-t Kieswijzer 13 Protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in Steenbergen ('Daar moet een piemel in!') zette in 2015 de toon voor het asieldebat. En daarmee ook voor de raadsverkiezingen nu. Wilma Baartmans stond voor de klas, die middag. De docent ge schiedenis én gemeenteraadslid weet nog hoe de politiebusjes door de straat jakkerden. Allemaal voor de bewonersavond over de komst van een azc in Steenbergen. Er zouden hooligans onderweg zijn. „Een vreselijk opgewonden toe stand." Baartmans stond destijds te boek als de 'bomenknuffelaar' die de zeshonderd asielzoekers met open armen wilde ontvangen. Niet helemaal waar, zegt ze. Op vang 'waar mogelijk'. „Dat vind ik nog steeds." De bewonersavond mondde uit in scheldpartijen. Eén van de voor standers van opvang kreeg 'Daar moet een piemel in!' naar het hoofd geslingerd. De sfeer was grimmig. Die avond zag Baart mans oud-leerlingen met 'haat in de ogen'. Capuchons op, schreeu wen. „Ik dacht: jeetje, wat heb ik je aangedaan?" Hoewel het debat verstomde, het grote azc-plan ging van tafel, is het sentiment nooit helemaal vertrokken. Dat merkt Michel Lambers, eveneens raads lid, ook. Hij was destijds de held van tegenstanders en stevent nu volgens iedereen in het dorp af op verkiezingswinst met zijn Volks partij. Lambers heette tegen het azc te zijn. Althans, opvang moest er komen 'voor zover wettelijk ver plicht'. Eigenlijk, concludeert hij, verschilden Wilma en hij niet zo veel van elkaar qua standpunt. „Het ging ons om een eerlijke ver deling over gemeenten. Wilma Ik houd van Michel! Alleen politiek kan ik hem wel wurgen feitelijk ook." Maar 'de mensen hier' voelden zich 'overvallen'. „Dat er ineens opvang moest ko men voor honderden asielzoekers, terwijl we al eens een azc hadden gehad." Nu, drie jaar later zijn de raads verkiezingen in het Brabantse Steenbergen in veel opzichten ver gelijkbaar met die in talloze ge meenten. De lokale partijen van Baartmans (Gewoon Lokaal) en Lambers (Volkspartij) stevenen af op winst, denkt men. Juist de twee partijen die zo'n grote rol kregen in het asieldebat. Vanuit het kamp van de tegen standers sloten zich sindsdien burgers aan bij de Volkspartij, ver telt Lambers. Zeker drie bij de eer ste zeven op de kieslijst kun je er toe rekenen. „Aan xenofobie doen we niet", wil hij eerst gezegd heb ben. „Er hebben zich inderdaad mensen aangesloten die ook kri tisch kijken naar werkgevers die zes arbeidsmigranten in één huis zetten, waardoor ineens drie bus jes voor de deur staan. Dat vindt men niet prettig." Dat de nieuwe Volkspartij-leden toen de azc-protesten aanwakker den, spreekt Danker Kouwen met klem tegen. „Met al die gekkigheid hadden wij niets van doen. De vrouw tegen wie ze riepen over die piemel ken ik nota bene heel goed via de brandweer hier. Met dat schelden had ik niets te maken." Nee, zegt Kouwen, hij wilde juist niet als schreeuwer aan de kant blijven staan. „Daarom wil ik straks vanuit de raad onze stem blijvend laten horen." Als het gaat om die arbeidsmigranten bijvoor beeld. Of de huisvesting van sta tushouders in tiny houses die in de planning staan. Weeromstuit Baartmans snapt dat wel. Toch staat iedere discussie over migran ten nog altijd in het licht van de azc-discussie van 2015. Zelf ging ze van de weeromstuit vrijwilligers werk met vluchtelingen doen. „Steenbergen verschilt qua me ningen niets van andere gemeen ten. Er zijn mensen vóór ruimhar tige opvang en mensen tegen. Toch zijn die felle protesten in het collec tieve geheugen geëtst. En dus gaan ze ook een rol spelen bij de verkiezin gen." Niet dat Baartmans en Lam- berts elkaar naar het leven staan. „Ik houd van Michel! Alleen politiek kan ik hem soms wel wurgen", zegt Baartmans bijvoorbeeld. En Lam- berts raadt vooral aan om 'Wilma te bellen'. „Die kan je precies vertellen waar ik fout zit," zegt hij olijk. En dat grote asielzoekerscentrum? Dat kwam er dus niet. Maar er wer den wel vluchtelingen opgevangen. Hoeveel? Lamberts: „Ik zou het niet eens precies weten." Baartmans: „Honderd? Wist Michel het niet? Ik denk zoiets, maar ik zou het moeten opzoeken." 1559,- 1499,- 1449,- 1849,- D W? Grand Tours donderdag 15 maart 2018 „Ik zag oud-leerlingen met haat in de ogen", zegt Wilma Baartmans over de bewuste bewonersbijeenkomst in 2015. fotoanp Fel asieldebat galmt door Tobias den Hartog Steenbergen Ontdek snel bij welke partij je je het meest thuisvoelt. Ga naar de site van deze krant en doe de Kieswijzer. -Wilma Baartmans per luxe Excellent bus met vertrek op 7/5 o.a. Kiev, Lviv, Kamyanets-Podilsky, Verkhovyna en Tsjernobyl (optioneel) van 1659 oad.nl/BROE06 voor Grand Tour Balkan 19-daagse busrondreis verblijf in uitstekende 3- of 4-sterren hotels o.a. Ohrid, Tirana, Klooster van Rila, Skopje, Kotor en Sarajevo van 1699 oad.nl/BROE05 voor per luxe Excellent bus met Oad reisleiding o.a. Florence, Rome, Venetië, Turijn en Verona oad.nl/BRITIO van 1549 Grand Tour Spanje Portugal 19-daagse busrondreis of 16-daagse vliegreis per luxe Excellent bus incl. entree Paleizencomplex Alhambra en kathedraal Sagrada Familia van 1949 oad.nl/BRIB43 voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. boek t/m 3 april KORTING Extra voorjaarskorting tot 100,- per persoon Grand Tour Oekraïne 17-daagse busrondreis Grand Tour Italië 19-daagse busrondreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13