Superaccu's slaan zonne-energie op voor de Jaarbeurs 12 Zeldzaam fenomeen Bijzonder toeval bij sterfdatum broers i Als de een ziek was, voelde de ander dat. Heel wonderlijk, vonden ze zelf ook kinderen. Omdat John en Harry genetisch identiek waren, zijn hun kinderen dus eigenlijk bijna half broers en halfzussen van elkaar. De band was en is goed. Uitvaarten De nabestaanden hebben de con doleances en uitvaarten van de broers op elkaar afgestemd, zodat iedereen in de gelegenheid was om afscheid te nemen van deze twee bijzondere mannen. HOOGLERAAR 'Samen gekomen, samen gegaan', staat in de overlijdensberichten van John en Harry van Beusichem. Als tweeling werden de broers geboren op 2 december 1947 in Wadenoijen. Ze overleden op 12 februari 2018. Geboren op 2-12, gestorven op 12-2. Eigenlijk past dat wel bij de twee ling, want de broers hadden iets met getallen en data. En met elkaar: ze spraken vrijwel dagelijks. Twee weken voor hun sterfdatum zagen ze elkaar voor het laatst. Ze waren beiden ziek, maar de familie kon toen nog niet bevroeden dat het hun laatste ontmoeting zou zijn. De tweelingbroers groeiden op op de inmiddels verdwenen boer derij Groenendaal in Tiel, waar vooral appels en peren werden ge teeld. Ze waren samen beresterk. Ze gingen naar de HBS in Tiel en vol gens klasgenoten, zelf vertelden ze daar niets over, namen ze eikaars plaats weieens in als dat beter uit kwam. Want John en Harry waren eeneiige tweelingbroers en leken heel veel op elkaar. De broers leidden later hun sterk verschillende eigen levens. John werd makelaar, Harry stapte in de voetsporen van zijn ouders en werd fruitteler. Maar de hechte tweeling band bleef. Als de een ziek was, voelde de ander dat. Heel wonder lijk vonden ze dat zelf ook. Aan een half woord hadden ze genoeg. Makelaar Harry was een geliefd fruitteler in Kapel-Avezaath, John was vanaf het begin een handelaar. Al snel werd hij een van de eerste huizenmake laars in Tiel. Hij was de charmante en aimabele grondlegger van make laardij Van Beusichem waar zijn zoon nu eigenaar van is. John is een van de weinige makelaars die ge ëerd is met de staf en mantel, een teken dat hij liefst veertig jaar lang makelaar is geweest. John kreeg met zijn inmiddels overleden vrouw drie kinderen en vier kleinkinderen, Harry met zijn vrouw vier kinderen en vier klein- De megabatterijen van Tesla wor den voorlopig alleen gebruikt om auto's bij de Jaarbeurs op te laden en ook om het stationsgebied van stroom te voorzien. Het is volgens de gemeente Utrecht een van de eerste stappen om de stad C02-neutraal te maken. Het uniek aan dit systeem is dat het zonne-energie kan opslaan om die later te gebruiken. De Jaarbeurs gaat de komende ja ren ook duizenden zonnepanelen op daken plaatsen om stroom te produceren die in dergelijke batte rijen opgeslagen kan worden. Op het dak van het Beatrixgebouw lig gen al zonnepanelen, die deze eer ste powerpack van stroom gaan voorzien. De batterijen komen van Tesla, het bedrijf dat ook elektrische auto's en zonnepanelen produceert. Het Smart Solar Consortium, een samenwerking van Utrechtse over heden en energieproducenten, heeft de batterijen betaald. Omwonenden kunnen voorlopig geen gebruik maken van de batte rijen om bijvoorbeeld hun auto op te laden. De parkeerkosten bij de Jaarbeurs wegen niet op tegen de energiewinst. Later komen er in de omgeving meer van deze power- packs, om bijvoorbeeld de nieuwe wijk in de Merwedekanaalzone van stroom te voorzien. Robin Berg, een van de initiatief nemers van het project, kreeg maandag ook goed nieuws vanuit Europa om stroomopslag beter te regelen. Stroom van windmolens of zonnepanelen opslaan in accu's van elektrische auto's om die later voor andere doeleinden te gebrui ken, is al langer mogelijk. Daarvoor moest echter wel twee keer ener giebelasting betaald worden. Van die regel wil de EU nu af. donderdag 15 maart 2018 GO Hoogleraar Dorret Boomsma: „Of tweelin gen ongeveer even oud worden, hangt af van of ze een- of twee- eiig zijn. Bij eeneiige tweeling zoals deze broers is de kans iets groter, maar op de zelfde dag overlijden blijft een redelijk zeld zaam fenomeen." Boomsma is als hoog leraar genetica verbon den aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Ze kent het verhaal dat tweelingen soms den ken te weten wanneer de ander ziek is: „Dat ze dat vaak zo ervaren, lijkt een aantal verkla ringen te hebben. Zoals bijvoorbeeld dat je heel selectief de keren herinnert dat je je afvroeg hoe het ging met je broer of zus en dat er toen iets speelde." Tweeling overlijdt op zelfde dag Eric Wijnacker Tiel John en Harry van Beusichem op jonge leef tijd. Hiernaast Harry (links) en John op een recente foto. FOTO'S FAMI LIE VAN BEUSICHEM M De superac cu's van Tesla worden op het parkeerterrein bij de Jaar beurs neerge zet. FOTOEDUARD Acht batterijen, zo groot als een telefooncel, staan sinds gisteren op het parkeerterrein van de Jaarbeurs om zonne-energie op te slaan. Deze 'powerpack', ge leverd door Tesla, heeft genoeg capaciteit om vijftig keer een elektrische auto op te laden. Ivar Penris Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12