Wilders' boodschap Markante man die altijd wilde helpen Goes overlegt met ADRZ over taxibusjes Duiven II 2 Willem van den Akker 1942-2018 ONDERZOEK HZ UNIVERSITYA Jonge oesters leggen massaal het loodje in de Zeeuwse wateren. De boosdoener is de Japanse oesterboorder. Met een onderzoek wil de HZ helpen. Commentaar Het is onvermijdelijk: in de aanloop naar de gemeen teraadsverkiezingen werven de kopstukken van lan delijke partijen stemmen in de regio. Ook al hebben de landelijke partijstandpunten vaak weinig te maken met de heikele zaken in de gemeenten, de kanonnen komen toch. Ze kiezen de plaatsen uit waar ze misschien het ver schil kunnen maken. Daarom kwam Geert Wilders gisteren naar Terneuzen. Daar verwacht hij veel steun voor zijn poli tiek. „De islamisering is een belangrijk punt maar niet het enige. Mensen willen ook lagere lasten, fatsoenlijke zorg. Terneuzen is geen Rotterdam." Wilders lijkt te beseffen dat Zeeland geen grote multiculturele problemen heeft. Wil ders is eerlijk over de slimme timing van zijn 'werkbezoek', een week voor de verkiezingen. Wat dit bezoek bijdraagt aan een beter inzicht van de kie zer in de lokale politieke keuzes blijft duister. Bij de instel lingen waar hij langs gaat, lijkt hij meer indruk te willen maken als Bekende Nederlander waar je wel even mee op de foto wilt, dan als politicus. Het komt allemaal heel vrien delijk over. Dit leidt gemakkelijk af van de bedoelingen van de PVV. De partij doet mee in Terneuzen en in Tholen. In beide gemeenten op basis van een verkiezingsprogramma dat een onredelijke angst voor moslims probeert te cultive ren. Vriendelijk werkbezoek leidt gemakkelijk af van bedoelingen PVV Twee dagen voor zijn 76e verjaardag is Burgh-Haamstedenaar Willem van den Akker overleden. Hij liet het leven vorige week maandag, naar nu is het pas bekendgemaakt. „Willem heeft heel veel bete kend voor diverse organisaties op ons eiland, zoals stichting Burghse Dag, VW Schouwen-Duiveland, Ondernemers Vereniging Burgh- Haamstede en de Boerenmarkt," meldt vriendin en mede-organisa tor Margo Grevel. „Hij gaf mensen graag goed advies en leverde daar bij altijd een positieve bijdrage, waar wij hem zeer dankbaar voor zijn. Gouden regel van Willem was: Er gaan veel dingen goed en wat er niet goed gaat, lossen we op!" Voorzitter Tom van Rees van de ondernemersvereniging zegt niet alleen een erelid te verliezen, maar ook een markante man die altijd bereid was te helpen. Van den Akker is naar zijn wens in besloten kring gecremeerd. Ver der wilde hij graag dat iedereen die hem heeft gekend het glas heft om te proosten op het leven. Dat kan zaterdag 31 maart om 11.30 uur tijdens de Dag van het Landschap op De Molenberg. ALMANAK In de krant stond gisteren dat verwilderde duiven in Rilland mogen worden afgeschoten, omdat ze schade veroorzaken aan landbouwgewassen. Bij het besluit van de provincie hoort een kaartje van een tiental per celen waar duiven op de korrel mogen worden genomen. „Volgens mij is er maar één plek waar die jagers naartoe hoeven", merkte een wakkere verslaggever op, nadat hij het kaartje aandachtig had bestu deerd. Hij wees op sectie L, nummer 118 uit het kadaster. Beter bekend als Duiven- hoek. Ook Bizvoor bedrijvenpark GroenLinks voor de insecten Aanmelden voor Koopjesroute ZIERIKZEE Schoolvoetbal komt er aan De gemeente Goes gaat via wel zijnsorganisatie SWVO in gesprek met het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis (ADRZ) over het feit dat taxibusjes ouderen niet meer tot bij de ingang van het ziekenhuis mogen brengen. De SP in Goes kaartte deze kwestie onlangs aan. De partij zegt klachten te ontvangen van ouderen die nu tientallen meters moeten lopen van het taxibusje naar de ingang. Zo werd het ver haal geschetst van een hoogbe jaarde man die daardoor zo uitge put zou zijn geraakt dat hij een paar dagen nodig had om te her stellen van zijn afspraak in het ADRZ in Goes. De SP laat nu weten dat het col lege in gesprek gaat met het zie kenhuis. Een woordvoerster van de gemeente bevestigt dat. „Een datum moet nog worden geprikt, maar het ziekenhuis staat open voor een gesprek." Het ADRZ liet eerder weten dat het een weloverwogen keuze was om de taxibussen niet meer hele maal tot aan de ingang te laten rij den. De veiligheid was in het ge ding. Er zijn vrijwilligers aanwe zig om mensen die slecht ter been zijn vanaf de taxi naar binnen te begeleiden. middels aan de lippen. Sommige zitten echt in zwaar weer door dit beestje." De oesterboorder - een invasieve soort waarnaar nog weinig onder zoek is gedaan - is een slak. „Het gaat om een predator, een roofdier", zegt Hartog. „Hij eet meerdere schelpdieren, maar prefereert oes ters en dan vooral de nieuwe aan was, de kleine oesters. De percelen liggen er vol mee. Het is als een Het water staat de kwekers inmiddels aan de lippen Chinees buffet: als er veel eten ligt, ga je ook veel eten. Zeker de kleine oesters zijn makkelijk aan te boren. De slakken gaan erop zitten en bo ren er met hun tong een gaatje in. Dan maken ze een soort zuur aan waarmee ze het vlees verteren en opzuigen. Als ze vol zitten, gaan ze weg. Maar dan blijft er wel een gaatje achter in het oestertje. Dat heeft een dicht huisje om te kunnen overle ven, dus het sterft." De onderzoekers verwachten het pro bleem niet uit de wereld te kunnen helpen. „We gaan Hij ziet er misschien onschuldig uit, maar schijn bedriegt. De 'Oci- nebrellus inornatus', beter bekend als de Japanse oesterboorder of ste kelhoorn, richt al enkele jaren een waar slagveld aan op de oester- kweekpercelen in de Oosterschelde en de Grevelingen. Op sommige percelen houden tienduizenden exemplaren huis. Vrijwel geen en kele jonge oester ontkomt aan hun vraatzucht. Een ware oesterramp dreigt dus. De hoop is nu gevestigd op een grootscheeps project van de onder zoeksgroep Aquaculture in Delta Areas, van de HZ University of Applied Sciences. Die gaat de ko mende twee jaar, in samenwerking met de Nederlandse Oestervereni ging en twaalf kwekers, kijken hoe de desastreuze effecten van de oes terboorder kunnen worden ver minderd. De noodzaak is groot, beseft pro jectleider Eva Hartog. „De oestersector kampt al een paar met beestje, is nu zaak om hun snel iets aan te reiken, want het water staat de kwekers in- donderdag 15 maart 2018 ii Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE In navolging van de Zie- rikzeese binnenstad krijgt ook bedrijvenpark Zuidhoek een bedrijven investerings zone. Het gemeentebestuur heeft de aanvraag van de ver eniging Bedrijvenpark Zuid goedgekeurd. In een Biz dragen ondernemers via de OZB bij aan collec tieve investeringen, zoals bewaking. Als tweederde van de ondernemers vóór stemt, kan de Biz in januari in werking treden. ZIERIKZEE Jet van Gent, nummer 2 op de lijst van Groen Links, heeft acht grote schilderijen met insecten gemaakt. GroenLinks pleit voor het inzaaien van bloemenranden langs bermen en dijken voor bijen en andere in secten. De expositie is te zien in het campagne- pand van GroenLinks aan de Lange Nobelstraat 5, dat vanaf vrijdag 10 uur is geopend. Zaterdag zijn ook mensen van de bij envereniging present. ZIERIKZEE Tot en met 18 maart kun nen verkopers die mee willen doen aan de Van deur tot deur koopjes route in de wijk Poortam bacht in Zierikzee zich nog aanmelden bij de or ganisatie. De koopjesroute wordt zaterdag 24 maart gehouden, van 9.30 tot 16.30 uur. Wijkbewoners bieden die dag spulletjes te koop aan vanuit hun tuin of garage. Aanmelden via: marikedjong@zee- landnet.nl of facebook. De schoolvoetbaltoer- nooien op Schouwen- Duiveland worden ge houden op de woensda gen 4 en 11 april. De uit- wijkdatum in geval van afgelasting staat op 18 april. Op 4 april treden de jongenselftallen en - zeventallen aan. Een week later zijn de mei denzeventallen aan de beurt. Wie stopt Rob Paardekam Goes Rolf Bosboom - Eva Hartog, projectleider Vlissingen Een aangeboorde platte oester. FOTO PHIEL DE KOEIJER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57