Cursus Avatar kostte Vlissingen 2.408euro Als je niets doet, is het einde verhaal 3 niet het wondermiddel ver zinnen waardoor er over tien jaar geen één oesterboorder in de Oosterschelde leeft. Die illusie hebben we abso luut niet", zegt Hartog. „We hopen de sector wel hand vatten aan te reiken waarvan wij zeggen: als jullie die toe passen, vergroot je kans dat meer jonge oesters overle ven." Het kan dan bijvoorbeeld gaan om de manier waarop het perceel schoon wordt ge houden, of hoe het aantal nakomelingen van de hoor der kan worden beperkt. „Want dat betekent ook minder mondjes die moeten eten", zegt Hartog. „Als we alle factoren een beetje aan pakken, kunnen we mis schien wel een heel eind ko men." De onderzoekers gaan tes ten doen in het laborato rium. Als die succesvol zijn, wordt gekeken of ze ook in de praktijk werken. Dat is niet vanzelfsprekend, leren eerste proefjes. „Daaruit blijkt dat oesterboorders in gevangenschap toch iets an der gedrag vertonen dan in de natuur." Het project wordt financieel onder steund door het Na tionaal Regieorgaan Praktijkgericht On derzoek SIA. Het werd zelfs als beste van alle 21 hbo- aanvragen beoor deeld. „Onze kracht is de urgen tie van het project", verklaart Hartog het resultaat. „We proberen echt iets aan te pakken wat heel erg leeft en hebben intern daar ook de juiste mensen op gezet." Bovendien zijn de kosten inder daad betaald door de gemeente: 2.408,70 euro. Op de nota's die hiervan nog bestaan, staat de handtekening van Dorthe Schip perheijn, aldus de gemeente. Schipperheijn is actief binnen Avatar, een Scientology Kerk-ach- tige beweging. Zij is een zoge noemde wizard en mag cursussen geven. Zij trachtte in haar tijd als gemeentesecretaris van Vlissingen ambtenaren te interesseren voor Avatar. Mede daardoor werd haar positie uiteindelijk onhoudbaar, meldde de PZC destijds al. Onder nemingsraad en vakbonden zeg den het vertrouwen in haar op en in 2007 werd zij ontslagen. In een artikel in NRC van afgelo pen zaterdag over de invloed van Avatar in het openbaar bestuur ontkent Schipperheijn dat zij amb tenaren onder druk heeft gezet en op kosten van de gemeente heeft doorgestuurd naar cursussen. Op verzoek van de PZC en NRC heeft de gemeente Vlissingen dit uitgezocht. Daaruit blijkt dat in maart 2007 wel degelijk een amb tenaar naar een Avatar Training is geweest en dat de gemeente die heeft betaald. De cursus werd ge geven door Aerts Organisatie Ad- We wisten niet dat Dorthe Schipperheijn ambtenaren onder druk zette vies in Soest. Voormalig hoofd be stuurszaken van Vlissingen fac 't Hart gaf in NRC al toe dat hij die ambtenaar was. De gemeente heeft het artikel in NRC bestudeerd. „We wisten niet dat Dorthe Schipperheijn ambte naren onder druk zette. Of het col lege dat destijds wist en er actie op heeft ondernemen, kunnen we in de archieven niet vinden", laat woordvoerster Mirjam Jongejan namens het college van B en W weten. Belang De gemeente heeft ook nergens kunnen terugvinden dat meer ambtenaren een Avatar Training hebben gevolgd, zegt Jongejan. Toen niet en nu niet. „We hebben er geen behoefte aan daar nu nog verder naar te kijken. We hebben het artikel voor kennisgeving aan genomen. Wat is gebeurd, is heel lang geleden en niet meer aan de orde." Avatar wizards hebben er persoonlijk een financieel belang bij om cursussen te laten geven. Zij verdienen daar zelf ook aan. Vlissingen is echter niet van plan Wat is gebeurd, is heel lang geleden en niet meer aan de orde het bedrag van die ene cursus als nog bij haar terug te vorderen, stelt Jongejan. Ook met het artikel in NRC ge beurt verder niets meer. donderdag 15 maart 2018 de oesterboorder? Danny Nelis: „Dit heb ik nog nooit meegemaakt." archieffoto marcelledavidse Een oester boorder. „De oesterboorder is een gigantisch probleem", zegt Danny Nelis, kweker uit Yerseke. „We kunnen eigenlijk geen oesters meer kweken op de normale manier. We hadden een hoop hectares, maar het is op het moment niet meer rendabel. Al je percelen zijn op den duur leeg." Het is vooralsnog vechten tegen de bierkaai. „Je bent steeds maar aan het vissen, maar er komt bijna niets meer boven water. Alleen nog troep. Die jonge oesters worden als eerste opgevreten. Ik ben al lang oesterkwe ker, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." Nelis is blij met het onderzoek van de HZ. „We moeten leren leven met de oesterboorder, maar dat valt niet mee. Ik zie nog niet zo snel een oplossing. Maar als je niets doet, is het gewoon einde verhaal voor je bedrijf. Dat is wel triest." Nelis is met de Oesterbaron actief op de Ooster schelde; zijn collega Jean Dhooge van de Oesterij in Yer seke op de Grevelingen. „Daar is de schade nu nog min der, maar met de nadruk op 'nog'. In de Oosterschelde is het heel snel gegaan. We moeten reëel zijn: in de Gre velingen kan het binnen vijfjaar misschien wel net zo erg zijn. Dus moet je tijdig serieuze maatregelen nemen." De hoop is vooral dat de boosdoener kan worden be teugeld, zegt Dhooge. „Het gaat ons niet lukken om de oesterboorder helemaal weg te krijgen. Daarom is het belangrijk om samen met de HZ te kijken: hoe kunnen we die inperken en ermee leren leven? Vervolgens kun je daar in je kweek rekening mee houden." „Eet de oesterboorder oesters van een bepaalde grootte minder snel? Zijn creuses meer in trek dan de platte oesters? Hoe kun je de oesterboorder weg lokken van zijn prooi? Dat zijn allemaal interes sante vragen, waarbij de HZ ons absoluut van dienst kan zijn", zegt Dhooge. „Dat kan ons helpen om onze toekomst vei lig te stellen." De kweker heeft het volste ver trouwen in de onderzoekers. „Dat komt vooral doordat het contact goed is en dat we zien dat ze heel erg op de praktijk gericht zijn. Dat is wel heel belangrijk, zodat ze niet iets gaan onder zoeken waar je in de praktijk weinig aan hebt." De gemeente Vlissingen heeft geen enkele aanwijzing gevon den dat meer ambtenaren naar Avatar Trainingen zijn gestuurd toen Dorthe Schipperheijn ge meentesecretaris was. Een woordvoerster bevestigt wel dat één ambtenaar door haar naar zo'n cursus is gestuurd. Ab van der Sluis Vlissingen - Mirjam Jongejan, Vlissingen - Mirjam Jongejan, woordvoerder gemeente Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31