Loonkloof zegt weinig m nn run Hl HHI iei Hl m 16 PSYCHOLOGELD MULTINATIONAL HOOFDKANTOOR Levensmiddelenconcern Unilever maakt vandaag bekend dat zijn hoofdzetel in Rotterdam komt. De Britse zender Sky News meldt dat. „Dit is een groeimotor." Tegenvaller voor May, die zegt dat haar land sterker uit de brexit komt Iannelijke werknemers verdienden bij Easyjet vorig jaar twee keer zoveel als hun vrouwelijke collega's. De verkla ring is simpel: bij de vliegtuigmaatschappij werken veel mannelijke piloten en die verdie nen veel beter dan de vele vrouwelijke stewar dessen. Onrechtvaardig is dat volgens mij niet. Je zou kunnen zeggen dat Easyjet moet streven naar meer vrouwelijke piloten en meer manne lijke stewards. Maar wat als de animo daarvoor laag blijft? EasyJet is een van de Britse werkgevers die met de billen bloot moeten als het gaat om sa larisverschillen tussen mannen en vrouwen. Een nieuwe wet verplicht Britse organisaties met meer dan 250 werknemers de loonkloof in hun bedrijf voor begin april publiek te maken. De politiek hoopt dat die transparantie Britse werkgevers een stukje vrouwvriendelijker maakt. Moet Nederland volgen? Transparantie klinkt natuurlijk altijd lekker, maar de gepresenteerde getallen zeggen wei nig. Britse bedrijven die al cijfers naar buiten hebben gebracht, laten veelal een loonkloof van tussen de 10 en 25 procent zien. Dat betekent dat het gemiddelde uurloon van vrouwen binnen die bedrij ven tot een kwart lager ligt dan dat van mannelijke col lega's. Volgens het CBS ver dienen Hollandse vrouwen in het bedrijfsleven gemid deld 20 procent minder. Een loonkloof is echter niet hetzelfde als ongelijke be taling. Bij ongelijke betaling krijgen collega's voor hetzelfde werk een verschillend bedrag, zonder dat er veel verschillen zijn in ervaring of opleiding. Dat is zowel in Groot-Brittannië als in Nederland verboden, maar gebeurt he laas wel. Bijvoorbeeld omdat Pietje beter on derhandelt dan Marietje. Bij een loonkloof gaat het om een verschillend loon voor verschil lende functies. Omdat alle functies op een hoop worden gegooid, kom je er met cijfers over de loonkloof niet achter welke bedrijven zich schuldig maken aan ongelijke betaling. Nog belangrijker: dat vrouwen vaker part time werken, zie je ook niet weerspiegeld in de loonkloof. Het gaat immers om het uur loon, niet om het maandsalaris. Maar terwijl mannen extra uren kunnen draaien, nemen vrouwen vaak een groter deel van de zorg voor de kinderen op zich. Waardoor ze veel minder verdienen, en op lange termijn minder pensi oen opbouwen. Bij een bedrijf met veel partti mers is de loonkloof daardoor in praktijk vaak veel groter. Een loonkloof zegt vooral dat de goedbetaalde functies in een bedrijf worden bekleed door mannen. En het is belangrijk dat dat glazen plafond wordt doorbroken. Al is er in een enkel geval, zoals bij Easyjet, een rede lijke verklaring voor de grote salarisverschillen. Kwalijker is dat cijfers over de loonkloof vaak juist een te rooskleurig beeld geven en de on gelijkheid in werkelijkheid nog groter is. Belangrijk dat het glazen plafond wordt doorbroken ForFarmers Altice ABN Amro Corbion Het is voor Rotterdam fantastisch nieuws, zegt de Rotterdamse hoog leraar Henk Volberda. „Londen ver liest een kroonjuweel. Een tegen valler voor premier Theresa May, die steeds zegt dat Groot-Brittan nië sterker uit de brexit komt." Geruchten dat Unilever voor Rotterdam kiest, doen al langer de ronde. Het Brits-Nederlandse be drijf achter merken als Calvé Pinda kaas, Omo, Knorr, Lipton en Mag num heeft nu twee hoofdvestigin gen en wil daarvan af. Unilever hield het er gisteren officieel nog al tijd op dat een beslissing voor het einde van de maand valt. Sky News baseert zijn bericht op ingewijden. Rotterdam lobbyt actief bij Uni lever. Daarbij surfen de gemeente en stadspromotor Rotterdam Part ners op de golf van positiviteit rond de stad. Sinds de bouw van het nieuwe Centraal Station en de Markthal staat Rotterdam in reis gidsen te boek als een must visit. De Amerikaanse Vogue had het pas nog over het 'Brooklyn van Neder land'. De expats krijgen hulp bij het vinden van geschikte woningen. Over Unilever gaat binnen de ge meente het getal rond van 50 tot 80 mensen, stafmedewerkers. Mocht Unilever inderdaad van Londen naar Rotterdam komen, dan zou dat 'fantastisch voor Rot terdam én de vastgoedmarkt zijn', zegt Marco Clarijs, directeur van de Rotterdamse vestiging van make laarskantoor CBRE. „De vraag is of de twee huidige Rotterdamse kan toren voldoende zijn, of er een derde nodig is." Op dit moment heeft Unilever twee panden in Rot terdam. Statutair is het hoofdkan toor van Unilever Nederland geves tigd in gebouw 'De Brug' aan de Nassausade. Aan het Weena is de Europese marketingafdeling geves tigd, waar zo'n 600 mensen wer ken. „Het lijkt erop dat de brexit nu toch werkgelegenheid voor Rotter dam oplevert." Vlak na de bekend making van het Britse vertrek wa ren de verwachtingen hooggespan nen, maar tot nu toe vestigden zich geen Britse bedrijven in Rotterdam. Belastingklimaat Een vermelding in de reisgids van Lonely Planet is aardig, maar vol gens hoogleraar Henk Volberda zijn andere overwegingen doorslagge vend voor de keuze van vestigings plaats. Bedrijven kijken meer naar zaken als de aanwezigheid van ta lent en het belastingklimaat, zegt hij. Londen wint het op deze fron ten, zegt de professor management en ondernemingsbeleid aan de Rotterdam School of Management van de Erasmus Universiteit. „Ze- Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 15 maart 2018 GO De veevoerpro- ducent deed het goed na een ad viesverhoging door Kepler Cheuvreux. American Tower en KKR zouden interesse hebben in de zendmas- tentak van de kabelaar. M De bank was de grootste verlie zer in de AEX. Het biochemie- bedrijf was hek kensluiter bij de middelgrote fondsen. o Leon van Heel Antti Liukku Rotterdam - Henk Volberda, hoogleraar Unilever kiest voor Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16