen ze hun computers en tele foons steeds beter. Daarom staat in de nieuwe wet dat de AIVD ook via de computer van een derde persoon, die niets met het hele onderzoek te maken heeft, maar bijvoorbeeld toevallig dezelfde provider ge bruikt, mag proberen de computer van de verdachte te hacken. Dat is behoorlijk ingrijpend voor iemands privacy. De dienst heeft er wel eerst de toestemming van de minister van Binnenlandse Zaken voor nodig. donderdag 15 maart 2018 GO m Wat zegt de AIVD er zelf over? Dat 'sleepnet', hoe werkt dat eigenlijk? Wie moet toestemming geven? 'Hoe is het in het buitenland geregeld? Worden de geheime diensten succesvoller door deze wet? Wat verandert nog meer door I de nieuwe wet? Mag de AIVD mij straks hacken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9