mn Politiek Amsterdam: koopwoningen mogen niet verhuud Rwl VkA Samsung Galaxy S9<64GB) 7 N\) Een wetenschappelijke superster is niet meer. De beroemdste Britse natuVkündige Stèphen Hawking stierf gisteren. Zijn doel was simpel: het universbm helemaal begrijpen, waarom het is zoals het is en waatom het bestaat. 1942-2018 Het heelal zou niet veel voorstellen zonder mensen van wie je houdt NU OP VOORRAAD BIJ RITEL! ^r\ Iwee jaar gaven art sen de Britse na tuurkundige Ste- phen Hawking nog toen hij in 1963 de spierziekte ALS kreeg. Het werden er 55, waarin hij de wereld baan brekende nieuwe inzichten gaf over het heelal en hij uitgroeide tot een intellectuele cultheld. Woensdagmorgen overleed de briljante geest in een verlamd li chaam, maakten zijn bedroefde fa milie bekend. „Hij zei ooit: het heelal zou niet zoveel voorstellen zonder de mensen van wie je houdt." De leeftijd van 76 jaar die hij be reikte, is haast onvoorstelbaar voor de man wiens lijf al decennialang niet meer wilde. Het genie kon nog slechts roerloos in zijn rol stoel zitten, met zijn gezicht naar rechts gebogen. Praten ging niet meer sinds 1985. Alleen met hulp van een spraakcomputer en een tekstverwerker lukte het hem nog te communiceren met de buiten wereld. En dat deed hij tot zijn dood maar wat graag. Hawking reisde de hele wereld over. Ontmoette koningen en we reldleiders zoals in 2016 nog de paus. Maar voelde zich ook niet te groot om in zijn aangepaste auto vanuit Engeland door de Kanaal tunnel naar Utrecht te rijden, toen daar in 2014 een internationale bijeenkomst voor natuurkunde- studenten werd gehouden. De 500 kaarten waren in 1 minuut uitver kocht. Het tekent de sterrenstatus die Hawking in de laatste fase van zijn leven genoot. Zelfs in Hollywood liepen ze weg met de wetenschap per. Zo speelde hij zeven afleve- Stephen Hawking ringen mee in The Big Bang Theory. Ook kreeg hij een gastrol in Star Trek en dook op in South Park. In 2016 kwam er zelfs een film uit over zijn leven: The Theory OfEverything, gebaseerd op zijn autobiografie. Dat Hawking zou uitgroeien tot 's werelds bekendste theoretische natuurkundige, had hij in 1963 niet durven dromen. De hoogbe gaafde student uit Cambridge kreeg na een aantal mysterieuze valpartijen te horen dat hij aan de spierziekte ALS leed. Hij was toen 21 jaar oud en de artsen gaven hem nog hooguit twee jaar te leven. Hawking besefte dat hij geen tijd te verliezen had. Hij was ge fascineerd door het universum en wilde het uitdijende heelal com pleet begrijpen. „Waarom is het zoals het is en waarom het bestaat het überhaupt?" was een van zijn bekende uitspraken. De antwoorden die hij bedacht, leidden tot baanbrekende nieuwe kosmische inzichten. Bijvoorbeeld over zwarte gaten. Hawking leerde de wereld in 1974 dat hier straling uit moest komen. En niet - zo als tot toen werd gedacht - dat de kracht in die zwarte gaten zo sterk was dat er helemaal niets uit kan ontsnappen, zelfs geen licht. Met deze en andere diepzin nige theorieën wordt Hawking beschouwd als het grootste ge nie sinds Einstein. Al won hij er nooit de Nobelprijs voor, zoals Einstein die wel kreeg. Hawkings inzichten werden niet door observaties bevestigd. Dat zou ook erg ingewikkeld zijn, besefte hij zelf maar al te goed. Hij vond het daarom ook niet erg dat hij nooit de aller hoogste wetenschappelijke on derscheiding kreeg. Veertien jaar na zijn grote ontdekkingen werd Hawking ook bij het grote publiek be kend. Dat gebeurde toen hij in 1988 het boek A Brief History of Time Heelal in het Nederlands) publiceerde. Hawking schreef het om er zeker van te zijn dat zijn drie kinderen na zijn dood genoeg geld zouden hebben. Het werd een bestseller met meer dan 10 miljoen verkochte exemplaren. Hawking zal het weinig hebben uitgemaakt. „Ik heb meer boeken over natuur kunde verkocht dan Madonna over seks", zei hij ooit gevat. De wetenschapper was er van overtuigd dat er buitenaards le ven bestaat, al hoopte hij niet dat de aliens ons komen bezoe ken. „Dat zal dan hetzelfde gaan als toen Columbus in Amerika aankwam. Dat liep niet goed af voor de oorspronkelijke bewo ners. We hoeven alleen maar naar onszelf te kijken om te be grijpen dat intelligent leven zich zodanig zal ontwikkelen dat we het niet willen ontmoe ten." Niet alleen de SP wil het kopen van huizen voor verhuur inperken. D66 in Amsterdam denkt aan het instel len van extra belasting voor inves teerders, zoals nu ook al in het bui tenland gebeurt. De Amsterdamse VVD-fractie wil - net als Groen- Links en PvdA in de hoofdstad - dat nieuwgebouwde koopwoningen een koopwoning blijven, en niet in de verhuur gaan. Starters op de woningmarkt en mensen met een middeninkomen kunnen in de hoofdstad, maar ook in veel andere grote steden, nauwe lijks meer aan een huis komen. Zij kunnen niet opboksen tegen de be dragen die worden neergeteld door investeerders. UvA-onderzoeker Cody Hoch- stenbach stelt voor om de maxi male inkomensgrens voor sociale huur te verhogen. „Dan kunnen meer Nederlanders een passende huurwoning vinden. Deze wonin gen zijn op dit moment alleen weg gelegd voor mensen met de laagste inkomens." Om te voorkomen dat huurprijzen in de particuliere sec tor de pan uitrijzen, kan volgens Hochstenbach daarnaast een maxi male huurverhoging worden inge voerd voor geliberaliseerde huur woningen. „Nu kunnen huiseige naren onbeperkte huurverhogin gen opleggen. Dat maakt het voor investeerders extra interessant om woningen te kopen en te verhu ren." Woonplicht Een woonplicht voor huizenko pers, zoals voorgesteld door de SP kan volgens de onderzoekers een oplossing zijn. „Bij lokale maatre gelen moet je wel rekening houden met een waterbedeffect", waar schuwt Hochstenbach. „Als je het voor investeerders bijvoorbeeld minder aantrekkelijk maakt in Am sterdam koophuizen te verhuren, verplaatsen ze hun werkgebied mogelijk naar Rotterdam of Utrecht." SP-leider Lilian Marijnissen wil dat het kabinet zo snel mogelijk in grijpt. „Dit onderzoek laat zien dat steden de problemen niet alléén kunnen oplossen. Zij hebben hulp nodig van Den Haag." 5 GB Data Onbeperkt min/sms CD donderdag 15 maart 2018 PC FOTO PHOTO NEWS Briljante geest met sterrenfaam Raymond Boere Rotterdam Politieke partijen in Amsterdam willen de opkoop van woningen door kapitaalkrachtige beleg gers aan banden leggen. Peter Winterman Amsterdam/Den Haag NIEUW! 16,00 voor je abonnement 32,00 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 768,00 €0,00 768,00 32,00 24 maanden 0% Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7