Bondscoach geeft zelf het Zeeuws korfbalteam vorm 'ledereen gaat neer' Voorzitter Willy Schram zwaait na 25 edities van de Zwinstedenloop af 13 zu Oranje gaat - net als in voor gaande jaren - op tournee. De This is Korfball Tour 2018 voert de internationals langs vijf plekken, verspreid over Nederland. Half april begint het keurkorps van bondscoach Wim Scholtmeijer met een bezoek aan Leeuwarden. Zeeuws-Vlaanderen is als tweede aan de beurt. „Vorig jaar was het Nederlands team bij Ondo in Sint-Laurens", vertelt Martijn Dobbelaar van de Terneuzense vereniging Luctor. „Daarna hebben we, samen met Zaamslag en BKC, gedacht: 'We dienen ook een verzoek in, we proberen het gewoon'. We waren eigenlijk best verbaasd dat er 'ja' werd gezegd. Maar ik begreep dat ze bij de bond, het KNKV, net zo verbaasd waren over onze aan melding. 'Uit die hoek van het land hadden we het nooit ver wacht', kreeg ik te horen." Het Nederlands team strijkt op dinsdag 24 april neer in Terneu zen. 's Middags worden in sport centrum Vliegende Vaart clinics gegeven voor scheidsrechters en trainers, 's Avonds speelt Oranje een vriendschappelijk duel van viermaal 15 minuten zuivere speeltijd. Elk kwartier is er een andere ploeg als tegenstander; eerst een Zeeuws-Vlaamse selec tie, vervolgens een Bevelandse se lectie, dan een Walcherse selectie en uiteindelijk een Zeeuwse se lectie. Dobbelaar: „In die eerste drie kwartiertjes is het de bedoe ling dat van elke club uit de pro vincie minstens één iemand mee doet. Wim Scholtmeijer stelt daarna zelf de Zeeuwse selectie samen. Hij zoekt de sterksten bij elkaar en laat die nog een keer te gen Oranje uitkomen." Een dag later zijn wederom cli nics. In Zaamslag voor trainers en in Terneuzen voor basisschool leerlingen. Op het strand van Breskens zal ook nog een beach- korfbaltoernooi gehouden wor den. „We zullen overal flyers uit delen voor de drie verenigingen die dit organiseren. We hopen dat de jeugd in Zeeuws-Vlaanderen ziet hoe mooi deze sport is en dat we met de verenigingen weer iets kunnen groeien. Samen hebben we nu ongeveer 300 leden." Via de website van Luctor kun nen geïnteresseerden zich aan melden voor de diverse clinics. Ook is de voorverkoop bezig voor de oefenwedstrijd van Oranje. Kaartjes kosten 3 euro. De organi satie rekent op zo'n 500 toeschou- reiding is ongeveer zeven weken geleden begonnen. In de laatste week doe ik het wat rustiger aan, zodat ik tijdens het toernooi alles kan geven." Vier kickboksers vechten in Turnhout om een ticket voor Kun- lun Fight in China, een toernooi- cylcus die een jaar duurt. Karkach moet het zaterdag opnemen tegen een Egyptenaar die woonachtig is in Gent: Sabria Bhenia. Wint Kar kach van hem, dan bereikt hij de finale waarin Engin Kutuk of Lom-Ali Eskiev wacht. „Ik ben al leen maar bezig met de partij tegen Bhenia. Aan een eventuele finale denk ik niet eens", zegt Karkach, die videobeelden heeft bekeken van Bhenia. „Maar ik ga vooral uit van eigen kracht. Zoals altijd." Pittig wordt het sowieso. Een partij telt drie ronden van drie mi nuten. Karkach: „Een jaar geleden bokste ik in Brussel een toernooi als B-klassebokser en won ik de fi nale. Als je de eerste partij goed doorkomt en niet te veel pijntjes hebt opgelopen, kun je voor de fi nale de knop gemakkelijker om zetten." Wereldtitel Karkach komt nog maar net kijken in de A-klasse. De tegenstanders van zaterdag hebben op dat niveau meer ervaring dan hij. Maar de Zeeuw voelt zich sterk. De wereld titel die hij in november pakte en zijn zege tijdens het Glory-event in Rotterdam hebben hem in een flow gebracht. „Er is ook wel een beetje druk", bekent Karkach. „Ik merk dat mensen nu wel een be paalde verwachting van me heb ben. Enerzijds is dat lastig, maar aan de andere kant werkt het ook heel motiverend voor me. Ik wil presteren en wedstrijden win nen." „Ik ben er vanaf de eerste editie in 1994 bij. We zijn destijds met een groepje begonnen. Ik ben de laatste die daarvan overgebleven is", ver telt de inwoner van Sluis. „Na ver loop van tijd ga je wel denken: hoe lang wil ik dit nog doen? Maar zo lang je er plezier in hebt, is dat goed. Uiteindelijk heb ik twee jaar gele den gezegd: Ik doe het nog tot de 25ste keer en daarna is het genoeg. Tijd voor nieuwe mensen." Het is moeilijk gebleken jonge bestuursleden te vinden, iets dat Schram graag wilde. Een nieuwe voorzitter kwam wel snel in beeld: Angelo Grahame. Hij zit nu ook al in het bestuur. In 25 jaar is de Zwinstedenloop uitgegroeid van een kleine wed strijd tot een aanzienlijk evene ment. Vooral Belgen komen erop af, sinds jaar en dag. Schram: „Sluis is toeristisch en tijdens de wedstrijd zijn de winkels open. Dat trekt veel mensen uit Vlaanderen. In veel au to's zit maar één atleet en die neemt dan drie anderen mee die komen winkelen." Van boven de Westerschelde en uit de rest van Nederland is er min der animo. „Het bijzondere is dat er best nog wat atleten van elders kwa men toen de boot nog voer", zegt Schram. „Sinds de tunnel er is, is dat teruggelopen. Raar hè? Je zou pre cies het omgekeerde verwachten." Voor de wedstrijden van zondag (5,10 en 21,1 kilometer en kidsrun) zijn er zo'n 700 voorinschrijvingen. Schram verwacht uiteindelijk rond de 1200 uit te komen. Alle hardlo pers krijgen een medaille die aan het jubileum herinnert. „We doen liever iets voor de deelnemers dan dat we zelf op de voorgrond tre den", aldus Schram. De start van de halve marathon is om 13.00 uur. De hardlopers maken eerst een rondje door het winkelge bied van Sluis, om vervolgens langs de Damse Vaart af te zakken naar België. Na het keerpunt lopen ze weer langs het water terug. donderdag 15 maart 2018 Zeeuws voetbal Roeland van Vliet Terneuzen Het programma van het be zoek van het Nederlands korf balteam aan Terneuzen, Zaam- slag en Breskens is rond. In twee dagen (24 en 25 april) moet de sport in Zeeuws- Vlaanderen weer op de kaart worden gezet. In 2017 was het Nederlands team, met hier Laurens Leeu wenhoek, te gast in Sint-Lau- rens. foto ruben oreel Bij de 25ste editie van de Zwin stedenloop, een halve marathon over Nederlands en Belgisch grondgebied, komt er een einde aan een tijdperk: Willy Schram is voor de laatste keer bij de grensoverschrijdende hardloop wedstrijd betrokken. Zondag, na de wedstrijd, zwaait hij af als voorzitter van de organiserende stichting Zwinsteden. Roeland van Vliet Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41