De overkant is niet per se groener 5 Bach voegde dit instrument toe om dat dit ten goede kwam aan de ba lans. Het zorgt voor een extra don kere grondtoon en versterkt de basso continuo (begeleidingspartij). „Het originele instrument is gebouwd door Eichentopf en wij huren in En geland een kopie hiervan. De bas- sono grosso, met een prachtige klankkleur, steekt anderhalve meter boven de andere instrumenten uit en wordt bespeeld door Esther van Veen. De pulstoon, een octaaflager in het slotkoor Ruht wohl, zorgt voor een diep menselijke, warm emotio nele ervaring." PROGRAMMA Passionen in Zeeland Britpop Leve de eenvoud Vibrafoon Porgy verwelkomt Mainieri Amsterdam Kleinkunst Festival Nederland kent verschillende kleinkunst- en cabaretfesti vals die dienen als 'kweek vijver'. Het Amsterdams Klein kunst Festival (AKF) is niet het oudste, maar is wel zeer gerenom meerd. En zoals de naam al zegt - het is vooral gericht op kleinkunst. Net als bij Cameretten hoort bij het AKF een tournee voor de geno mineerden. In dit geval zijn het de halve finalisten die elk met een half-uur-programma langs de theaters trekken. En sinds jaar en dag ligt het Zeeuwse podium van AKF in Nieuw- en St Joosland, bij theater De Wegwijzer. Kort door de bocht gezegd (want elke definitie is toch ontoereikend) blijft kleinkunst wat dichter bij de In het echte leven klopt het allemaal niet zo mooi persoonlijke beleving (van artiest én publiek) en focust het wat meer op gevoelens van twijfel en ontred dering. Het aandeel aan liedjes is meestal ook groter dan bij cabaret. Dat laatste genre komt op behoor lijk zelfverzekerde toon eerder met uitgesproken meningen en verlegt de emotie in de richting van erger nissen en frustraties. Neem nu als voorbeeld Marjolein Fokkema, één van de drie halve-fi- nalisten in Nieuw- en St Joosland. Naast ijverig lid van verschillende bandjes is ze ondertussen ook afge studeerd psychologe. In de weten schap houdt ze zich bezig met be- slisbomen, maar in het echte leven klopt het allemaal niet zo mooi. Dat maakt onrustig en onzeker. Wat doet die duif in het trappen huis? Wat maakte die strandwan deling zo ongemakkelijk? Waarom ijsbeert de bovenbuurman onop houdelijk boven haar hoofd? Daar over schrijft en speelt Marjolein wondermooie liedjes in haar half uurtje Woeden. Of het nu is naar iPhone-oortjes, naar zelfvertrouwen, of naar zich zelf: de moderne mens is eigenlijk altijd zoekende. En hij wil erbij ho ren en erbij geweest zijn. Dat alles hebben Michel Tim achter zich gelaten. Wat hen betreft is de over kant niet per se groener, want zij zien al van afstand de rappende hangjongeren en verknipte hip- sters die daar ook zijn. In Wegens succes gestopt brengen Tim Niehe en Michel Doodeman een reeks ab surdistische, snelle sketches over extreme types. Een geboren Am sterdammer en een sportfanaat die de handen in elkaar slaan... Angstzweet De volgorde van de avond ligt niet vast, dus misschien gaat ze wel als eerste de planken op. Maar hier wordt ze als laatste genoemd: San- neke van der Meulen. Een vrouw met veel ervaring, want ondertus sen wat langer met het podium vertrouwd. Al in 2005 werd ze aan genomen op de Popacademie, de laatste jaren was ze betrokken bij de zangtournees van Bert Visscher (met het Noordpool Orkest). Geoe fende stem dus. Haar voorstelling Angstzweet heeft zowel een hoog muziek- als een hoog cabaretge halte. Er is véél om schrik voor te hebben. Diarree krijgen in gezel schap. De pil vergeten. Ongelukkig worden... In totaal zijn er zes halve-finalis- ten, we krijgen ze in Zeeland dus niet allemaal te zien. Op 6 april tre den ze wel alle zes aan in de halve finale in Theater Bellevue te Am sterdam. Tegen die tijd zullen ze gepokt en gemazeld zijn. Met de opgedane spelervaring en met uw respons op hun voorstelling groeien ze deze maand toe naar dat moment van de waarheid. Het AKF doet nog meer. Elk jaar is er ook een 'hommage', waarin bevriende collega's een avond ver zorgen met het repertoire van de laureaat. In 2018 gaat die AKF Hom mage op maandag 26 maart (20.00 uur, DeLaMar Amsterdam) naar de kleinkunst-duizendpoot Herman van Veen. donderdag 15 maart 2018 GO Gerard de Wit speelt klavecimbel, terwijl hij de Johannes Passion diri geert. FOTO M. MODDERMAN 16 maart Johannes Passion: Oostkerk Middelburg, 19.30 uur (Inleiding). Door Dutch Baroque Or- chestra, Dutch Baroque Vocal Consort, o.l.v. Ge rard de Wit. 17 maart Johannes Passion: Hervormde Kerk Kapelle, 19.30 uur. Door Christe lijke Oratoriumvereniging Te Deum Laudamus (COV) o.l.v. Pim Overduin, met medewerking van het Dordts Kamerorkest en Tonnie Nijsse. 18 maart Matthaus Passion: Willibrordusbasiliek Hulst, 14.00 uur. Door Koninklijke Gentse Ora torium Vereniging, Kin derkoor Flanders Boys Choir en orkest La Passi- one, o.l.v. Luc Anthonis. 24 maart Matthaus Passion: Sint Baafskerk Aarden burg, 14.00 uur. Door Ne derlandse Bachvereni- ging en Kampen Boys Choir, o.l.v. Jos van Veld hoven. 28 maart Johannes Passion: Grote kerk Terneuzen 20.00 uur. Door Bach- koor GentAsaf-koor en TY Kamerorkest, o.l.v. Steve De Veirman. 30 maart Johannes Passion: Middelburg, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Door Koninklijke Oratori umvereniging Middelburg en Het Nationaal Symfo nisch Kamerorkest, o.l.v. Arno van Wijk. De pubrock band Dr Feelgood staat symbool voor de manier waarop En geland een ant woord vond op de Amerikaanse rock- 'n-roll en blues. De geboorte van de Britpop met bands als The Beatles, StonesAnimals, en Kinks dreigde begin jaren zeventig te verzanden in symfo nische- en psyche delische rock. Dr Feelgood kwam met een rechttoe recht aan antwoord. Een ode aan de drie akkoorden en de eenvoud, een op maat voor de punk en terug naar de pubs en kleine clubs. Zaterdag 17 maart, De Spot Mid delburg, 20.30 uur Tachtig jaar is hij bijna, Mike Mainieri. Toch staat stoppen voorlopig nog niet in het woordenboek van de New Yorkse vibrafonist. Sterker nog, in maart is hij in Nederland voor een reeks concerten. Ook in Terneuzen treedt hij op, met gi tarist Marnix Busstra en diens nieuwe band. Na het horen van de cd van het ge zelschap, stelde Mai nieri voor om samen een serie optredens te geven. Voor de liefhebber een must, want het zou een van de laatste keren kun nen zijn dat Mainieri naar Nederland komt. Woe 21 mrt, Porgy and Bess Terneuzen, 20.00 uur De grens tussen cabaret en klein kunst is dun en vaag. Het Amster dams Kleinkunst Festival (AKF) is er voor beide. Maar het aandeel kleinkunst overheerst meestal lichtjes. Willem Nijssen Amsterdam Kleinkunst Festival, De Wegwijzer Nieuw- en St Joos land, morgen, aanvang 20.30 uur. Sanneke van der Meulen, Michel Doodeman en Tim Niehe en Marjo lein Fokkema (vlnr) hebben de halve finale van het Kleinkunst Festival gehaald en staan met hun show in De Wegwijzer, fotos angelapondaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49