wat u moet weten o 14 15 19 8 Volgende week woensdag mogen we 'voor' of 'tegen' stemmen in een referendum over de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv). Gisteren bleek uit onderzoek dat maar 1 op de 6 Nederlanders écht weet waar die wet over gaat. Daarom: 20 vragen en antwoorden. REFERENDUM 2018 Op het stemformulier dat u volgende week woensdag in handen krijgt, staat de vraag: 'Bent u voor of tegen de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten 2017?' De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Militaire Inlichtingen- en Veiligheids dienst (MIVD) houden zaken in de gaten die 'de Ne derlandse staat' kunnen schaden. Ze spioneren, vol gen potentiële terroristen en proberen grootscheepse cyberaanvallen te voorkomen. De geheime diensten spelen geen politieagent] e: ze mogen niemand arres teren en lossen geen moorden op. Wél spelen ze in formatie door aan de politie, die vervolgens kan in grijpen. De geheime diensten mogen nu al heel veel. In hun onderzoeken kunnen ze, zonder dat we het weten, grote inbreuk maken op onze privacy door in onze te lefoons, computers en 'echte levens' te wroeten. Daar zijn dus duidelijke regels voor nodig. De huidige wet stamt uit 2002. Sinds 2002 is de terreurdreiging groter geworden en wordt Nederland overspoeld door cyberaanvallen. De geheime diensten klagen dat ze minder informatie boven water krijgen bij het afluisteren van telefoons. In 2002 bestond de smartphone nog maar net: sinds dien sturen we massaal berichten via apps als Whats- App. In de nieuwe wet staat dat de diensten niet al leen telecommunicatie via de ether (de lucht) op grote schaal mogen aftappen, maar ook communica tie via de (glasvezel) kabel. Dat kan een ultieme consequentie zijn, stellen tegen standers van de wet, die daarom over een 'aftapwet' of'sleepwet' spreken. De diensten zouden het inter netverkeer van een hele wijk kunnen 'binnenslepen' als ze denken dat daar ergens een jihadist woont. Ze trekken dan ook data van onschuldige burgers bin nen. Doordat de regels te breed zijn geformuleerd dreigt een inbreuk op de privacy, vinden tegenstan ders van de wet. Dat is moeilijk te zeggen. Ja, de nieuwe wet maakt het mogelijk om gegevens van onschuldige mensen op grote schaal te tappen. Of dat in de praktijk veel gaat gebeuren, is de vraag. Daar komt bij dat het in eerste instantie om 'metadata' gaat: welk telefoonnummer of IP-adres (identificatienummer van een computer) had contact met welk ander nummer of IP-adres? Naar de inhoud van berichten kijken, mag alleen als er aanleiding voor is, en er is opnieuw toestemming voor nodig van een minister. Nee, de invoering van de wet is uitgesteld tot 1 mei. Na goedkeuring door de Tweede en Eerste Kamer kon de wet afgelopen januari al ingaan, maar volgens mi nister Ollongren was er meer tijd nodig om geschikte kandidaten te vinden voor de toetsingscommissie. Wiskundestudent Tijn de Vos en vier medestuden ten van de Universiteit van Amsterdam begonnen eind vorig jaar een actie om handtekeningen op te ha len voor een referendum. Dankzij steun van tv-ma- ker Arjen Lubach lukte het om de magische grens van 300.000 digitale steunbetuigingen te halen. De sleepwet is niet sexy. Het tegenkamp heeft buiten Arjen Lubach geen duidelijk gezicht. Wat ook niet helpt, is dat het raadgevend referendum afgelopen maand is afgeschaft door de Tweede Kamer. Veel kie zers vragen zich dan ook af: Wat heeft het voor zin om te stemmen? Niets, als het aan CDA-fractievoorzitter Sybrand Buma ligt. Hij zei vorig jaar al dat het kabinet wat hem betreft de uitslag van dit referendum negeert. De nieuwe wet moet en zal er komen, vindt Buma. Minister Kajsa Ollongren, die erover gaat, zegt dat het kabinet de uitslag van het referendum 'zorgvuldig' in overweging zal nemen. Het referendum van woens dag is raadgevend: dat betekent dat het kabinet niet verplicht is er iets mee te doen. In de peilingen wint het voor-kamp, althans tot nu toe. Volgens Maurice de Hond gaan kiezers van D66, SoPlus en lokale partijen volgende week het verschil maken. Mensen die op WD, CDA of PvdA stemmen, zijn over het algemeen vóór de nieuwe wet. Kiezers van GroenLinks, PVV, SP en Partij voor de Dieren zijn juist tegen. Maar omdat kiezers van D66, soPlus en de lokale partijen verdeeld zijn, zal van hen afhan gen wat de uitslag wordt. De kabinetspartijen zijn vóór. Ook D66, dat eerder nog tegen de nieuwe wet stemde. GroenLinks is te genstander en presenteerde begin deze maand een reparatiewet, waarin het sleepnet wordt geschrapt. De partij hoopt dat die wet wordt aangenomen als het referendum een 'nee' oplevert. donderdag 15 maart 2018 GO Peter Winterman en Cyril Rosman IOp welke vraag mag ik antwoord geven bij het referendum? 2 Wat doen de inlichtingen en veiligheidsdiensten? 3 Waarom hebben de diensten een eigen wet nodig? ^1" Waarom een nieuwe wet? 5 Gaat de overheid straks al mijn appjes en mails lezen? Is die angst terecht? Is de wet al ingevoerd? Wie heeft het referendum bedacht? 4 fx. Waarom hoor ik zo weinig over I het referendum? Wat gebeurt er met de uitslag van het referendum? 1^# Wat zeggen de peilingen? Wat zeggen de politieke partijen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8