Serena Williams wil vooral Court passeren Ireen Wüst, onze beste olympiër, zit weer zonder ploeg 25 Heiner leidt bij EK Finn Jakobsen wint Nokere Koerse Russische club voor Abbingh UITSLAGEN Raar maar waar: Ireen Wüst, de meest succesvolle Nederlandse olympiër ooit, zit binnenkort niet voor het eerst zonder sponsor en ploeg. Hoe kan dat? Waar Sven Kramer, dat andere schaatsicoon, in zijn carrière nog nooit één tel wakker heeft gelegen van onzekerheid over een ploeg, sponsor of salaris, overkomt het de meest succesvolle Nederlandse olympiër Ireen Wüst nu voor de derde keer. Waarin zit hem dat verschil? Vier visies. „Ireen Wüst wint elk seizoen een grote prijs. Aan haar capaciteiten of leeftijd (31 jaar, red.) kan het nóóit liggen. Het enige dat niet voor haar spreekt, is hoe het het af gelopen seizoen ging in die ploeg van haar, Justlease.nl. Dat was geen team, dat zag iedereen. Waar Sven Kramer bij Lotto-Jumbo zijn jongere ploeggenoot Patrick Roest omarmt, op het schild hijst en al tijd samen met hem traint, deden Wüst en teamgenoot Antoinette de Jong veel apart. Coach Rutger Tijssen heeft dat niet goed kunnen managen. „Wat ik ook zie, als je Wüst ver gelijkt met Kramer: Kramer be heerst het als geen ander om op het juiste niveau te communiceren met een sponsor. Hij voelt aan wat er bij komt kijken, hoe je een rela tie aangaat en onderhoudt. Dit was Kramer nooit overkomen. Maar we moeten geen paniek zaaien. Het is pas maart. Als Ireen in december nog zonder sponsor zit, heeft ze een probleem." „Voor de derde keer moet Ireen gaan leuren voor een sponsor, ter wijl ze wéér gewoon heeft gele verd. Als enige van haar ploeg won ze olympisch goud. Het enige dat ik kan bedenken, is dat het mis schien komt door haar goeiigheid. Op zich de best denkbare eigen schap, maar niet in de harde, com merciële schaatswereld. Ze wil het goed doen voor iedereen, vergeet soms zichzelf en laat dan over zich heen lopen. Het verschil met Sven Kramer is dat die alles regelt en bepaalt. Ireen laat zich nu eigenlijk te grazen nemen door mensen die haar hebben gebruikt. Dat zou niet zo moeten zijn." „Ik begrijp totaal niet wat hier ge beurt. Ireen is een fantastische ambassadrice van de sport, die nog zeker vijf tot zeven jaar van waarde is. Ze is een icoon ter grootte van 'Ard en Keessie' en Sven Kramer. Als ze al inboet qua prestaties - het is menselijk om op enig moment over je hoogtepunt heen te zijn - dan blijft ze een boegbeeld van het schaatsen. „Geef haar een andere rol in het team, als begeleider of mentor, of laat haar lezingen geven bij bedrij ven. Bovendien is ze fatsoenlijk, beleefd. Veel bedrijven, zoals ban ken of verzekeraars, spreekt dat juist aan. Ik kan me niet voorstel len dat er geen bedrijven zijn die zich niet aan haar willen verbin den. Ik ken Ireen niet als lastig, maar al zou ze dat zijn: welke top sporter is dat niet? Johan Cruyff was soms ook lastig, Sven Kramer kan ook hartstikke lastig zijn." „Feit is wel dat het commerciële verschil tussen mannen en vrou wen in het schaatsen nog steeds groot is. In handbal en hockey is dat niet zo, maar naar mannen- schaatsen kijken nog meer men sen dan naar vrouwenschaatsen. Toen Ireen Wüst drie jaar geleden Team4Gold oprichtte, was ik dichtbij een goede deal voor haar team. Dat was een grote, serieuze partij, maar het ging op het laatste moment niet door omdat de raad van commissarissen van het be drijf besloot niet zo'n bedrag in het schaatsen te kunnen stoppen. Er is dus best interesse. „Aan Wüst kan het niet liggen. Ze is weliswaar niet van de grach tengordel, maar wel van heel Ne derland. Volgens mij is zij ook de dupe van het systeem in het schaatsen. Dat heeft zich de afge lopen tijd omringd met gelukzoe kers, die voor een paar ton een ploeg beginnen, snel willen sco ren, maar intrinsiek niet gemoti veerd zijn om iets wezenlijks te doen voor de sport of de atleet. Dat verwijt is de KNSB te maken. Die lukt het maar niet om een duur zame structuur te bouwen, die waarde vertegenwoordigt." Marcella Mesker, tenniscommenta- tor van de NOS en FOX Sports, heeft zo haar idee wanneer 'het ver haal' voor Serena Williams af zou zijn. „Het draait haar alleen nog om Grand Slam-titels. Ze wordt door haar omgeving en in eigen land erg gepusht om Margaret Court voor eens en voor altijd van de troon te stoten." Court won met haar 24 Grand Slams één titel meer dan Williams, maar wat bovenal meespeelt is het sentiment. De inmiddels 75-jarige Court heeft bakken met kritiek ge oogst door homofobe uitlatingen en vernietigende uitspraken over het 'oersaaie' vrouwentennis. Mesker: „Court is een zeer tradi tionele en conservatieve vrouw die lelijke dingen heeft gezegd over ho mo's en vrouwen. En juist bij Se rena is de laatste jaren het histo risch besef gegroeid. Bewust van haar status, haar huidskleur, haar vrouw-zijn. Ik heb zeker in de be ginfase van haar carrière bij pers conferenties gezeten dat er geen zinnig woord uitkwam, maar in middels heeft ze vaker een sterk verhaal. Ze heeft veel meer haar voortrekkersrol gepakt. In de Ver enigde Staten is de hele metoo-dis- cussie nog veel groter dan hier en ik denk dat die bewegingen voor Se rena een extra drijfveer zijn." Niettemin schrok Mesker zich kapot toen ze de vedette vorige maand in de Fed Cup in actie zag: te zwaar, niet fit, een gigantische fy sieke achterstand kortom. Maar in de weken daarna heeft ze hard ge traind, denkt de commentator te zien aan haar verschijning deze week op Indian Wells. Ze is be nieuwd of de vedette het zware werk kan opbrengen om terug te keren in de top. „Bij de mannen is het Roger Federer gelukt. Met hem vergeleken ligt Serena nog een straatlengte achter. Ze moet het echt nog laten zien. Maar ik heb het idee dat ze het wil." donderdag 15 maart 2018 PC ZEILEN Nicholas Heiner heeft na zes races de lei ding bij het EK Finn in het Spaanse Cadiz. De Neder lander won bij een stevige wind de vierde race, werd zeventiende in de vijfde en vijfde in de zesde race. Die zeventiende plaats telt als aftrekresultaat, waardoor Heiner met 16 punten de koppositie inneemt. Hij werd vier jaar geleden we reldkampioen in de Laser. WIELRENNEN Fabio Ja kobsen (foto), een Neder landse neoprof, heeft de 73ste editie van de Vlaamse wielerkoers No kere Koerse gewonnen. De 21-jarige renner uit de Bel gische ploeg Quick-Step was na 191,1 kilometer van Deinze naar Kruishoutem verreweg de snelste in de sprint van een omvangrijke kopgroep. HANDBAL Lois Abbingh heeft voor volgend seizoen een nieuwe club gevonden. De international, op het af gelopen WK goed voor 58 doelpunten voor Oranje, gaat aan de slag bij de Russische topclub Rostov- Don. Abbingh komt nu nog uit voor het Franse Issy Paris. De Groningse speelde ook al in Duitsland en in Roemenië. Skiën Wereldbekerfinale Are (Zwe) Mannen, afdaling: 1. Kriechmayr (Oos), Mayer (Oos) 1.20,21,3. Feuz (Zwi) +0,04. Eindstand: 1. Feuz 682, 2. Svindal (Noo) 612,3. Pres sen (Dui) 446. Vrouwen, afdaling: 1. Vonn (VS) 55,65,2. Goggia (Ita) +0,06, 3. McKennis (VS) +0,28. Eindstand: 1. Goggia 509, 2. Vonn 506,3. Weirather (Lie) 394. Tennis Indian Wells (VS) Mannen, 3de ronde: Querrey (VS/18) - Bhambri (Ina) 6-7 (4) 6-4 6-4, Baghdatis (Cyp) - Sela (Isr) 7-6 (5) 6-4, Lopez (Spa/28) - Soek (VS/8) 7-6 (6) 4-6 6-4. Vrouwen, 4de ronde: V. Williams (VS/8) - Sevastova (Let/21) 7-6 (6) 6-4, Suarez Navarro (Spa/27) - Col- lins (VS) 6-2 6-4, Kasatkina (Rus/20) - Wozniacki (Den/2) 6-4 7-5, Kerber (Dui/10) - Garcia (Fra/7) 6-1 6-1. Wielrennen Nokere Koerse: 1. Jakobsen (Ned) 191,1 km in 4.40.36,2. Capiot (Bel), 3. Hofstetter (Fra), 4. Jans (Bel), 5. Fenn (GBr) allen z.t. 'Ze is soms te goeiig' Rik Spekenbrink Rotterdam Erben Wennemars, ex-ploeg genoot van Wüst en Kramer: Gianni Romme, oud-coach van Wüst bij Team Continu: Frank van den Wall Bake, sportmarketeer: Marcel Beerthuizen, sportmarketeer: Serena Williams, deze week door zus Venus in de derde ronde van het toernooi van In dian Wells uitgeschakeld, heeft nog een lange weg te gaan voor ze weer terug is aan de top. Waarom wil de 36-jarige Ameri kaanse sportvedette die strijd na haar bevalling nog aangaan? Pim Bijl Rotterdam ▲Serena Williams Zo succesvol en toch aan de kant gezet: Ireen Wüst na haar 'gou den' 1.500 meter in Pyeongchang. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25