M 4 'Hofleverancier van chemicaliën en medeplichtig aan massamoord Halabja' Zakenman Frans van Anraat en het bedrijf Melspring worden dertig jaar na een aanval met gifgas op Halabja in Irak, aangeklaagd voor medeplichtigheid aan de massamoord op duizenden Koerden. gebruikt kunnen worden voor mosterdgas. Die konden vrij ver handeld worden." Pas toen de Amerikanen alarm sloegen, werden in Europees ver band stappen genomen om regels op te stellen. De gevaarlijkste che micaliën, zoals TDG, werden in Ne derland vergunningsplichtig, zij het dat de lijst beperkt was. Ook na 1984 leverde Melchemie aan Irak. Volgens Melchers' advo caat Arjen Paardekooper ging het om een container met een soort rat- tengif, dat in Italië was geprodu ceerd en rechtstreeks aan Irak werd geleverd. Zijn cliënt wist van die le vering niets af en heeft die laten te rughalen, zegt de advocaat. Het be drijf kreeg daarvoor een boete van 100.000 gulden (45.000 euro). In Nederland woedde ondertus sen een tweestrijd binnen de rege ring. De toenmalige staatssecretaris van Economische Zaken, Frits Bol- kestein, was tegen strengere regel geving vanwege de handelsbelan gen. Slijper: „Hij traineerde, trapte op de rem en wilde het aantal che micaliën beperken. Minister Hans van den Broek van Buitenlandse Zaken was veel meer doordrongen van de ernst van het gebruik van gifgas." Embargo Het was niet verboden om te han delen in chemicaliën. „Maar als de stoffen naar landen gingen die on der een embargo vielen, zoals toen Irak en Iran, dan werd de vergun ning niet afgegeven", zegt Slijper. „Melchemie bediende zich van een driehoekshandel. Ze kochten de chemicaliën in Frankrijk in en ver voerden die via Italië naar Irak. Die kwamen nooit op Nederlands grondgebied. Zo probeerden ze de douane te omzeilen." Melchers gaf in 2006 toe dat zijn producten mogelijk 'misbruikt' zijn voor chemische oorlogsvoering, maar dat dat nooit zijn bedoeling is geweest. Hij betuigde via zijn advo caat Herman Doeleman spijt. Van Anraat, die wordt gezien als de Nederlandse 'Ali Chemicali', is in 2007 veroordeeld tot zeventien Tot 1984waren er geen regels voor export chemicaliën voor mosterdgas Regime „Zonder hen zou het Iraakse re gime nooit haar eigen productieap paraat voor gas hebben kunnen ontwikkelen", stelt advocatenkan toor MM-Law. „Hun medewerking was daarom essentieel voor het ple gen van het bloedbad." Op 16 maart 1988 bombardeerde de Iraakse AT Bij een gifgasaanval in 1988 door de Iraakse luchtmacht op jaar cel. Later bepaalde de recht bank dat hij aan zestien slachtoffers elk 25.000 euro schadevergoeding moest betalen. De bedragen wor den mondjesmaat geïnd. Van Anraat is weer op vrije voe ten, maar het is niet bekend waar hij verblijft. Zijn zoon wil daar niks over zeggen. Op basis van de huidige Iraakse wet kunnen buitenlandse bedrij ven niet aansprakelijk gesteld wor den voor genocide, misdaad tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den. Nu ligt er in Iraaks-Koerdistan een wetsvoorstel, dat slachtoffers die ruimte wél geeft. Dat wordt in mei behandeld. MM-Law: „De Koerdische slacht offers zijn nu vastberaden om een eind te maken aan de straffeloos heid van de Europese bedrijven die medeverantwoordelijk zijn voor deze oorlogsmisdaden." heidsklachten. Ze hebben levens lang problemen aan ogen en lon gen. In Halabja is het sterftecijfer hoog en groeit het aantal gevallen van kanker. Veel vrouwen krijgen miskramen en baby's worden dood of misvormd geboren. Volgens MM-Law werkten de buitenlandse bedrijven willens en wetens mee aan het plan van Sad dam Hoessein om een massamoord te plegen. Mosterdgas Nederlandse bedrijven leverden in de jaren '80 bijna de helft van de grondstoffen voor mosterdgas en zenuwgas in Irak, blijkt uit een VN- rapport. Melchemie, KBS Holland en Frans van Anraat waren de hoofdrolspelers. „Er was toen nog geen chemisch wapenverdrag", zegt Frank Slijper, wapenhandelexpert van vredes organisatie PAX. „Ook in Neder land waren er tot 1984 geen regels voor de export van chemicaliën die Het Amerikaanse advocatenkan toor MM-Law start namens dui zenden overlevenden en nabe staanden een rechtszaak tegen Eu ropese bedrijven, die in de jaren '80 aan Irak chemicaliën, kennis en fa brieken leverden. Ze eisen een schadevergoeding. Twee Duitse be drijven wacht een schadeclaim van 10 miljard dollar. Dat maakten de advocaten gisteren bekend in Ha labja. Irak produceerde tussen 1981 en 2989 zo'n 3.500 ton chemische mid delen (mosterdgas, zenuwgas en mutagenen). Nederlandse bedrij ven en zakenmannen, waren vol gens een VN-rapport hofleveran ciers van chemicaliën. Onder hen waren Van Anraat en het bedrijf Melchemie, dat destijds onder lei ding stond van Hans Melchers en dat nu Melspring heet. luchtmacht de Koerdische stad Ha labja, bij de grens met Iran, met mosterdgas en zenuwgas. Daarbij vielen 5.000 doden en ruim 10.000 gewonden. De massaslachting was onder deel van een groot offensief van Saddam Hoessein tegen de Koer den in Noord-Irak. Gouverneur Ali Hassan al-Majid - bijnaam 'Ali Che micali' - was verantwoordelijk voor de aanval op Halabja. De slachting wordt gezien als een van de wreedste aanvallen met che mische wapens. De overlevenden kampen nog met ernstige gezond- donderdag 15 maart 2018 GO Nederlanders aangeklaagd voor verkoop gif aan Saddam —Frank Slijper, PAX de Koerdische stad Halabja vielen duizenden doden, fotosafp Tonny van der Mee Halabja

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4