EU speculeert op coalitie tegen Donald Trump E 17 .s 'Je zag het aankomen' 'Goed voor ons Engels' 'In centrum is meer te doen' Als Trump een muur optrekt, bouwen wij bruggen 1559,- 1449,- 1499,- 1849,- m mursms «tt; ker als Groot-Brittannië zich na het vertrek uit de EU niet meer aan de Europese regels voor vennoot schapsbelasting hoeft te houden." Als Unilever naar Rotterdam komt, dan heeft de stad dit volgens Volberda te danken aan de Kraft Heinz Company. De veel kleinere concurrent bracht begin vorig jaar een verrassend overnamebod van 134 miljard euro uit op Unilever. Dat ketste af, maar om aandeelhou ders tevreden te stellen moet de multinational snijden in de kosten om hoger dividend te kunnen uit keren. „Van de margarinetak is met pijn in het hart afscheid genomen." Dan nog is Unilever een overna meprooi. Door het concern van Londen naar Nederland te verplaat sen is het beter beschermd tegen overnames. „Het Angelsaksische model draait om winstmaximalisa tie. In Nederland telt corporate go- vernance, waarbij meer naar de lange termijn wordt gekeken en het belang van de werknemers en de leveranciers. Topman Paul Polman is daar meer van. Hij is met duur zaamheid bezig en het lokale voed selprobleem." Profiteren Met de komst van tientallen staf medewerkers van Unilever krijgt de stad er in één keer een groep hoogopgeleide goedverdienende inwoners bij. De horeca profiteert daarvan, de culturele sector en de woningmarkt, zegt Volberda. Hij verwacht ook dat Rotterdam met een hoofdkantoor van een aanspre kend bedrijf aan aantrekkings kracht wint op ambitieuze jonge ren. „Nog belangrijker: een hoofd kantoor levert werk op voor ac countants, advocatenkantoren en fiscalisten. Dat is in Rotterdam be langrijk." Juist deze dienstensector is in Rotterdam klein ten opzichte van andere steden en kan wel een impuls gebruiken. „Ook het mid den- en kleinbedrijf profiteert", zegt hij. Wie aan een hoofdkantoor levert, kan de opdracht krijgen het zelfde te doen voor een vestiging el ders. Dan ben je ineens internatio naal bezig. Zo'n hoofdkantoor is een lokale groeimotor." Goed nieuws is het zeker voor de 3.200 Unilever-medewerkers in Nederland, met name voor de on- derzoeks- en ontwikkelingsafde ling. „Wie dicht bij de baas zit, krijgt sneller een opdracht." Europa begint zo nodig een anti- Trumpcoalitie om samen met an dere slachtoffers de eenzijdige Amerikaanse importheffingen op staal en aluminium het hoofd te bieden, aldus handelscommissaris Cecilia Malmström gisteren in een debat met het Europese Parlement. Pogingen om Europa buiten de staaloorlog te houden, zijn nog niet opgegeven, maar erg hoge ver wachtingen heeft Malmström er niet meer van. „Ik heb zonder veel duidelijkheid het overleg met Amerika en Japan, afgelopen week end, moeten verlaten", aldus Malmström. De tijd dringt, want de tariefsverhogingen van 25 procent op staal en 10 procent op alumi nium gaan in de nacht van 22 op 23 maart al in. Tot die tijd zal Europa alles doen om een totale handelsoorlog te voorkomen, inclusief een klacht procedure bij de Wereld handelsor ganisatie WTO. Tegelijkertijd maakt Europa zich klaar om met forse tariefsverhogingen op hon derd Amerikaanse producten terug te slaan. Malmström: „We willen geen escalatie, maar als de EU niet wordt uitgezonderd, zal er een dui delijk antwoord komen." Met welke partners Europa samen Grand Tours s®(§iD wil optrekken tegen de VS gaf de eurocommissaris niet aan, maar voor de hand liggen landen als Ja pan, Zuid-Korea en Brazilië. EVP- fractieleider Manfred Weber vindt het een goede aanpak: „Als Trump een muur optrekt, moeten wij bruggen bouwen." D66-europarle- mentariër Marietje Schaake uitte strategische waarschuwingen: op passen dat Londen geen voorkeursbe handeling aanvaardt. „Want Ame rika is er dui delijk op uit de EU te on dermijnen", meent zij. Volgens Reinhard Bü- tikofervan de Duitse Groe nen is Trump juist bezig om op een in gewikkelde manier de Chinezen aan te pakken: „Amerika doodt een kip om de aap te doen schrikken. Wij zijn de kip." donderdag 15 maart 2018 GO N f. 1 -KW K k- - Het hoofdkantoor van Unile- ver aan de Nassaukade, pal aan de Nieuwe Maas. fotoanp Paul Polman, CEO Unilever. FOTOSTEPHANIE KEITH/AFP „Ik had het min of meer wel verwacht, moet ik zeggen", vertelt een werkneemster bij de entree van het Unile- ver-kantoor aan het Weena in hartje Rotterdam. „Dat zag ik met de brexit wel aankomen." Veel meer heeft ze niet te zeggen en ze wil niet met haar naam in de krant. De werknemers lopen in rechte lijn richting de uitgang. Op vragen zit ten ze niet te wachten, of ze zijn geïnstrueerd niets te zeggen. Minder zwijgzaam dan de vrouwelijke collega is een groepje Italianen, werk zaam op de marketingafde ling van Unilever. Hoewel ze officieel nog niets heb ben gehoord, zagen zij de verhuizing van het Lon- dense hoofdkantoor naar Rotterdam ook al weken aankomen, door de nade rende brexit. „ledereen wist dat het zou gebeuren." De drie hebben er wel lol in, en kijken uit naar de komst van nieuwe colle ga's. „Kunnen we mooi werken aan ons Engels. Dat is hard nodig." Bang dat er iets voor ze verandert, zijn ze niet. „Waarschijnlijk komt er een nieuw gebouw, maar onze taken blijven vast het zelfde." Bij het kantoor aan de Nas saukade in Rotterdam-Zuid vangen drie buiten rokende financieel medewerkers de eerste warme zonnestra len. „Op ons werk heeft het weinig invloed, het betreft de hogere functies." Wel hebben ze welgemeend advies voor hun toekomstig collega's. „Voor expats is het beter als ze in het cen trum van Rotterdam te rechtkomen, daar is meer te doen." Het Europese Parlement wil tegen elke prijs een handelsoor log met de Verenigde Staten voorkomen. Maar als Trump blijft dwarsliggen, kan hij zijn borst natmaken, luidt de bood schap uit Brussel. Frans Boogaard Straatsburg - Manfred Weber, EVP Extra voorjaarskorting tot 100,- per persoon Grand Tour Oekraïne 17-daagse busrondreis per luxe Excellent bus met vertrek op 7/5 o.a. Kiev, Lviv, Kamyanets-Podilsky, Verkhovyna en Tsjernobyl (optioneel) Grand Tour Italië 19-daagse busrondreis per luxe Excellent bus met Oad reisleiding o.a. Florence, Rome, Venetië, Turijn en Verona oad.nl/BROE06 van 1659 voor oad.nl/BRITIO van 1549 voor Grand Tour Balkan 19-daagse busrondreis verblijf in uitstekende 3- of 4-sterren hotels o.a. Ohrid, Tirana, Klooster van Rila, Skopje, Kotor en Sarajevo van L£99 oad.nl/BROE05 voor Grand Tour Spanje Portugal 19-daagse busrondreis of 16-daagse vliegreis per luxe Excellent bus incl. entree Paleizencomplex Alhambra en kathedraal Sagrada Familia van 1949 oad.nl/BRIB43 voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Cecilia Malm ström. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17