Snarenwonder Steve Vai dolblij met Zeeuwse gitaar MuZEEum krijgt meer geld én taken 10 ZE Sjak Zwier bouwt akoestisch instrument voor Amerikaanse rockmuzikant Peiling: Michiel de Ruyterstraat mag blijven Steeds meer wereldberoemde gitaristen hebben er een: een Zeeuwse gitaar, handgebouwd door Sjak Zwier uit Vlissingen. Aan het illustere rijtje van muzikanten als Brian May (Queen) en Steve Lukather (Toto) is dinsdagavond weer een legendarische snarenplukker toegevoegd: Steve Vai. De flamboyante Amerikaanse rockgitarist nam het speci aal voor hem gemaakte akoestische instrument in ont vangst tijdens een masterclass in Zoetermeer en toonde zich aangenaam verrast door de cre atie, waarin - geheel in Vai-stijl - zelfs ledlampjes zijn ver werkt. Het wordt bijna routine dat Zwier gitaren bouwt voor gita risten van wereldfaam. Het is onderdeel van de Sena Euro- pean Guitar Award (SEGA) die jaarlijks wordt uitgereikt. Vai kreeg die prijs in 2016. De SEGA vindt zijn oorsprong in Zeeland, als Eddy Christiani Award. Dat evenement vond op initiatief van Poppunt Zeeland tussen 2006 en 2012 plaats in het Arsenaaltheater in Vlissin gen, tot de provincie de subsi die stopzette. Terwijl het eve nement van naam en locatie veranderde, blijft door de be trokkenheid van Zwier toch een Zeeuwse tintje behouden. „Het blijft spannend wat de reactie is als ze de gitaar krij gen", zegt Zwier 'the day after'. Vai zag het instrument dins dagavond voor het eerst. „Ik heb heel erg de vrije hand ge kregen van hem", vertelt de Vlissinger, die bijna een jaar aan de gitaar werkte. „Deze is wel heel extreem, de bouw is afwijkend. Omdat zijn logo en de lampjes erin zitten, is het bovenblad dikker dan de ach terkant. De gitaar is eigenlijk op zijn kop gebouwd." Het blijft spannend wat de reactie is als ze de gitaar krijgen Zwier bouwde voor diverse grootheden gitaren, maar voor Vai was dat toch net iets specia ler. „Hij heeft bij Frank Zappa gespeeld, dan heb je bij mij een streepje voor", lacht hij. Steve Vai is sinds jaar en dag verbon den aan het merk Ibanez en ontwikkelde 30 jaar geleden de iconische JEM-gitaar, maar zal zeker ook zijn Zwier gaan be spelen. „Hij is daar vrij in, zeker wat betreft akoestische gitaren. Hij vertelde dat hij niet kan wachten om hem in de studio en op het podium te gebrui ken." Satriani Inmiddels is bekend dat Joe Sa triani (bij wie Vai ooit in de leer is geweest) de volgende gi gant is die de Award krijgt. Ook voor hem zal Zwier waar schijnlijk een gitaar gaan bou wen. Maar als hij zelf mocht kiezen, zou de Vlissinger graag nog eens een instrument voor John Mayer maken. Lachend: „Daar maak ik mijn vrouw heel blij mee." Hoewel er volgens de meest opti mistische scenario's nog wel een decennium overheen gaat voor de gemeente Vlissingen financieel gezond is, krijgt het MuZEEum vanaf 2019 60 mille meer dan dit jaar. Voor die hogere bijdrage krijgt het MuZEEum ook meer taken. Zo gaat het museum de collectie mo derne beeldende kunst - nu nog voor een deel opgeslagen in de door Woonservice 1'Escaut te ver kopen Willem III-kazerne - van de gemeente beheren. Behalve voor het historisch erf goed in de Oranjemolen en de Ka zematten is het MuZEEum bin nenkort ook verantwoordelijk voor het erfgoed in de Oostbeer. Zowel in het MuZEEum als in die historische gebouwen zet het Mu ZEEum activiteiten op poten die mensen interesseren én trekken. In kunstminnend Vlissingen en de gemeenteraad dook de laatste jaren regelmatig de angst op dat het MuZEEum zou worden opge offerd aan gemeentelijke bezuini gingswoede. Hoewel er gesproken is over een halvering van de subsi die heeft het college nooit de in tentie gehad het MuZEEum te sluiten, meldde wethouder Stroos nijder gisteren. Wel zocht het da gelijks gemeentebestuur naar het 'delicate evenwicht' tussen de noodzaak te bezuinigen en het ex ploitabel houden van het Mu ZEEum. Door constructief overleg is dat gelukt, meldde Ane Nauta giste ren. De voorzitter van het Mu ZEEum benadrukte dat van een subsidie, laat staan een hogere, van de gemeente geen sprake is. „Wij verlenen diensten aan de ge meente, waarvoor wij een vergoe ding krijgen." Stroosnijder vulde aan dat een gemeente de wettelijke verplichting heeft haar historisch erfgoed te beheren. B en W hoef den geen toestemming aan de ar tikel 12-inspecteur te vragen voor de overeenkomst met het Mu ZEEum. „Enkele ambtenaren die vroeger met cultuur bezig waren, kregen een andere taak. Zij maak ten daarmee ruimte op het budget, zodat we binnen de cultuurbegro ting blijven." Zowel voorzitter Ane Nauta als directeur Onno Bakker is blij dat het MuZEEum nu volle kracht vooruit kan. Eind vorig jaar trok Vlissingen al 60 mille uit om ach terstand in het collectiebeheer weg te werken. B en W beloven vol gend jaar nog 25 mille uit te trek ken voor verbetering van de de pots. Met een vaste bijdrage van 221.000 euro kan het MuZEEum niet alleen blijven draaien, maar zijn sponsors makkelijker over de streep te trekken, hopen Bakker en Nauta. „Sponsors hadden wel eens de indruk dat ze gaten in de begro ting van de gemeente moesten dichten. Nu kunnen we ze benade ren voor specifieke tentoonstellin gen en projecten." Negen van de tien Nederlanders vinden dat straten en pleinen naar admiraal Michiel de Ruyter ver noemd, mogen blijven. Dat blijkt uiteen peiling van het Een- Vandaag Opiniepanel onder 28.000 mensenMet een steun van 92 pro cent is De Ruyter de minst omstre den historische figuur, gevolgd door Piet Hein (90 procent). Over de vraag of je vandaag de dag nog nieuwe straten naar histo rische figuren als De Ruyter of Jan Pieterszoon Coen moet vernoe men, zijn de meningen sterk ver deeld: 45 procent vindt dat dat nog wel moet kunnen; een even groot deel (46 procent) ziet dat niet zit ten, aldus Een Vandaag. Een krappe meerderheid van het Opiniepanel vindt het wel een goed idee als bij een straatnaambord wordt vermeld welke rol de per soon heeft gespeeld in de vader landse geschiedenis. Veel mensen zien dit als een goed compromis. donderdag 15 maart 2018 ZV Luc Oggel Vlissingen Sjak Zwier (rechts) geeft Steve Vai uitleg over zijn handgebouwde gitaar, fotosjohnvandervalk -Sjak Zwier, gitaarbouwer Als het aan wethouder Sem Stroosnijder ligt, groeit het Zeeuws maritiem MuZEEum in Vlissingen de komende jaren uit tot 'één van de mooiste musea van Nederland'. René Hoonhorst Vlissingen Theo Giele Vlissingen Voorzitter Ane Nauta (links) en directeur Onno Bakker van het MuZEEum. foto ruben oreel De gitaar van Steve Vai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66