5 Documentaire over kapelletjes langs Duitse Autobahn Langs de Duitse Autobahn staan kapelletjes met wensboeken waarin reizigers ontboezemingen kunnen achterlaten. De documentaire die Elsbeth Fraanje erover maakte, werd bekroond met een Gouden Kalf. Haar ouders komen uit Axel en Zaamslag, zelf heeft ze nooit in Zee land gewoond. Film maakster Elsbeth Fraanje komt wel regelmatig voor familiebezoek vanuit Gouda naar Zeeland. Dinsdag is ze in Middel burg, maar dat heeft een andere reden. Cinema Middelburg ver toont dan voor de derde keer (ook morgen en maandag) de docu mentaire Snelwegkerk. Daarvoor kreeg Fraanje tijdens het afgelo pen Nederlands Film Festival het Gouden Kalf voor beste korte do cumentaire. Na afloop gaat ze in gesprek met het publiek. De prachtige film levert zonder twijfel genoeg gespreksstof op. In Snelwegkerk is Fraanje op onder zoek gegaan naar een merkwaar dig fenomeen dat haar enkele ja ren geleden opviel: kapelletjes die in Duitsland op parkeerplaatsen naast de Autobahn staan. Jaarlijks blijken ze door twee miljoen men sen te worden bezocht. „Ik ben ge raakt door wat mensen daar ach terlaten. En dat in combinatie met de plek. Een parkeerplaats, vaak een beetje viezig, waar je even stopt om te plassen en een slappe kop koffie te kopen. Ik ontdekte dat mensen daar vaak iets heel we zenlijks over zichzelf opschrijven." Dat gebeurt in de zogeheten wensboeken die in zo'n kapel lig gen. De ene keer is het niet meer dan 'Vandaag drie punten tegen die rot-Bayern, lieve voetbal-God', of'Dank u dat ik de beste seks ter wereld heb'. Maar er zijn ook men sen die hun hart uitstorten. Zoals een Vlaamse vrouw die haar ster vende man verzorgt. Een ge trouwde vrouw die worstelt met seksuele verlangens naar een an dere vrouw. En een stoere vracht wagenchauffeur, met zijn bijnaam Zahnfee (tandenfee) getatoeëerd op de handen waarmee hij ande ren op hun gebit slaat, die treurt om een vriend die is omgekomen bij een verkeersongeval. „Mijn films beginnen vaak met iets waarover ik me verwonder", vertelt Fraanje. „Iets waar ik tegen aan loopt. Ik vond dit zoiets geks, de absurditeit van een kapel bij de snelweg. Twee tegenstrijdige we relden bij elkaar. Het is een con trast dat je niet verwacht. Dan ga ik verder kijken. Ik las die boeken en ik dacht: 'Het moet niet over die kerken gaan, maar over de bezoe kers.' Dat zijn lang niet altijd men sen die op zoek zijn naar iets god delijks. Het zijn mensen die ge kend willen worden. Kennelijk heeft het schrijven in dat boek iets troostrijks, hoe gek het ook is. Het geeft verlichting, het is anoniem, daardoor durven ze het ook achter te laten." Fraanje postte twee keer een week lang bij de snelwegkerken om mensen aan te spreken. Ze hing er ook briefjes op met de vraag contact met haar op te ne men. Daar werd verrassend goed op gereageerd. „Veel mensen von den het fijn dat ik ze aansprak, ter wijl je denkt dat ze gebaat zijn bij anonimiteit." Snelwegkerk is geen loodzware film geworden. Dat komt onder meer doordat Fraanje twee oudere vrouwen volgde die een kapel schoonmaken. „Je zou misschien een heel serieuze film verwachten, maar er zit ook veel humor in. Ik Ik vond dit zoiets geks, een kapel bij de snelweg vind de balans belangrijk. Die twee schoonmaakdames lopen daar een beetje te mopperen. Ze doen mij denken aan de opaatjes in de Muppet Show. Ik hou er zelf erg van als er een beetje lucht zit in een documentaire. Af en toe een knipoog. Het hoeft niet alleen maar serieus te zijn. Er mag ook worden gelachen." 112 NIEUWS Aanhoudingen na drugvondst Gewonde bij metaalbedrijf Meisje met glas geslagen donderdag 15 maart 2018 PC Even parkeren om te plassen en te biechten r Frank 'Zahnfee' in de cabine van zijn vrachtwagen. Beeld uit Snelwegkerk. foto's elsbeth fraanje Ernst Jan Rozendaal Middelburg Filmmaakster Elsbeth Fraanje bij een Autobahnkirche (oftewel snelwegkerk). - Elsbeth Fraanje, filmmaakster De documentaire Snelwegkerk is vrijdag (16.30 uur), maandag (14.00 uur) en dinsdag (20.00 uur) te zien in Cinema Middelburg. VLISSINGEN De politie heeft dinsdagavond in Vlis- singen twee mannen aan gehouden, nadat in hun auto een flinke hoeveelheid hennep was aangetroffen. Tijdens het controleren van de auto waar vier mannen in zaten en de fouillering van de mannen werden twee middelgrote zakken met hennep gevonden, twee gripzakjes met crack en een brokje hasj. Ook werden nog een wietver- kruimelaar een weeg schaaltje, enkele honder den euro's, een mes en twee simkaarten in beslag genomen. Twee van de vier mannen werden aangehou den op verdenking van drugshandel. Het ging om een 20-jarige man uit de gemeente Vlissingen en een 18-jarige man uit Baarle-Nassau. Beiden werden voor verhoor en onderzoek overgebracht naar het politiecellencom plex. NIEUWDORP Bij metaalbe drijf Pacorini Metals aan de Monacoweg in Nieuwdorp is gisteren iemand ernstig gewond geraakt, vermoe delijk bij een bedrijfsonge val. Het slachtoffer werd per traumahelikopter naar een ziekenhuis gebracht. Over de aard van het letsel was niets bekend. Het be drijf wilde geen reactie ge ven op het ongeval. „Ze hebben wel andere dingen aan het hoofd", aldus een werknemer. HULST De politie zoekt ge tuigen van een mishande ling afgelopen maandag bij het busstation in de Zand straat in Hulst. Een meisje werd rond 20.45 uur met een glas op het hoofd geslagen en ook nog geschopt en geslagen. Verder werd de mobiele te lefoon van het slachtoffer vernield. De politie roept mensen die mogelijk iets hebben ge zien op, zich te melden via telefoonnummer 0900- 8844, onder vermelding van het zaaknummer: 2018058765.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33