Weer hoge eisen in grote Haagse jihadzaak 10 Partijen in Tweede Kamer eisen antwoorden van minister P Koets met paarden mag niet centrum in INTERVIEW EMILE ROEMER Het onderzoek vond plaats onder leiding van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amster dam. Deze krant berichtte woens dag over de studie, waarbij twee be staande methoden voor het afvoe ren van gal werden vergeleken. Nadat 54 patiënten aan het on derzoek hadden meegedaan, bleek dat van de 27 patiënten die de ene methode (leverdrainage) kregen, er 11 waren overleden. Bij de andere methode (het galbuisje) waren dat er 3. De onderzoekers hadden dat totaal niet zien aankomen, en zoe ken nog steeds naar een verklaring. Het AMC stelde de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd (IGJ) niet op de hoogte van de resultaten, iets wat in het geval van een calamiteit wel moet. Volgens het AMC was het onverwacht hoge aantal sterf gevallen volgens de regels geen ca lamiteit. D66 en CDA willen van de minister weten of dat klopt. Het verbaast Pia Dijkstra (D66) dat de AMC-onderzoekers wel ontzet tend verbaasd waren over het hoge aantal doden, maar er geen rucht baarheid aangaven. CDA-Kamerlid Joba van den Berg oppert dat een melding bij de inspectie sowieso wel gepast was geweest, ook als de letter der wet dat niet per se vereist. „Openheid draagt bij aan vertrou wen." De inspectie heeft naar aan leiding van de publicatie in deze krant informatie opgevraagd bij de Centrale Commissie Mensgebon den Onderzoek (CCMO). Die orga niseert het toezicht op medisch- wetenschappelijk onderzoek. Als bij dat onderzoek doden of gewon den vallen, moet de CCMO daarvan op de hoogte worden gesteld. Af hankelijk van de informatie die de gezondheidsinspectie krijgt, wordt besloten tot een vervolgonderzoek. Geen informatie In antwoord op eerdere vragen van deze krant, liet de CCMO een maand geleden weten 'niet over alle details' van het galwegonderzoek te beschikken. „Over de uitvoering van het onderzoek heeft de CCMO verder geen informatie, maar er hebben ons ook geen berichten be reikt dat hier onregelmatigheden zijn opgetreden." De CCMO wist wel dat er dodelijke slachtoffers wa ren gevallen, getuige een passage in haar jaarverslag over 2016. „Het ging hier om een onderzoek naar twee drainagemethodes waarbij een onverwacht verschil in mortaliteit aan het licht kwam." AMSTERDAM Amster dam maakt volgend jaar een einde aan ritjes met paardenkoetsen in de bin nenstad. De gemeente vindt de voornamelijk toe ristische tochtjes met paard en wagen onwense lijk. De attractie zou voor overlast en opstoppingen in het verkeer zorgen. De gemeenteraad stemde gis teravond in met een voor stel van de Partij voor de Dieren om geen nieuwe vergunningen te verstrek ken voor koetsritjes. De Amsterdamse fractie van die partij hekelt niet alleen de verkeersoverlast door paardenkoetsen, maar is ook bezorgd over het wel zijn van de paarden. De dieren staan ook op de heetste zomerdagen onbe schut op de Dam, ondanks dat experts dit afraden. Daarnaast zouden koets paarden een groter risico lopen op hoefontstekingen door de harde ondergrond. „Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik een burgemeesterschap niet uitsluit. En als je het niet uitsluit, dan ben je het al bijna. Zo gaan die din gen." „Vooropgesteld: de reden dat ze in Heerlen een waarnemer nodig hebben is in- en intriest. (Burgemeester Kre- winkels trok zich tijdelijk terug in ver band met de ernstige ziekte van zijn zoontje, red.) Ik was na mijn vertrek uit de Tweede Kamer op zoek naar een nieuwe baan. Ik ben geen thuiszitter. Ik zocht iets in de publieke sector. Ik heb gesproken met zorg- en onderwijsin stellingen en met mensen uit het open baar bestuur. Zo kwam ik ook in con tact met de commissaris van de Ko ning in Limburg. Hij vroeg: wil je eens nadenken over een waarne merschap in Heerlen?" Krijg je voldoende voor elkaar? Is het leuk? Ik heb er hoge verwach tingen van „De vraag is vooral: krijg je voldoende voor elkaar? Is het leuk? Ik heb er hoge verwachtingen van." „In het verleden hadden we weinig op met de procedure. Dat klopt. Sinds de rol van de gemeenteraad veel groter en duidelijker is, is deze ongelooflijk veel verbeterd. Daarnaast: we zijn een jonge partij, sinds 1994 in de Kamer. We heb ben behoorlijk ons best gedaan om be stuurders te leveren. We hebben top mensen intern opgeleid voor functies als wethouder of gedeputeerde. Velen in de partij zeggen nu: is het niet tijd voor weer een volgende stap?" „Als je een burgemeester omschrijft als ceremonieel, doe je hem ernstig tekort. In een stad heeft een burgemeester een behoorlijke portefeuille, op het gebied van veiligheid. In Brabant en Limburg spelen daar veel onderwerpen." „Dat denk ik wel. Er zullen er meer volgen. We kunnen sowieso niemand weerhouden om te solliciteren." De zogenoemde 'context'-zaak was in 2015 de eerste grote jihad zaak in Nederland na het uitbre ken van de burgeroorlog in Syrië. Kopstukken Azzedine C. (Abu Moussa, 35 jaar), Ousama C. (21) en Rudolph H. (28) zouden de leiders zijn geweest van een groep jonge ren die reclame maakte voor de ji had. Zij zetten Nederlandse jon geren ertoe aan zich aan te sluiten bij jihadistische strijdgroepen in Syrië en Irak, luidt de beschuldi ging. Ouders van meerdere jon gens deden aangifte van ronselen. Bekenden Volgens het OM zijn tientallen jongeren door de groep bewogen om naar het strijdgebied te gaan. Hierbij verloren enkele van hen hun leven. De leiders van de groep werden bekenden in Den Haag door hun deelnames aan enkele demonstraties. Ze gaven ook in terviews aan de media. In de zomer van 2014 werden ze opgepakt. Eind 2015 legde de rechtbank zes jaar cel op aan Abu Moussa, de leider van de groep. Ousama en Rudolph kregen ieder 3 jaar cel, waarvan een jaar voor waardelijk. Hicham el O. kreeg vijf jaar cel omdat hij ook daadwerke lijk in Syrië is geweest. Alleen Az zedine C. en Hicham el O. zitten nu nog vast. Er zijn in totaal zeven verdachten in de zaak. Andere ver dachten zijn nog in Syrië. Het OM eiste gisteren 6 jaar en 7 maanden tegen Azzedine C., 35 W Volgens het OM verloren jongeren doorde groep het leven maanden tegen Ousama C. en 5 jaar en 8 maanden tegen Rudolp H. Syriëganger Hicham el O. zou 46 maanden, waarvan 12 voor waardelijk, de cel in moeten. „Hier staat geen godsdienst of gedachtegoed terecht. Hier wor den mensen berecht die op basis van dat gedachtegoed een crimi nele, terroristische organisatie hebben gevormd en jongeren hebben geronseld voor de gewa pende strijd", aldus de aanklaag ster gisteren in de extra beveiligde rechtbank bij Schiphol. donderdag 15 maart 2018 GO 'Waarom wist inspectie niks van doden onderzoek AMC?' Coalitiepartijen CDA en D66 wil len van minister Bruins (Medi sche Zorg, VVD) weten waarom de gezondheidsinspectie niet op de hoogte was van het medisch onderzoek naar galwegkanker, waarbij tussen 2013 en 2016 veertien doden vielen. De in spectie heeft inmiddels wel extra informatie opgevraagd over de studie. Sander van Mersbergen Den Haag Bij het me disch onder zoek naar gal wegkanker in het AMC Am sterdam vielen veertien doden, fotoanp 'Na mij worden meer SP'ers burgemeester' Emile Roemer wordt de eerste burge meester van SP-huize, als waarnemer in Heerlen. „Ik zocht een nieuwe baan. Ik ben geen thuiszitter." Rob Berends Heerlen Van oud-SP-leider tot burgemeester. Dus toch! Waarom zei u 'ja' tegen Heerlen? De functie is tijdelijk. Wanneer weet u of het burgemeesterschap echt iets voor u is? - Emile Roemer De SP hekelt schimmige burgemees tersbenoemingen. Deze benoeming is nog schimmiger. Een kritiekpunt was ook altijd: een wethouder of een gedeputeerde heeft een inhoudelijke taak. Een bur gemeester heeft een ceremoniëlere functie. Bent u als SP-burgemeester de eerste in een rij? Het Openbaar Ministerie heeft vandaag in hoger beroep tot zes jaar en zeven maanden ge vangenisstraf geëist tegen ver dachten van een Haagse ron- selorganisatie. Zij zouden jon geren uit de Schilderswijk heb ben bewogen deel te nemen aan de jihad in Syrië en Irak. Lone Mokkenstorm Schiphol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10