r 3 Ky Een goed gevoel Nieuw schrijversduo De 'broertjes' Fratelli Miljardenindustrie WO I als inspiratie Kookboek Thriller Muziek Non-fictie het RENS SCHOT het besluit Fokje in verband te bren gen met een spionagecomplot dat zich in die tijd van de Eerste Wereld oorlog manifesteerde: In Londen do ken gedetailleerde tekeningen op van de Duitse onderzeeër UB-30, het pronkstuk van de Duitse marine. Compleet met tekeningen van Duitse vliegvelden op Belgisch grondgebied. Hoe kwamen die docu menten daar? Was Vlissingen het broeinest van spionage? En van waar uit werden die acties gecoördineerd? Misschien wel vanuit een instituut dat model stond voor dienstbaarheid en hulp? Was Fokje Pasma met haar Moederhuis de doopsgezinde spin in het spionage web tegen de overheer sing door de Pruisen? Schot: „Met de inbreng van die fictie wilde ik Fokje voor een hartverscheurende keus plaatsen: principes of praktijk; mo raal of overleven. De neutraliteit van Nederland staat op het spel. Maar hoe verhoudt zich dat tot het geloof van Fokje. Doopsgezind zijn staat voor pacifisme: Leven met liefde. Zonder wapens." Verslaggever Om Fokje aan het praten te krijgen, confronteert de schrijver/regisseur haar in de voorstelling met een ver slaggever die graag haar levensver haal wil optekenen. De rollen van Fokje en de verslaggever worden ge speeld door Diane Nijweide en Ron van der Schelde. Het toeval wil dat Nijweide zelf ook geruime tijd in Friesland heeft doorgebracht. Zij heeft daar nog aardig wat contacten en heeft veel moeite gedaan om Het Moederhuis ook in Friesland te kun nen opvoeren. Dat gebeurt in het ka der Leeuwarden-Friesland Culturele Hoofdstad van Europa 2018: Op 14 en 15 april in Instituut Tresoar in Leeu warden. Sinds oktober 2017 is daar ook de permanente tentoonstelling te zien over Pieter Jelles Troelstra, die eerste vrijer van Fokje Pasma. donderdag 15 maart 2018 GO EAT HAPP Snelle gerechten voor bewuste eters: dat biedt Eat Happy van Me- lissa Hemsley. De helft van het zussenduo Hemsley Hemsley, die een tv-pro- gramma hebben en een café in het beroemde Lon- dense warenhuis Selfridges, maakte een solo-kookboek met gezonde feelgood-ge- rechten die je binnen een halfuur op tafel tovert. Van ontbijt tot bijgerecht - de foto's doen je het water in de mond lopen. Verschenen bij Fontaine, €29,95 Wandelend met hun hond en babbelend over een verdwenen Duitse politica die haar verleden »s»^ bij elkaar verzonnen had, ontstond als vanzelf een plot. Een nieuw schrijvers duo was geboren. Annejet van der Zijl - geliefd als non-fictieauteur - en haar man Jo Simons schreven samen een spannende roman: De val van Annika S. Verschenen bij The House of Books, €19,99 DE VAL VAN ANNIKA S. SIMONS& VAN DERZIJL Nee, ze zijn niet écht broers. Jon, Barry en Mince Fratelli, de bandleden van The Fra- tellis, namen voor de grap dezelfde achter naam aan. De Schotse band werd met het de buutalbum Costello Music bekend door de hit Chelsea Dagger. De vrolijke en aanste kelijke nieuwe plaat In Your Own Sweet Time is alweer hun vijfde. Verschijnt morgen bij Cooking Vinyl, €15,99 We smeren ons een ongeluk, maar of dat nou écht zo goed is voor onze huid? Dat is de vraag. In Het antirimpelcom- plex. De achterkant van de cosmetica-industrie laat Robin van Wechem de wer king van cosmetica zien, maar vooral van de miljardenindustrie er achter. Want wat zit er eigenlijk in al die potjes, en waarom betalen we daar ook nog zoveel voor? Verschijnt volgende week bij Balans, €19,99 RIMPEL COMPLEX Rens Schot liet zich als tekstschrijver en regis seur vaker inspireren door de situatie tijdens de Eerste Wereldoorlog in het grensgebied tus sen Zeeland en België. Hij schreef in 2014 het stuk De Draad, over de draad versperring onder hoog spanning die door het Duitse leger werd aange bracht tegen vluchtende Belgische oorlogsvrijwilli gers en spionnen. Ac teurs waren Oscar Pos- tema en Annemarike Rui tenbeek; Bram Kwekke- boom voerde de regie. Ook schreef en regis seerde Schot de mono loog De Maagd, over een Zeeuwse soldaat, één van de velen die in die oorlogsperiode geïnter neerd werden om ingezet te worden zodra de situa tie dat vereiste. Die rol werd vertolkt door Mels Hoogenboom. Diane Nijweide is Fokje Pasma en Ron van der Schede verslagge ver in het toneelstuk Het Moederhuis. FOTO BRAM VAN BELZEN zoekt haar eigen weg Het Moederhuis gaat zaterdag 17 maart in première in Theater Spoet nik in Vlissingen. Daarna uitvoeringen op: zo 18 mrt (matinee), za 24 mrt, zo 25 mrt (matinee), vr 6 april en za 7 april. Aanvang 's avonds 20.30 uur, matinees 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47