Bij ons geen welkomstbonus! easyEnergy.com 'Onderzoek of CWL helpt bij zelfmoord' 15 PvdA stevent weer af op enorm verlies Lodewijk Asscher sprak op 15 maart 2017 ruim zes minuten met strak ge laat zijn gevolg toe. De kiezer had massaal zijn vertrouwen elders gepar keerd. Van de 38 zetels verdwenen er 29: een negenkoppige fractie moest de partij weer uit het moeras trekken. Asscher beloofde dat de wederop bouw die dag begon: „Deze partij heeft een droom en een verhaal om trots op te zijn." Een jaar later is er van die wederop bouw nog maar weinig te merken. Woensdag dreigt de zoveelste neder laag op rij. Bij de vorige gemeente raadsverkiezingen in 2014 zakte de PvdA op het lijstje van grootste lan delijke partijen al van de eerste naar de vierde plek. Van de 15,74 procent van de stemmen bleven er 10,25 pro cent over. In veel steden werd de PvdA van het pluche gejaagd. Nu komt de PvdA in peilingen nauwe lijks boven de dramatische uitslag van 5,7 procent van de Kamerverkie zingen van 2017 uit. Muiten Lodewijk Asscher houdt de moed erin. Terugblikkend op zijn eerste jaar als partijleider: „Het was een be vrijdend jaar. Terugvallen op onze idealen blijkt een zachte landing." De harde alledaagse politieke prak tijk was weerbarstiger dan Asscher Terugvallen op onze idealen blijkt een zachte landing moet hebben gedroomd voor een par tij die zich weer wat kleur op de wan gen hoopte te geven. Zo kon Asscher bij het uitspreken van zijn speech op 15 maart 2017 niet voorzien dat hij nog zeven maanden vicepremier zou zijn van het kabinet dat door linkse kie zers zwaar werd afgestraft. Daardoor kon hij niet echt oppositie voeren. Daarna ging het partijbestuur mui ten. Het wilde Kamerlid William Moorlag lozen. Hij zou als directeur van Alescon in een schijnconstructie arbeidsbeperkten salaris hebben ont houden. De PvdA-fractie wilde het liefst van hem af in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen. De par tijcommissie Noorman-Den Uyl redde hem: hij had niets verkeerds ge daan. Meteen daarop diende het volgende relletje zich aan: senaatsfractievoor zitter Marleen Barth had in een ge heime mail huurverlaging bepleit van de Wassenaarse burgemeesterswo ning. Ook ging ze naar een extreem luxe vakantiebestemming tijdens de stemmingen over de donorwet in de Eerste Kamer. Hoewel ze terugtrad, was er wederom schade aangericht. Deze week kwam daar de rel in Rot terdam bij na het verbond dat de lo kale fractie aanging met het islamiti sche Nida. Asscher greep maandag in toen de lokale lijsttrekker onvol doende afstand nam van een antise mitische tweet van Nida. Inmiddels staat de focus van Asscher op het behalen van een niet al te slecht verkiezingsresultaat op 21 maart. „Het is nu belangrijk door te knokken voor al die leraren, wijkver pleegkundigen en agenten die onze buurten zoveel mooier maken." Bij easyEnergy krijgt namelijk iedereen groene stroom en gas voor de inkoopprijs. Altijd! Daarnaast betaal je bij ons een abonnement (vaste leveringskosten) van €5,- per maand voor gas en €5,- voor groene stroom. Onderzoek wijst uit dat je op deze manier ieder jaar gemiddeld €270,- bespaart. Je kunt bij ons iedere dag kosteloos opzeggen. Dus, heb je een slimme meter, stap dan nu over. De Coöperatie Laatste Wil (CLW) maakte een halfjaar geleden na ja renlang onderzoek bekend een 'veilig en humaan middel' te heb ben gevonden, dat leidt tot een 'waardige dood'. Het poeder is le gaal te verkrijgen. Emeritus hoogleraar René Diekstra en de advocaten Sébas Diekstra en Robert van der Laan maken zich grote zorgen om het middel en de rol van de levensein devereniging. „Uit de publieke uitlatingen van CLW blijkt dat zij geen relevante begeleiding biedt en dat motieven voor de aanschaf van het middel geen rol spelen bij het verstrekken ervan", schrijven ze aan de top van het Openbaar Ministerie. „Onbekend is of en ook hoeveel personen inmiddels van dat aanbod gebruik hebben gemaakt. Onbekend is dus ook of en hoeveel personen als direct ge volg van het gebruik van het ver strekte middel zijn overleden." De discussie laait op na de zelf doding van de 19-jarige Ximena. Het depressieve meisje had het middel voor nog geen 10 euro op internet gekocht. Ze maakte op 22 februari een eind aan haar leven. Uit onderzoek blijkt dat het ge bruik van een zelfdodingsmiddel afhankelijk is van de beschikbaar heid en aanvaardbaarheid ervan. „De wijze waarop CLW te werk gaat, verhoogt zowel de factor be schikbaarheid als aanvaardbaar heid", schrijven Diekstra en de advocaten. Bovendien: aanzetten tot of hulp bij zelfdoding is straf baar. „Omdat CLW in de media heeft gezegd dat ze bezig zijn het middel te verspreiden, moet er ernstig rekening mee worden ge houden dat zij nu al strafbare fei ten hebben gepleegd." Bestuurslid Petra de long ont kent dat de Coöperatie Laatste Wil aanzet tot of helpt bij zelfdo ding. „Wij verstrekken het middel niet, maar geven alleen informa tie. Mensen moeten het zelf aan schaffen. Door iets wat je ergens gehoord of gelezen hebt, word je niet op het idee gebracht een zelf doding uit te voeren." donderdag 15 maart 2018 GO Gifbeker is nog lang niet leeg Een jaar geleden leed de PvdA de grootste verkiezingsnederlaag uit de parlementaire geschiedenis. Van de beloofde wederopbouw is weinig te merken. Jan Hoedeman Den Haag - Lodewijk Asscher part of the easy family of brands Onbekend is hoeveel mensen inmiddels overleden zijn door het 'humane' middel te gebruiken, fotoerikvantwoud Justitie moet onderzoeken of de Coöperatie Laatste Wil aan zet tot en helpt bij zelfdoding. Die dringende oproep doen psycholoog René Diekstra en twee advocaten vandaag. Tonny van der Mee Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15